170 firm z różnych branż związanych z życiem Kościoła i funkcjonowaniem parafii weźmie udział w tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów w Targach Kielce. SacroExpo rozpoczynają się w poniedziałek 6 czerwca i potrwają do środy 8 czerwca.
Jak informuje Magdalena Cholewa, specjalistka PR Targów Kielce, aktualnie swoją obecność na tegorocznej wystawie SacroExpo zgłosiło 170 wystawców z kilku krajów ( to m.in. Austria, Chorwacja, Hiszpania, Ukraina, Włochy, Słowenia, Polska). Organizatorzy mają nadzieję na co najmniej 2500 gości.
Tegoroczne wydarzenie targowe otworzy w poniedziałek abp Henryk M. Jagodziński – nuncjusz apostolski w Ghanie. Nuncjusz jest związany z diecezją kielecką, z której pochodzi, urodził się w Małogoszczu, w Kielcach kończył seminarium i był wikariuszem w Busku-Zdroju. Gościem specjalnym drugiego dnia wydarzenia będzie Najprzewielebniejszy Paisjusz, prawosławny abp przemyski i gorlicki.
Przez trzy dni na stoiskach targowych będą szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – z duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem świątyń i miejsc kultu. Rokrocznie uwzględniają one najnowsze rozwiązania technologiczne oraz trendy w sztuce, kierunki wydawnicze czy pielgrzymkowe.
Po raz pierwszy w Polsce będzie można z bliska podziwiać obraz z warsztatu Jana Brueghla Starszego – wizerunek Madonny z Dzieciątkiem otoczonej girlandą kwiatów. W ramach wystawy Ars Eucharistica podczas targów SacroExpo zaprezentowane zostanie jego idealne odwzorowanie.
„Madonna z Dzieciątkiem w girlandzie kwiatów” to wyjątkowo efektowny wizerunek Maryjny. Ten obraz przechowywany jest w klasztorze sióstr Norbertanek w Ibramowicach. Znajduje się za klauzurą, czyli w miejscu niedostępnym, więc na co dzień nie można go oglądać.
Obraz przedstawiający wizerunek Maryi z Dzieciątkiem prezentuje girlandę, składającą się z wielu elementów; to blisko 30 gatunków kwiatów w różnych odmianach, drobne owady, perły, muszle i rozgwiazdy. Symbolika obrazu jest bardzo głęboka. Jest w nim nawiązanie do treści chrystologicznych. Oprócz idei odkupienia przez mękę, obraz ilustruje również ideę odwiecznej walki dobra ze złem. W obrazie ukazane zostały również cztery żywioły: kwiaty symbolizujące ziemię, muszle i korale – wodę, owady – powietrze, a perły i Dzieciątko Jezus mogą być znakiem ognia.
Zakres tematyczny Targów SacroExpo jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. architekturę wnętrz i krajobrazu, nekropolie, budownictwo, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną. Nieodłącznym elementem wystawy SacroExpo jest muzyka i sztuka. Podczas 23. edycji wydarzenia będzie można nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych ale też podziwiać unikatowe ikony, obrazy religijne, niepowtarzalne wyroby artystyczne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej. Szeroko prezentują swoją ofertę wydawnictwa kościelne i biura pielgrzymkowe.
Ofercie targowej towarzyszą dodatkowe wydarzenie, jak np. spotkania dla zakonnych sekretarzy i ekonomów, a także administratorów obiektów sakralnych poświęcone m.in. termomodernizacji i zielonej energii i wystrojowi kościoła.
Zaplanowano także oratorium ikonograficzne zorganizowane przez Szkołę Pisania Ikon z Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54. Będzie można wziąć udział w loterii dla osób konsekrowanych, organizowanej od 15 lat. Losowanie odbędzie się drugiego i trzeciego dnia wystawy na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego PATRON TRAVEL.
Organizatorzy polecają także wystawę pn. „Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca”, podczas której zaprezentowane zostaną fotografie zabytkowych i współczesnych ikon z różnych miejsc.
dziar / Kielce
KAI