Całość kursu obejmuje siedem dwugodzinnych warsztatów. Uczestnicy mogą skorzystać z całego cyklu szkoleń lub przyjść na wybrane spotkanie poruszające interesujący ich temat. “Warsztaty obejmują szereg zagadnień, od praw przysługujących w urzędach, kwestii mieszkaniowych, praw pacjenta, ubezpieczeń zdrowotnych, po sposób wyrobienia paszportu czy dowodu osobistego – wymienia Michał Zoremba, pracownik socjalny Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. “Inicjatywa warsztatów, według mojej wiedzy, a pracuję z osobami bezdomnymi od ośmiu lat, nie jest nigdzie realizowana – dodaje.
Każdy warsztat podzielony jest na dwie części. Podczas pierwszej – teoretycznej – temat przedstawia zaproszony ekspert z danej dziedziny, druga – przeznaczona jest na pytania uczestników.
Uczestnictwo w spotkaniach warsztatowych jest otwarte, każda osoba bezdomna lub zagrożona bezdomnością, która korzysta ze wsparcia Dzieła Pomocy, jest zaproszona do udziału w warsztatach.
Warsztaty mają na celu nie tylko zwiększenie wiedzy osób bezdomnych z zakresu prawa, ale również uświadomienie im obowiązków. “Na spotkaniach zwracamy uwagę na rzeczy, które są od osób bezdomnych wymagane, chcemy unikać przekazu “to mi się należy” – podkreśla Marzena Woch, asystent pracownika socjalnego, współprowadząca warsztaty.
Podczas najbliższych warsztatów osoby bezdomne zdobędą informacje na temat mieszkań wspieranych, chronionych, zobowiązań alimentacyjnych a wynagrodzenie za pracę, pracy i zatrudnienia. Poruszone zostaną także kwestie praw i obowiązków rodzinnych oraz praw i obowiązków w sądzie.
Warsztaty odbywają się od września 2012 r.
KAI/slo
Za: www.deon.pl