Jak powiedział główny organizator tegorocznej Golgoty Młodych br. Szymon Janowski OFMCap, w Serpelicach zgromadziło się blisko 800 młodych ludzi z całej Polski, aby tworzyć wspólnotę poszukującą wartości chrześcijańskich i spragnionych żywej relacji z Bogiem, w tym kilka małżeństw z dziećmi, które poznały się na poprzednich edycjach Golgoty Młodych.
Golgota Młodych to inicjatywa zakonników i blisko 100 osób, zaangażowanych czynnie w jej przygotowanie, aby w atmosferze modlitwy i radości dać możliwość spotkania się w Słowie Bożym i sakramentach z Jezusem Chrystusem.
Tegoroczna Golgota Młodych przeżywana była przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej pożyczonym z Jasnej Góry od ojców paulinów. Maryja została przyjęta jako przewodniczka spotkania i Matka Kościoła, wprowadzająca do niego pokój. Tegoroczne hasło ” Wielki Znak” zastało zaczerpnięte z Księgi Apokalipsy. Słowa te oznaczające Kościół, tradycja interpretuje jednak je również w odniesieniu do osoby Maryi. Celem tegorocznej Golgoty Młodych było pójście za Maryja drogą wiary i zobaczenie, jak Historia Zbawienie zrealizowała się w Jej osobie, prosząc Boga, aby prowadził również tą drogą.
W programie wydarzenia były: Eucharystie, nabożeństwa, katechezy, spotkania w grupach i koncerty. Zaproszeni zostali także goście, którzy dzielili się świadectwami. Jednym z nich była Urszula Mela, mama znanego podróżnika Jaśka Meli, która dzieliła się swoim świadectwem wiary. Były także świadectwa życie rodzinnego, spotkanie z Marcinem Jakimowiczem , redaktorem „Gościa Niedzielnego” i autorem książek, który ukazywał jak przeżywać swoją wiarę w Duchu Świętym na co dzień. Drogę Krzyżową i nabożeństwo pokutne prowadził dominikanin o. Tomasz Nowak OP.
Konferencje i rozważani głosili zaś kapucyni: br. Tomasz Mantyk OFMCap z gośćmi, br. Piotra Owczarz OFMCap, br. Kamil Sochacki OFMCap, b Przemysław Kryspin OFMCap i br Szymon Mrozowiec OFMCap. Były też specjalne występy scholi Golgoty Młodych.
Eucharystię dla uczestników Golgoty Młodych 27 sierpnia celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. W homilii biskup ukazał potrzebę odkrywania w znaku krzyża i symbolice Golgoty, miłosiernej miłości Bożej, pozwalającej na odnalezienie motywów smutku, nie z powodu własnego zranienia, ale z powodu tego który zadaje rany.
Przypomniał, że krzyż jest miejscem walki Chrystusa o człowieka, której owocem jest pokój. „Na krzyżu spotyka się Bóg miłosierny z grzesznym człowiekiem, (…) Każde miejsce jest godne Chrystusowego krzyża, a krzyż nadaje godności każdemu miejscu” – mówił.
Odnosząc się zaś zrozumienia istoty miłosierdzia bp Tadeusz Pikus powiedział, że Bóg zgadza się na działanie zła, ponieważ nie może nikogo zniewalać, a także aby miłosierdzie Boże zwyciężało. „Celem miłosierdzia nie jest tylko czynienie komuś dobra, ale czynienie innych dobrymi” – podkreślił.
Wszystkie spotkania i konferencje z Serpelic dostępne są na stronie: www.golgotamlodych.pl.
KAI/psd
Za: www.deon.pl