Karmelici: Uroczystości odpustowe w Piotrkowicach

To nie dzieła sztuki dają Maryi tak ważne miejsce w życiu Kościoła i wiernych, ale Jej miłość do Boga (…), Jej uległość sługi, gotowość, poprzez służebną postawę, zawsze do pełnienia woli Boga – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski podczas sumy odpustowej w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, w parafii prowadzonej przez ojców karmelitów.

Na uroczystość przybyło co najmniej 2,5 tys. wiernych. Mszę św. polową przy ołtarzu w Ogrodzie Różańcowym wraz z biskupem kieleckim koncelebrowali m.in.: o. prowincjał Tadeusz Florek OCD, radni prowincjalni karmelitów, kustosz i proboszcz o. Piotr Linka OCD, dziekani, proboszczowie, wikariusze z sąsiednich parafii.

Były delegacje kilkunastu wiosek i parafii z wieńcami dożynkowymi, strażacy, koła gospodyń wiejskich i zespoły ludowe, Rycerze Kolumba z Chmielnika, a także starosta kielecki Michał Godowski, okoliczne delegacje samorządowców i rzesze pielgrzymów, od lat przybywających w to miejsce w święto Narodzenia NMP.

W homilii bp Jan Piotrowski analizując misję Maryi przypomniał m.in. nauczanie Pawła VI i dokument „Kult Maryi”, w którym papież przypomina genezę i znaczenie święta Narodzenia NMP.

Biskup podkreślił, że czciciele Maryi powinni nie tyle Ją podziwiać, ile przede wszystkim naśladować.

„W środek wielkiej tajemnicy wiary i wydarzeń zbawczych Bóg wprowadził Maryję, z której narodził się Jezus” – mówił bp Piotrowski. Zaapelował, aby wsłuchiwać się w Jej prośbę z Kany, aby czynić to, co mówi nam Jej Syn, i zauważył zarazem, że nasz ludzki świat niechętnie wsłuchuje się w te słowa, dlatego Maryja nieustannie zachęca do słuchania Jezusa – poprzez swoje objawienia, będące „orędziem Jezusa wypowiedzianym głosem Matki”. Zaapelował, abyśmy zawsze byli pilnymi uczniami w Jej szkole.

Bp Jan Piotrowski poświęcił także nowy ołtarz polowy, wkomponowany w cykl kaplic w Ogrodzie Różańcowym. Ołtarz zaprojektowali Janusz i Łukasz Wic. Jest on położony naprzeciw Domku Loretańskiego. Budowa ołtarza została sfinansowana z funduszy parafialnych. Prace przy jego budowie trwały rok.

Historia sanktuarium MB Loretańskiej ma swoje początki w XVII wieku, gdy figurę Matki Bożej z 1400 r. przeniesiono z dawnego kościoła farnego św. Stanisława (obecnie kaplica cmentarna) do drewnianej kaplicy Zwiastowania NMP, co odbyło się 15 sierpnia 1638 roku. W kaplicy umieszczono również maleńką statuetkę MB Niepokalanie Poczętej, wykopaną przez rolnika na gruncie plebańskim i powszechnie czczoną.

XVII wiek to ogromny napływ pielgrzymów, którzy tutaj odzyskiwali zdrowie. Marcin i Zofia Rokszyccy, kasztelanowie połanieccy, jako wotum za dar życia wybudowali w Piotrkowicach murowany, istniejący do dzisiaj kościół, którego budowę ukończono w 1652 r.

Na osi nawy dzisiejszego kościoła od strony zachodniej, wznosi się późnobarokowa ośmioboczna kaplica, a w niej Domek Loretański na wzór włoskiego Loreto. Kaplicę ufundowały okoliczne rody Krasińskich i Tarnowskich. We wnęce ściany zachodniej została umieszczona łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.

Największym wydarzeniem w historii piotrkowickiego sanktuarium była koronacja cudownej figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów, w obecności ok. stu tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.

KAI

Więcej (zdjęcia) na: www.karmel.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle