Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbędzie się na Jasnej Górze 4 i 5 września. Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych sprawowana będzie w niedzielę, 5 września o godz. 11.00. W sobotę, 4 września , w ramach dożynek w bazylice jasnogórskiej o 16.30 odbędzie siękoncert „Pieśń o Ojczyźnie” Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”.
O godz. 19.00 Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę rolników przewodniczyć ma bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. Apelem Jasnogórskim rozpocznie się nocne czuwanie.
W niedzielę wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel rozpoczną się od godz. 8.00.
Płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych stron kraju zostaną pobłogosławione podczas Sumy dożynkowej o godz. 11.00 w niedzielę, 5 września, pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo.
Organizatorem rolniczego święta jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. To okazja do podziękowania rolnikom za ich pracę, poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary.
Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszyć będzie 30. Krajowa Wystawa Rolnicza. W Alejach NMP, już od piątku, pojawią się wystawcy z całej Polski.
Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były tradycyjnie najliczniejsze. Szczególnie liczne przybywały one w święta maryjne w sierpniu i wrześniu.
W 1981 r. w czasach “Solidarności” pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych. Przybywający z wszystkich stron dziękowali Maryi za zebrane plony.
Po 1990 r., pielgrzymka odbywa się w połączeniu z jasnogórskimi dożynkami.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews