Kapucyni: “Bajka Masajska” w Dziele Pomocy

Dzięki współpracy krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio z wolontariuszami Góry Dobra osoby bez domu do końca roku będą mogły podziwiać w murach Dzieła wystawę „Bajka Masajska” autorstwa pana Macieja Cieślaka.

Uroczyste otwarcie wystawy, w którym wzięły udział osoby bez domu, wolontariusze i pracownicy Dzieła, odbyło się w czwartek – 7 grudnia. – Pewnego wieczoru, gdy byłem w masajskiej wiosce, miałem okazję siedzieć przy ognisku z mężczyznami, którzy opowiadali nie tylko co się im przydarzyło danego dnia, ale także wracali do starych historii –wspominał na wernisażu pan Maciej Cieślak. To właśnie wtedy – w Afryce tam zrodził się pomysł zrealizowania cyklu fotografii obrazujących perypetie chłopca imieniem Orinka. Historia chłopca została uwieczniona na 27 ilustracjach, które można oglądać na drugim piętrze budynku Dzieła przy ulicy Smoleńsk 4. Fotografie powstały w czasie spotkań z mieszkańcami kilku wiosek masajskich w kwietniu 2010 roku. Zdjęcia ukazują życie Afrykańczyków, które wydaje się odległe od znanej nam codzienności. Fabuła bajki ukazuje jednak wartości i wątki wspólne ludziom wszystkich szerokości geograficznych, niezależnie od koloru skóry czy stanu posiadania.

Autor zdjęć podczas spotkania z członkami grup wsparcia, wolontariuszami i pracownikami Dzieła opowiadał o swoich afrykańskich przygodach – jak Masajowie, lud, który od kilkuset lat prowadzi taki sam styl życia, otwarcie przyjęli go do siebie. Pan Maciej miał okazję uczestniczyć w ceremoniach inicjacyjnych chłopców i wojowników.

Zdjęcia, które są prezentowane w Dziele nie powstały od razu po usłyszeniu opowieści. Fotografie reportażowe i inscenizowane były wykonywane podczas kolejnej wyprawy do Afryki subsaharyjskiej.

Zebrani na otwarciu wystawy goście mieli możliwość zadawania pytań. Oprócz informacji o kulturze Masajów i życiu codziennym w wiosce pytano także o trudy wyprawy i ciekawe przygody, które miały miejsce podczas podróży.

Dla podopiecznych Dzieła nie jest to pierwsze spotkanie z artystami. Dotychczas mieli okazję poznać krakowskich aktorów – Krzysztofa Globisza i Macieja Małysę, licznych muzyków oraz teatry szkolne. Część z tego typu spotkań współorganizują wolontariusze Góry Dobra.

 ***

Maciej Cieślak (ur. 1967 w Dębicy) – fotograf, doktor fizyki, doradca kapitałowy. Absolwent Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografią profesjonalnie zajmuje się od 10 lat. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reporterskiej. Jego pasją jest również fotografia podróżnicza. W 2010 roku został nagrodzony w konkursie fotograficznym “National Geographic” w kategorii “Ludzie”.

Za: www.dzielopomocy.pl

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

Wpisy powiązane

Kęty: 25 lat Sanktuarium

Bł. Maria Franciszka Siedliska: obywatelka świata – dla Polonii

Kard. Grzegorz Ryś poświecił kaplicę w domu Zgromadzenia Małych Sióstr Baranka