Twórca zespołu Silesian Blues Band – Józef Skrzek wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami wykonał prapremierę „Kazań świętokrzyskich”. Muzykom towarzyszył prawosławny chór Oktoich z Wrocławia.
Już od środy trwały bezpośrednie przygotowania do dzisiejszego koncertu. Artyści każdego dnia spędzali godziny na próbach.
Dzisiejszego sobotniego wieczoru wraz z Józefem Skrzekiem wystąpili: Marek Piekarczyk – wokalista TSA, multiinstrumentaliści – Apostolis Anthimos, i Włodzimierz „Kinior” Kiniorski oraz Marcin Brykczyński – aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego.
Na zakończenie koncertu w imieniu wszystkich wzruszonych słuchaczy podziękował Ojciec Superior Zygfryd Wiecha OMI. Nawiązał do wydarzenia z życia kompozytora, kiedy to ojciec Józefa Skrzeka mówił, by szedł pod Krzyż. Józek idź pod krzyż… tak prosił ojciec rodziny. Taką dostało się misję. Minęły lata i horyzont krzyża narysował się. Zaprosiłeś przyjaciół, braci z Cerkwi Cyryla i Metodego z Wrocławia, lud ziemi krzyża i kaznodzieje odpowiedniego. Golgota i słowa wykonało się. To tylko słychać na Krzyżu. Wykonało się. Każdy słyszy w pewnym momencie swego życia wykonało się. Misja wypowiedziana przez twego tatę wykonała się! My byliśmy tego świadkami. Chcemy Bogu podziękować, tobie i tym którzy głosem i harmonią przepełnili tą świątynię. Dziękujemy wam – producentom – Marcinie i Janku, którzy zaprosiliście Józefa do tego dzieła.
Nie zabrakło także słów kompozytora: Dziękuję że doczekałem się tego spotkania. Ryzykownym jest brać się za kazania. Dziękuję producentom koncertu i gospodarzom tego miejsca. Dziękuję Bogu za ten czas, że pozwolił nam się spotkać, że mogliśmy się modlić. Szczęść Boże – powiedział wzruszony kompozytor.
Na dzisiejszy koncert przybyli zaproszeni goście przez producentów i gospodarzy miejsca, gdzie miała miejsce prapremiera Kazań Świętokrzyskich.
Organizatorami i producentami koncertu są kieleccy biznesmeni: Jan Tarnowski i Marcin Majewski.
Teksty kazań dla artystów zostały przygotowane przez prof. Krzysztofa Brachę, który korzystał z wcześniejszej pracy prof. Wiesława Wydry z Poznania, a który dokonał transliteracji staropolskiego języka Kazań świętokrzyskich oraz z transkrypcji prof. Wacława Twardzika z Krakowa.