Najbliższy współpracownik Ojca Świętego przybył do jezuitów w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore, pracowników nuncjatury i towarzyszącego mu podczas wizyty w naszym kraju sekretarza ks. prałata Tymona Chmielewskiego.
Pierwszym punktem wizyty u jezuitów watykańskiego Gościa była dłuższa modlitwa przy wystawionych w świątyni relikwiach św. Andrzeja Boboli. Następnie spożył śniadanie w refektarzu kolegium.
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się w auli na dłuższej rozmowie w miejscową wspólnotą jezuitów. Składa się ona z 70 jezuitów, w tym 58 ojców, zaangażowanych w różne formy apostolatu i pracy naukowej oraz 22 kleryków, studiujących teologię na miejscowym Papieskim Wydziale Teologicznym. Większość z kleryków ma już za sobą staż na różnych misjach zagranicznych, często w bardzo odległych krajach.
Rozmowa z kard. Parolinem – jak informuje o. Andrzej Majewski, rektor kolegium – dotyczyła pracy polskich jezuitów, polskiej religijności, szczególnie w porównaniu z religijnością Włochów oraz planów pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 r. z okazji Światowych Dni Młodzieży. Kard. Parolin mówił też o zakończonej przed tygodniem wizycie Ojca Świętego na Bliskim Wschodzie: w Jordanii, państwie palestyńskim i Izraelu.
W ramach warszawskiego Kolegium Ojców Jezuitów „Bobolanum” działa też Papieski Wydział teologiczny – Sekcja Bobolanum oraz parafia i sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Rektorem PWT jest o. prof. Zbigniew Kubacki SI, a proboszczem parafii o. Waldemar Borzyszkowski SI.
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli na Mokotowie należy do najbardziej dynamicznych i traktowana jest jako jeden z najlepszych ośrodków duszpasterskich w stolicy. A znajdujące się przy niej sanktuarium przyciąga pielgrzymów z kraju i zagranicy. Mieści się przy nim pierwsze w świecie muzeum św. Andrzeja Boboli z wieloma cennymi pamiątkami dotyczącymi tej postaci, jej męczeństwa i rozwoju kultu.
KAI/drr
Za: www.deon.pl