Jubileusz 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli

– Po sześciuset latach stajemy na tym samym miejscu i patrzymy na te same góry. Ta ziemia jest przesiąknięta i nabrzmiała świętością św. Jana – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas Eucharystii sprawowanej na placu przed Sanktuarium św. Jana z Dukli. W sobotę, 31 maja 2014 r. odbyły się tam centralne uroczystości Roku Jubileuszowego, który w naszej ojczyźnie przeżywamy z okazji 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli, Patrona Polski.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył abp Józef Michalik w koncelebrze abp. Mieczysława Mokrzyckiego, abp. Edwarda Nowaka, bp. Kazimierza Górnego, bp. Jana Wątroby, bp. Józefa Wróbla, ks. inf. Stanisława Maca i licznie zgromadzonych kapłanów.

– Przybyliśmy tu z różnych zakątków – mówił abp Mieczysław Mokrzycki do i o wiernych, tłumnie wypełniających plac celebry. – Po co przybywamy dziś do tego miasta? Czym to miasto może dziś zachwycić? – Pytał, wskazując jednocześnie na duchowe bogactwo Dukli, które miasto to zawdzięcza jednemu ze swoich obywateli. – Tu zaczęło się jego życie… I choć nikt tego faktu nie zapisał, to jednak on wpisał się na stałe w historię tego miasta. Choć nie położył żanej cegły ani kamienia to jest fundamentem tego kościoła. Stąd wyruszył w drogę do świętości. – Na drodze do świetości, którą szedł św. Jan, kaznodzieja wskazał trzy przystanki: Pierwszym z nich była Pustelnia, drugim wspólnota franciszkanów konwentualnych, których poznał w niedalekim Krośnie, gdzie złożył śluby i został kapłanem. – To nie był przeciętny zakonnik. Zawsze chciał czegoś wiecej.

– Posłuszeństwo przywiodło go do Lwowa, gdzie nastąpił w jego zwrot – przeszedł do bernardynów. Tutaj rozpoczął się trzeci etap trwający 21 lat. Drogę rad ewangelicznych głosił zaś Jan nie tylko słowem, ale życiem i postawą. Nawet po utracie wzroku spełniał gorliwie posługę kapłańską, zwłaszcza w konfesjonale.

W homilii nie zabrakło także odniesienia do obecności Jana Pawła II na dukielszczyźnie. – Na tej ziemi przecięły się w naszych czasach dwie świętości – Jana z Dukli i Jana Pawła II. Dzisiaj do ich dróg dołączamy i nasze…

W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, któremu patronuje św. Jan z Dukli. Uroczystość transmitowana była na żywo w rozgłośniach radiowych. Za pośrednictwem wideotransmisji internetowej mogli w niej uczestniczyć chorzy i cierpiący we wszystkich salach szpitala onkologicznego w Lublinie.

Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe, orkiestra, schola parafialna, miejscowa kapela ludowa, oraz Archidiecezjalny Chór Magnificat.

Więcej na: www.przemyska.pl

Wpisy powiązane

Od zera do game changera. 20 lat NINIWY to historia o tym, że Bogu można ufać na serio

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Licheniu

Sprawozdanie Kustosza Jasnej Góry za rok 2024