Kalwaria Pacławska: wkrótce 37. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Dziesięć dni pozostało do rozpoczęcia 37. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Jego hasło brzmi „Dom”. W programie znajdą się: konferencje, warsztaty tematyczne, zawody sportowe, nabożeństwa oraz spotkanie z zaproszonymi gośćmi.  Zapisy odbywają się na stronie fsm.franciszkanie.pl. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze tego typu wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim.

FSM rozpocznie się w niedzielę 21 lipca i potrwa do soboty 27 lipca. Uczestnicy będą mogli w tym roku spotkać się m.in. z aktorem Michałem „Miśkiem” Koterskim, raperem Anatomem, czy siostrami dominikankami prowadzącymi Dom Chłopaków w Broniszewicach.

Wieczorami zaplanowane są koncerty. Na scenie 37. FSM pojawią się: zespół Exodus15, Anatom, Fioretti, i grupa Światło w Mieście, która poprowadzi piątkowy koncert uwielbienia.

– Oczywiście będzie również przestrzeń na spotkania w grupach: nieodłączny punkt FSM, podczas którego uczestnicy mogą podzielić się swoim doświadczeniem wiary i porozmawiać o tym, jak przeżywają czas na Kalwarii. Co roku, jest to świetna okazja, żeby nawiązać relacje z rówieśnikami z całej Polski, które często stają się tymi na długie lata – powiedziała KAI Joanna Kiełt, rzecznik Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

– Wieczory dopełni nocne kino, koncerty, impreza taneczna prowadzona przez profesjonalnego DJ-a, a nawet spektakl grupy teatralnej. Myślę, że FSM jest wyjątkowy na wielu płaszczyznach, a główną zaletą spotkania jest właśnie różnorodność w programie i wolność w przeżywaniu tego czasu – wszystkie punkty programu są propozycjami, z których mam nadzieję uczestnicy wiele wyniosą. Staramy się również dać uczestnikom przestrzeń na ciszę, odpoczynek w przygotowywanej strefie chill-out,  wieczorną adorację czy przebywanie po prostu w pięknych okolicznościach przyrody, które zapewnia nam Kalwaria – przekazała Joanna Kiełt.

Hasło tegorocznego spotkania brzmi „Dom”. – Dom to dla każdego z nas miejsce jedyne w swoim rodzaju; niezależnie od tego, czy doświadczenia, jakie są z nim związane wspominamy pozytywnie czy negatywnie. Unikatowa przestrzeń kształtująca człowieka. Cenna i warta osobistej ingerencji. Dom to relacje, jakich nic nie jest w stanie nam zastąpić – wspólnota, która może zranić i uleczyć.  Przez to podstawowe ludzkie doświadczenie będziemy patrzeć na samych siebie podczas 37. Franciszkańskiego Spotkania Młodych – zapowiada o. Piotr Kantorski OFMConv – dyrektor FSM.

Jak dodaje, na bazie tego doświadczenia uczestnicy spróbują popatrzeć na Kościół. – Będziemy patrzeć na siebie samych, na nasze zadomowienie w Bogu i w Kościele. Popatrzymy na możliwości, jakie daje nam przynależność do domu Jezusa Chrystusa. Wierzymy, że 37. FSM będzie czasem i miejsce, zadomowienia nie tylko na tydzień; będzie spotkaniem nie tylko z człowiekiem, ale i z mieszkającym pośród nas Bogiem – zaznacza.

Oficjalny plakat tegorocznego spotkania nawiązuje do fragment z Ewangelii św. Łukasza o uciszeniu burzy na jeziorze. Jak wyjaśniają organizatorzy, taką symbolikę zastosowano, ponieważ dla apostołów to właśnie rybacka łódź była miejscem, w którym spędzali najwięcej czasu i była dla nich swoistym domem. – Często chwiejnym i narażonym na trudne okoliczności, ale własnym i prawdziwym. Często, tak jak Oni podczas burzy na jeziorze, przechodząc przez kryzysy i sztormy życia zapominamy, że jest z Nami Bóg – Jezus obecny w łodzi. Zapominamy, ale On zawsze jest i ucisza to co burzy nasz pokój. Uspokaja to co chce Nas wywrócić – zauważa Joanna Kiełt.

Zapisy na FSM dostępne są pod linkiem: https://fsm.franciszkanie.pl/zapisy/fsm37/

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze ogólnopolskie spotkanie religijne dla młodzieży. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku. FSM ma charakter biwakowy: uczestnicy mieszkają na polu namiotowym w Kalwarii Pacławskiej – malutkiej miejscowości nieopodal granicy polsko-ukraińskiej. Znajduje się tutaj Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej – jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce południowo-wschodniej. W 2020 r. miejscowy kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

Organizatorami FSM jest Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Franciszkanów.

pab/KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży