Kalwaryjskie Sanktuarium od 20 lat na liście UNESCO

26 listopada 2019r. w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędą się uroczystości jubileuszowe 20 – lecia obecności Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroczystej Mszy świętej dziękczynnej o godzinie 17.00 będzie przewodniczył J.E. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Po Mszy świętej w bazylice odbędzie się koncert. Przed publicznością wystąpią: Marcin Wolak (baryton), Stanisław Krawczyński (dyrygent) oraz Krakowska Orkiestra Kameralna.

W dniach od 25 do 27 listopada doroczne spotkanie będą przeżywali w Kalwarii Zebrzydowskiej zarządcy obiektów UNESCO w Polsce.

Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 roku w Marakeszu (Maroko). Jest on świadectwem religijności i kultury oraz pierwszym założeniem typu „wielkich kalwarii” w Polsce. Kryterium decydujące o wpisie obiektu mówi o integralności naturalnego krajobrazu, który został wykorzystany do kultu Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny w formie alei i kaplic. Piękno krajobrazu i architektury łączy się harmonijnie z walorami duchowymi.

Sanktuarium powstało na początku XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem bernardynom. Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Najświętszej Maryi Panny. Z niesłabnącym zainteresowaniem pątnicy uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej organizowanym w Wielkim Tygodniu oraz uroczystościach ku czci Wniebowzięcia NMP. Liczba nawiedzających pielgrzymów rocznie sięga dwóch milionów.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Wpisy powiązane

Kęty: 25 lat Sanktuarium

Bł. Maria Franciszka Siedliska: obywatelka świata – dla Polonii

“Wioząc nadzieję” – tegoroczna akcja “Ciacho za Ciacho”