W tym samym czasie w Sanktuarium na Krzeptówkach przebywa ks. Carlos Cabecinhas rektor z Sanktuarium w Fatimie. Jest to Jego kolejna wizyta na Krzeptówkach, jednakże pierwsza o charakterze prywatnym, w połączeniu z kilkudniowym odpoczynkiem na Skalnym Podhalu.
Ks. Marian Mucha SAC, kustosz Sanktuarium Narodowego w Zakopanem, wyrażając radość z obecności ks. C. Cabecinhasa, podziękował za nieocenioną pomoc płynącą z Fatimy, której doświadczały (i dalej doświadczają) zakopiańskie Krzeptówki na wszystkich etapach powstawania zakopiańskiego miejsca kultu Pani Fatimskiej. Portugalska Fatima wspierała bowiem od samego początku zamysł śp. ks. Mirosława Drozdka wzniesienia świątyni – wotum wdzięczności za ocalone życie Jana Pawła II po zamachu w dniu 13 maja 1981 r.
Wszystkie znaczące i podniosłe wydarzenia na zakopiańskich Krzeptówkach dokonywały się zawsze przy udziale delegacji z Fatimy. Nade wszystko Fatima była reprezentowana podczas poświęcenia świątyni w dniu 6 czerwca 1997 r., dokonanej osobiście przez św. Jana Pawła II oraz 6 czerwca 2017 roku podczas ponowienia przez Konferencję Episkopatu Polski Aktu poświęcenia Kościoła w Polsce i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.
Ks. M. Mucha, kustosz Sanktuarium Narodowego na Krzeptówkach, poinformował jeszcze, że przed skierowaniem petycji/prośby do Konferencji Episkopatu Polski o ustanowienie na zakopiańskich Krzeptówkach sanktuarium narodowego, swój zamysł konsultował z Rektorem Fatimy, i jego zdecydowane wsparcie ośmieliło go do podjęcia dalszych kroków zmierzających do ustanowienia sanktuarium narodowego. Zakopiański Kustosz podziękował też ks. C. Cabecinhas za obecność delegacji z Fatimy w dniu 13 maja br., podczas ogłaszania przez Metropolitę Krakowskiego dekretu Konferencji Episkopatu Polski ustanawiającego na Krzeptówkach Sanktuarium Narodowe.
W atmosferze braterskich i przyjacielskich spotkań, w połączeniu z odkrywaniem piękna Skalnego Podhala, kustosze Sanktuarium Narodowego dzielili się z Rektorem Fatimy doświadczeniami codziennej posługi sanktuaryjnej, jak też korzystali z twórczych inspiracji przekazywanych od źródła kultu Pani Fatimskiej.
Ks. Wojciech Jurkowski SAC
Rektor wspólnoty pallotyńskiej