Kalwaria Zebrzydowska: spotkanie biskupów metropolii krakowskiej

W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie biskupów metropolii krakowskiej. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Zebranych w sanktuarium powitał kustosz o. Gracjan Kubica OFM. – Kalwaria to miejsce, w którym wystarczy zanurzyć się, aby odczuć moc działania nie tylko Matki, która teraz spogląda na nas, ale i Jej Syna, który przez misterium swojej męki uczy nas podążania drogą krzyża – powiedział i zapewnił o modlitwie w intencji całej metropolii i jej pasterzy.

– Kościół jest przede wszystkim misterium – podkreślił na początku homilii bp Andrzej Jeż, biskup diecezji tarnowskiej. – Kościół jest nade wszystko Chrystusowy. To On w nim żyje i działa – dodał i zaznaczył, że rolą biskupa jest pomagać innym usłyszeć Boży głos.

Zauważył, że jednym z bardziej doskwierających problemów Kościoła jest obojętność religijna wiernych. W tym kontekście, zachęcał do naśladowania Chrystusa, który przez wielu był odrzucany i pomijany. – Idąc Jego drogą, będziemy także spotykać się z odrzuceniem i niezrozumieniem – mówił. – Patrzymy na piękny układ architektoniczny całego zespołu klasztornego i dróżki kalwaryjskie. Są one symbolem naszej posługi. Zabudowania klasztorne na tym wzgórzu i wieże świątynne ukazują wertykalność Kościoła. Im bardziej chcemy upodobnić się do świata, tym bardziej wchodzimy w przestrzeń horyzontalną Kościoła. Im bardziej Kościół staje się horyzontalny, tym bardziej się rozmywa i rozpływa w świecie – wskazał.

– Miejsce, w którym się znajdujemy jest szczególne. Wędrując dróżkami, idziemy drogą Chrystusa i Maryi. Uświadamiamy sobie, że tajemnice Chrystusa i Maryi stają się naszymi tajemnicami – podkreślił i wspomniał postaci kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, którzy w Kalwarii nabierali sił do dalszego i bardziej owocnego pełnienia pasterskiej posługi.

– To miejsce przemienia, daje siłę do życia i wierności powołaniu. Pragniemy przez naszą posługę w tym złożonym świecie i szybko zmieniających się kontekstach, uświadomić sobie ponadczasowość Kościoła i nauczania Chrystusa. Pomimo odrzucenia, On zbawia, przechodzi przez krzyż ku zmartwychwstaniu. Kościół z trudnych doświadczeń wychodzi umocniony, jeśli jest wierny Chrystusowi – zakończył.

Metropolia krakowska powstała w 1925 roku. Dziś w jej skład wchodzi archidiecezja krakowska, diecezja tarnowska, diecezja kielecka oraz diecezja bielsko-żywiecka.

BPAK / Kalwaria Zebrzydowska
KAI

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski