Kapituła generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca NMP

S. Marta Muskus, dotychczasowa przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca NMP, została ponownie wybrana na tę funkcję. Wybór przełożonej był jednym z punktów kapituły generalnej zgromadzenia, która odbyła się w Niepołomicach.

XI Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbywała się pod hasłem „Wpatrzone w Niepokalane Serce Maryi pragniemy odnawiać swoje powołanie zakonne”.

Mszę św. w kościele Matki Bożej Różańcowej na Jazach w Niepołomicach odprawił bp Damian Muskus OFM. – To nie wy jesteście najważniejsze. Nie wspólnota jest najważniejsza, ale Ten, który ją gromadzi i stoi w jej centrum. Najważniejszy jest Jezus – mówił w homilii. – Wspólnoty, które uważają siebie za grono wyjątkowych i uprzywilejowanych osób, tak naprawdę zapominają o Jezusie – dodał.

Jak podkreślał krakowski biskup pomocniczy, to nie statystyki, nawet nie dzieła apostolskie i troska o powołania są najważniejsze, ale pełnienie woli Boga. – A ona nie jest podporządkowana naszym ludzkim aspiracjom, marzeniom, nawet najgłębszym pragnieniom – zastrzegł.

Wybory przełożonej generalnej odbyły się w drugim dniu obrad. S. Marta Muskus pochodzi z Leżajska. W przeszłości była przełożoną domu w Niepołomicach, referentką powołaniową, mistrzynią nowicjatu oraz asystentką generalną. Matką generalną zgromadzenia została po raz pierwszy w 2011. Teraz została wybrana na kolejną, sześcioletnią kadencję.

– Kapituła, będąc najwyższą władzą w zgromadzeniu, pełni także rolę budowania wspólnoty, zacieśniania wzajemnych relacji i dzielenia się zdobytym doświadczeniem apostolskim, Nade wszystko jest jednak czasem wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, by wraz z Nim poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące naszej roli w Kościele i podejmowania nowych zadań w dzisiejszej rzeczywistości – wyjaśnia s. Marta Muskus.

Jak podkreśla przełożona generalna, podczas kapituły siostry rozważały realizację swojego charyzmatu i szerzenie maryjnego kultu w obliczu nowych zadań i współczesnych wyzwań. – Ponadto zastanawiałyśmy się jakie działania należy podjąć, by w dobie malejącej liczby powołań okazywać młodym wsparcie w rozeznawaniu powołania – dodaje s. Muskus.

Obecnie siostry pracują w 5 placówkach: w Niepołomicach, gdzie znajduje się dom generalny, Krakowie, Leżajsku, Kietrzu Śląskim i Kudowie Zdroju. Zajmują się głównie katechizacją dzieci i młodzieży, opiekują się grupami duszpasterskimi przy parafiach, zajmują się obsługą pielgrzymów i turystów, a także podejmują prace w zakrystiach i kuchniach.

Początki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny sięgają 1911 r. Żyjący we Lwowie o. Konstanty Marszałowicz TJ zebrał wokół siebie grupę pobożnych dziewcząt, zakładając Stowarzyszenie Miłości Bożej. W zamierzeniach założyciela Stowarzyszenie miało podjąć pracę misyjną i posługę w Kościele lokalnym. Siostry, żyjąc skromnie, oddawały się pracy charytatywnej we Lwowie, a po śmierci opiekuna przekształciły się w habitowe Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Czasy powojenne sprowadziły siostry do Krakowa oraz na tzw. Ziemie Odzyskane. Jednocześnie siostry starały się o zatwierdzenie Zgromadzenia przez władze kościelne. Rok 1952 przyniósł uregulowanie prawne istnienia Instytutu, dzięki któremu siostry złożyły swoje pierwsze śluby zakonne. Zatwierdzenia Zgromadzenia dokonał bp Franciszek Jop 6 stycznia 1959 roku w Opolu.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle