Kalisz: odpowiedzialni za formację w polskich seminariach zakończyli obrady

Przez trzy dni w seminarium w Kaliszu obradowało 50 rektorów i formatorów z seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce w ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbyła się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Głównym tematem obrad był „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

Sesja rozpoczęła się w poniedziałek, 6 lutego, Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, przewodniczącego Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, który wyraził nadzieję, że formacja duchowa kleryków roku propedeutycznego przyczyni się do tego, że staną się prawdziwie gotowymi nie tylko do dalszej pracy nad sobą, ale i do prawdziwie osobistego życia wiarą.

Drugiego dnia gościem spotkania był biskup kaliski Damian Bryl, przewodniczący Zespołu ds. wprowadzenia dokumentu „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” („Droga formacji prezbiterów w Polsce”). Podkreślał on, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. – Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział.

Zaznaczył, że w formacji bardzo ważne jest wprowadzenie w dojrzałe przeżywanie wierności prawu Bożemu. – Ważne jest, żeby nasi wychowankowie w Bożym prawie widzieli drogę do zbawienia. To jest jedno z większych wyzwań dla nas dzisiaj, bo prawo Jezusa przynosi krzyż i zmaganie, ale prowadzi do wyzwolenia i zbawienia – stwierdził bp Bryl.

Każdego dnia odbywały się debaty. Zajęcia prowadzili m.in.: Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Tomasz Trzaskawka, ojciec duchowny PWSD w Gnieźnie, ks. Zbigniew Wołkowicz, moderator etapu propedeutycznego w Łasku-Kolumnie WSD w Łodzi, ks. Dariusz Mazur, ojciec duchowny ASD w Poznaniu, ks. Przemysław Tyblewski i ks. Paweł Rybak, prefekci etapu propedeutycznego w Kaliszu, Wojciech Żak, psychiatra, psychoterapeuta, Jacek Federowicz, psycholog, psychoterapeuta, współpracownicy ASD w Poznaniu.

Ks. Przemysław Kwiatkowski wskazał, że etap propedeutyczny jest fundamentem do dalszej formacji seminaryjnej. – Widząc potrzebę jak najlepszego towarzyszenia młodym ludziom, którzy rozpoznają powołanie do kapłaństwa Stolica Apostolska przygotowała nowe, uaktualnione zasady formacji kapłańskiej dla całego Kościoła. Jakiś czas temu te zasady przyjęliśmy w Kościele w Polsce i zaadaptowaliśmy do naszych warunków. One wprowadzają m.in. nową etapowość formacji. Pierwszym fundamentalnym etapem tej drogi jest etap propedeutyczny, który w założeni trwa przynajmniej rok – tłumaczył w rozmowie z KAI rektor PWSD w Gnieźnie, a zarazem przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Duchowny zaznaczył, że obecnie etap propedeutyczny został wprowadzony w połowie diecezji w Polsce, a koleje diecezje i ośrodki do tego przygotowują się.

– Spotkaliśmy się w Kaliszu już po raz kolejny po to, żeby tę formację na etapie propedeutycznym jak najlepiej przygotowywać i pogłębiać. Tym razem głównym tematem, wokół którego gromadzimy się jest formacja ludzka i duchowa. Kilka lat temu jedna ze wspólnot zaproponowała na okres przeżywania Adwentu hasło „Bądź jak Bóg, stań się człowiekiem”. Dla mnie jest ono bardzo wymowne i nośne. Myślę, że odnosi się także do tego o czym tutaj rozmawiamy, słuchając podpowiedzi ekspertów: psychologów, psychoterapeutów czy ojców duchownych jak to zrobić, żeby ci najmłodsi kandydaci do kapłaństwa przeżywali jak najpiękniej swoje człowieczeństwo także w wymiarze duchowym, a my, którzy im towarzyszymy jako księża, wychowawcy, psycholodzy czy terapeuci, żebyśmy razem z nimi wzrastali w człowieczeństwie – akcentował ks. Kwiatkowski.

Sesja zakończyła się w środę Mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Od 1 października 2021 r. w budynku seminarium duchownego w Kaliszu kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej, a od 2022 r. także diecezji bydgoskiej odbywają tzw. okres propedeutyczny. Stosowne decyzje, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, podjęli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i biskup kaliski Damian Bryl. Wybór seminarium w Kaliszu podyktowany jest faktem, że od 2020 r. alumni diecezji kaliskiej studiują w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

ek / Kalisz
KAI

Wpisy powiązane

Bp Kiciński: Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto dawne malowidła

Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem