Uroczystej Mszy świętej przewodniczył o. Konrad Cholewa, kustosz sanktuarium, który przywitał zebranych przedstawicieli władz samorządowych, przewodników kalwaryjskich oraz pielgrzymów.
– Czterdzieści lat temu, 7 czerwca, na kalwaryjskiej ziemi stanął Namiestnik Chrystusa, papież Jan Paweł II. Jakże nie dziękować Panu Boga za to, że ta święta ziemia kalwaryjska, sanktuarium Matki Bożej i dróżki, miały tak wielki wpływ na życie i świętość Karola Wojtyły. Dziś mówimy także, że jest to kalwaria papieska, przede wszystkim dlatego, że kształtowała serce przyszłego papieża, że tu, wzrastała Jego wiara, i tu umacniała się Jego miłość do Boga i drugiego człowieka. Prosił nas tutaj o modlitwę, więc niech ta modlitwa popłynie do nieba, jako jedno wielkie dziękczynienie za św. Jana Pawła II – mówił kustosz.
Homilię wygłosił o. Micheasz Okoński, wikariusz klasztoru. Nawiązał do słów z dzisiejszej Ewangelii: Czy miłujesz mnie więcej? Stwierdził, że Jezus pyta o miłość, bo tylko ten kto kocha może paść owce zgromadzone przez Miłość. Tylko ten, kto odpowiada na miłość Chrystusa, może przewodniczyć owczarni, której musi dać świadectwo miłości.
– Przed laty, to samo pytanie skierował Jezus do Karola Wojtyły: „Czy kochasz Mnie?” Bez wahania musiał odpowiedzieć pozytywnie, bo przecież pielgrzymując po kalwaryjskich dróżkach i rozważając Mękę Pańską sam widział jak Bóg pierwszy umiłował człowieka. Wychowany tu, na Kalwarii, zapatrzony w Kalwaryjską Panią do końca umiłował Chrystusa i Jego Matkę a także wszystkie owce z jezusowej owczarni, co widać było szczególnie wtedy, gdy gromadził wokół Dobrego Pasterza tłumy wiernych spragnionych Bożego słowa, spragnionych Bożej miłości i przebaczenia – mówił kaznodzieja.
Na zakończenie uroczystości kustosz podziękował obecnym za modlitwę i zaprosił do udziału w głównym dziękczynieniu, któremu przewodniczyć będzie Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, a odbędzie się 23 czerwca.
Po Eucharystii miał miejsce koncert projektu „Fortepiany Wolności”, który towarzyszy obchodom 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Przed publicznością wystąpił Aleksander Dębicz i wykonał utwory związane z religią, polską historią i dziedzictwem narodowym oraz nawiązujące do papieskich pielgrzymek.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
Fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium