Spotykali się także z miejscowymi księżmi i siostrami zakonnymi.
Administrator Apostolski dla katolików obrządku łacińskiego, bp Pasotto ponad dwa lata temu zwrócił się do Ministra Generalnego Kapucynów z propozycją powrotu Zakonu na te ziemie, gdzie był obecny do 1845 roku. Witając braci w progach katedry w Tbilisi, dawnym kościele kapucyńskim, hierarcha wyjaśnił, dlaczego zależy mu na ich powrocie: „Wasz sposób życia jest braterski, ale także klasztorny. Nasi katolicy widzą to tylko w klasztorach prawosławnych i pytają się: »czy nie istnieje jakaś podobna forma życia także w Kościele katolickim?«. W spotkaniu z ludźmi jesteście przystępni dla wszystkich i możecie być blisko ubogich w wielu trudnych sytuacjach, stając się narzędziem rozwoju i ewangelizacji”.
Podróż, mimo że krótka, była intensywna i pozwoliła poznać konkretną rzeczywistość tego kraju, także Kościoła, by móc określić perspektywy dla konkretnej misji. Na marzec 2013 r. została ustalona data przybycia dwóch pierwszych misjonarzy. Ministrowie prowincjalni, odpowiadając na prośbę Ministra Generalnego, zwracają się do braci z apelem, by słysząc głos Ducha nie bali się odpowiedzieć na zaproszenie do misji.
To pewna nowość. W odróżnieniu od dotychczasowych, „klasycznych” rozwiązań, gdzie pojedyncze misje były powierzane poszczególnym prowincjom, dla Zakonu otwierają się perspektywy torujące drogę do współpracy międzyprowincjalnej. Może to przynieść większą skuteczność w odpowiadaniu na potrzeby Kościoła. Z pewnością kapucyni chcą z uwagą śledzić nowe wyzwania, w których wsłuchują się w głos Ducha Świętego, wierząc, że staną się ważnym elementem dla przyszłości Zakonu.
Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów