W namiocie zorganizowanym przez krakowski Sekretariat Misyjny można było uzyskać informację na temat prowadzonych misji, otrzymać biuletyn informacyjny, kalendarze misyjne oraz materiały o życiu i męczeństwie misjonarzy: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.
Pielgrzymi odwiedzający stoisko misyjne mogli również zobaczyć oryginalne stroje z Boliwii, Paragwaju i Uzbekistanu – niektórych krajów, w których pracują franciszkanie prowincji krakowskiej. Chętni mogli również sfotografować się przy kolorowych manekinach.
Przyjechaliśmy tutaj z przesłaniem misyjnym, aby u tych ludzi, którzy z wiarą przychodzą do Sanktuarium, rozwijać także misyjny aspekt ich wiary, aby to była wiara przekazywana innym. – tłumaczy o. Zbigniew Świerczek, sekretarz ds. misji Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.
– W tym pragnieniu utwierdziło mnie jedno z kazań wygłoszonych w czasie odpustu, w którym bp Adam Szal nazwał Maryję idącą przez góry do Elżbiety misjonarką, ponieważ niosła do swojej krewnej Chrystusa. Kiedy przybyła do Elżbiety, ona rozradowała się Zbawicielem.
Chcieliśmy, żeby pielgrzymi duchowo i materialnie przyłączali się do naszego dzieła misyjnego. W tym celu zorganizowaliśmy kino misyjne, wystawę strojów oraz materiały informacyjne, które rozdawaliśmy pielgrzymom. – wyjaśnia franciszkanin.
Kino misyjne przygotowane w kaplicy Tyszkowskich cieszyło się dużym zainteresowaniem. Pielgrzymi mogli w nim obejrzeć filmy ukazujące działalność naszych misjonarzy, a także historię życia i męczeńskiej śmierci franciszkanów, którzy zginęli w Pariacoto, w Peru.
Sekretariat misyjny zajmuje się koordynacją całości problematyk związanych z licznymi misjami krakowskiej franciszkańskiej prowincji, rozsianych po całym świecie.
Więcej informacji o franciszkańskich misjach i o sposobie ich duchowego i materialnego wspierania można znaleźć na oficjalnej stronie Sekretariatu www.misjekrak.franciszkanie.pl i na Facebooku https://www.facebook.com/MisjeFranciszkanskie.
ak/red