ODDANIE33 z ojcem Wenantym Katarzyńcem to trwające 33 dni rekolekcje, które rozpoczną się we wtorek w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. To pierwsza edycja rekolekcji w nowej odsłonie. Będzie w nich można uczestniczyć zarówno osobiście, jak i przez internet.
Organizatorem rekolekcji są ojcowie Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej, którzy od początku opiekują się tamtejszym sanktuarium.
Kalwaryjskie sanktuarium to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce i pielgrzymek. Często nazywane jest Jerozolimą Wschodu – ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się już od XVIII stulecia.
Jak informują ojcowie Franciszkanie, ODDANIE33 z ojcem Wenantym Katarzyńcem to trwające 33 dni rekolekcje przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną zawierzyć się Matce Bożej lub odnowić dokonane już wcześniej zawierzenie. Są one najnowszą wersją znanych w całych Polsce rekolekcji ODDANIE33. Potrwają do 16 lipca.
“Sługa Boży o. Wenanty, który za życia niezwykle skutecznie wspierał dzieło ojca Maksymiliana (Kolbego) jest także i dzisiaj cudownym orędownikiem i nieocenionym wsparciem na drodze rozwoju duchowego. Świadczą o tym liczne świadectwa osób, które doświadczają za jego wstawiennictwem wielu różnego rodzaju łask. Dzieło zawierzenia Maryi jest w naszej ojczyźnie cały czas niezwykle żywe, niech więc nie dziwi nas, że zapragnął wziąć w nim udział również sam ojciec Wenanty” – podkreślili organizatorzy rekolekcji.
Zapowiedzieli też, że uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią życia oraz nauczaniem o. Wenantego Katarzyńca, niezwykłego, maryjnego orędownika.
Osoby, które nie wezmą osobiście udziału w wydarzeniu, będą mogły łączyć się poprzez internet, na kanale YT: Kalwaria Pacławska (https://www.youtube.com/@kalwariapacawska1364).
Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej zapraszają wszystkich chętnych do codziennego łączenia się z rekolekcjami na żywo podczas transmisji z różańca świętego, który rozpoczynać się będzie o godzinie 20:30. Każdorazowo po różańcu dostępny będzie fragment rekolekcji ODDANIE33 oraz apel maryjny. Rekolekcje będą dostępne w formie krótkich materiałów audiowizualnych oraz w pełnej formie – w postaci książki.
Uroczyste zakończenie rekolekcji z aktem zawierzenia odbędzie się 16 lipca w bazylice kalwaryjskiej, podczas sumy o godzinie 11.
Wszystkie informacje o projekcie oraz materiały rekolekcyjne dostępne będą na stronie: www.wenanty.pl oraz https://www.youtube.com/@kalwariapacawska1364
Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, nazywane Jerozolimą Wschodu bądź Jasną Górą Podkarpacia, znajduje się w najbardziej na północ wysuniętej części Karpat Wschodnich na wysokości 465 m.
Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z pobudek religijnych wojewody podolskiego, kasztelana lwowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredry z Pleszowic herbu Bończa. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.
W 2020 roku w trakcie prowadzonych badań archeologicznych związanych z przebudową i rozbudową kompleksu natrafiono na terenie klasztoru franciszkanów na relikty murów kamiennych, będących prawdopodobnie fundamentami klasztoru wybudowanego w XVII wieku z inicjatywy Fredry.
Dzisiejszy kościół pochodzi z fundacji Szczepana Józefa Dwernickiego (budowany w latach 1770-1775). Dwernicki osiadłszy w Kalwarii Pacławskiej przed 1770 rokiem zaangażował się w budowę nowego kościoła i około 20 kaplic. Do dziś uważany jest za największego darczyńcę klasztoru.
Kościół, mimo modernizacji wymuszonych pożarami w XIX stuleciu, zachował pierwotny barokowy styl z freskami najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa freskowego w Małopolsce Wschodniej, pochodzącego ze Lwowa, Stanisława Stroińskiego. Ołtarze z bogatą ornamentyką wywodzą się z warsztatu wybitnego rzeźbiarza lwowskiego Macieja Polejowskiego. Na uwagę zasługują także barokowe organy.
W świątyni znajduje się cudowny, łaskami słynący obraz Matki Bożej. Najpierw odbierał on cześć we franciszkańskim kościele w Kamieńcu Podolskim, przed którym modlili się m.in. królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, książę Jeremi Wiśniowiecki oraz hetmani Stanisław Żółkiewski i Stefan Czarniecki. W księgach odnotowano ponad 50 cudów.
W bazylice znajduje się też grób Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, do którego w ostatnim czasie pielgrzymuje niezliczona liczba wiernych.
Kalwaria to również 42 kaplice rozsiane po wzgórzach, czyli: Dróżki Pana Jezusa, Droga Krzyżowa, Dróżki Matki Bożej oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kaplice te służą do rozważania tajemnic Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej.
Kalwaria Pacławska przyciąga rzesze ludzi nie tylko ze względów religijnych, ale też rekreacyjnych. Tamtejszy park krajobrazowy z rezerwatem przyrody jest dla wielu idealnym miejscem do odpoczynku.
Za: www.gosc.pl