Home WiadomościZ kraju Kalisz: biegną śladami św. Maksymiliana Kolbe

Kalisz: biegną śladami św. Maksymiliana Kolbe

Redakcja

Ośmioro biegaczy z Kalisza rozpoczęło swój bieg sztafetowy do Ostrzeszowa w ramach III Pielgrzymki Biegowej Śladami Świętego Maksymiliana Kolbe. W Ostrzeszowie o. Kolbe wraz ze współbraćmi franciszkanami z Niepokalanowa przebywał w obozie jenieckim od 9 listopada do 8 grudnia 1939 r.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu Szczypiornie, na terenie byłych obozów jenieckich w Szczypiornie. Podczas Eucharystii ks. kan. Jarosław Kołodziejczak poświęcił krzyż, z którym pielgrzymi pobiegną.

Biegacze wystartowali po rozważeniu pierwszej stacji drogi krzyżowej. W drodze do Ostrzeszowa będą zatrzymywali się przy krzyżach i kapliczkach odprawiając kolejne stacje drogi krzyżowej. XIII stacja zostanie odprawiona na dworcu kolejowym w Ostrzeszowie, skąd cała grupa pobiegnie do budynku I LO, gdzie w celi upamiętniającej pobyt o. Maksymiliana rozważą XIV stację.

Uczestnicy pielgrzymki pokonają prawie 43 kilometry. W pałeczce sztafetowej znajdują się intencje przekazane przez diecezjan, które w czasie biegu będą omadlane. Wśród biegaczy jest ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.

Pielgrzymce towarzyszą słowa wypowiedziane przez o. Kolbe podczas pobytu w Ostrzeszowie: „Nienawiść nie jest siłą twórczą, siłą twórczą jest miłość”.

Od 9 listopada do 8 grudnia 1939 r. w obozie jenieckim w Ostrzeszowie przebywał o. Maksymilian Kolbe wraz z 35 współbraćmi. Warunki w obozie w tym czasie były okrutne, brakowało jedzenia, nie było stołów, nie było sienników, brakowało koców. Zakonnicy leżeli na posadzce w habitach, a inni jeńcy w ubraniach.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w ramach obchodów 100-lecia I LO otwarto Izbę Pamięci z celą św. Maksymiliana Kolbe, którą 9 października 2021 r. poświęcił biskup kaliski Damian Bryl.

Inicjatorem powstania Izby Pamięci w ostrzeszowskim liceum, czyli miejscu, w którym w czasie II wojny światowej znajdował się obóz jeniecki był ks. kan. Paweł Maliński, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Ostrzeszowie.

Duchowny w rozmowie z KAI opowiada, że jego marzeniem było, aby rozpropagować wśród mieszkańców Ostrzeszowa postać św. Maksymiliana, który poprzez pobyt w obozie związał się z tą ziemią. Aby ożywić kult tego Świętego najpierw sprowadzono jego relikwie do parafii, potem odbyły się rekolekcje, podczas których przybliżono życie i męczeństwo franciszkanina z Niepokalanowa.

9 listopada organizowana jest droga krzyżowa, której trasa wiedzie od dworca kolejowego do budynku I LO, ponieważ tą drogą Niemcy prowadzili zakonników do obozu mieszczącego się w gmachu obecnego liceum.

O. Maksymilian Kolbe, właściwie Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli, zmarł 14 sierpnia 1941 r. w obozie niemieckim w Oświęcimiu oddając życie ze Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny. Był franciszkaninem, misjonarzem, założycielem organizacji Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów oraz najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie. Był pierwszym polskim męczennikiem okresu II wojny światowej wyniesionym na ołtarze podczas beatyfikacji w 1971 r., a następnie kanonizacji w 1982 r.

ek / Kalisz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda