Kalwaria Zebrzydowska. Rocznica pierwszej papieskiej wizyty

7 czerwca 1979 r. do sanktuarium przybył pierwszy raz jako papież Ojciec Święty Jan Paweł II. 40 lat po tej pamiętnej wizycie kalwaryjscy pielgrzymi, mieszkańcy miasta, kapłani diecezjalni oraz bernardyni dziękowali Bogu za życie i pontyfikat Papieża Polaka i Jego apostolską podróż do Ojczyzny.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył o. Konrad Cholewa, kustosz sanktuarium, który przywitał zebranych przedstawicieli władz samorządowych, przewodników kalwaryjskich oraz pielgrzymów.

– Czterdzieści lat temu, 7 czerwca, na kalwaryjskiej ziemi stanął Namiestnik Chrystusa, papież Jan Paweł II. Jakże nie dziękować Panu Boga za to, że ta święta ziemia kalwaryjska, sanktuarium Matki Bożej i dróżki, miały tak wielki wpływ na życie i świętość Karola Wojtyły. Dziś mówimy także, że jest to kalwaria papieska, przede wszystkim dlatego, że kształtowała serce przyszłego papieża, że tu, wzrastała Jego wiara, i tu umacniała się Jego miłość do Boga i drugiego człowieka. Prosił nas tutaj o modlitwę, więc niech ta modlitwa popłynie do nieba, jako jedno wielkie dziękczynienie za św. Jana Pawła II – mówił kustosz.

Homilię wygłosił o. Micheasz Okoński, wikariusz klasztoru. Nawiązał do słów z dzisiejszej Ewangelii: Czy miłujesz mnie więcej? Stwierdził, że Jezus pyta o miłość, bo tylko ten kto kocha może paść owce zgromadzone przez Miłość. Tylko ten, kto odpowiada na miłość Chrystusa, może przewodniczyć owczarni, której musi dać świadectwo miłości.

– Przed laty, to samo pytanie skierował Jezus do Karola Wojtyły: „Czy kochasz Mnie?” Bez wahania musiał odpowiedzieć pozytywnie, bo przecież pielgrzymując po kalwaryjskich dróżkach i rozważając Mękę Pańską sam widział jak Bóg pierwszy umiłował człowieka. Wychowany tu, na Kalwarii, zapatrzony w Kalwaryjską Panią do końca umiłował Chrystusa i Jego Matkę a także wszystkie owce z jezusowej owczarni, co widać było szczególnie wtedy, gdy gromadził wokół Dobrego Pasterza tłumy wiernych spragnionych Bożego słowa, spragnionych Bożej miłości i przebaczenia – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie uroczystości kustosz podziękował obecnym za modlitwę i zaprosił do udziału w głównym dziękczynieniu, któremu przewodniczyć będzie Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, a odbędzie się 23 czerwca.

Po Eucharystii miał miejsce koncert projektu „Fortepiany Wolności”, który towarzyszy obchodom 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Przed publicznością wystąpił Aleksander Dębicz i wykonał utwory związane z religią, polską historią i dziedzictwem narodowym oraz nawiązujące do papieskich pielgrzymek.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Wpisy powiązane

Salezjanie: Nowy przełożony Inspektorii Krakowskiej

Spotkanie Konsulty Żeńskiej z Księdzem Nuncjuszem

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej w Krakowie