Ks. dr Andrzej Gałka, rektor kościoła św. Marcina powitał wszystkich zgromadzonych duchownych i świeckich w swoim imieniu i w imieniu Matki Generalnej Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zaprosił do modlitwy dziękczynnej za dar pierwszego spotkania w roku 1962. Stwierdził, że „Od tamtego czasu stało się dużo dobrego. Dzisiaj naprawdę jesteśmy bliżej siebie”. Przypomniał słowa bł. Papieża Jana Pawła z pielgrzymek , że „nie wystarczy się tolerować, ale trzeba się kochać”.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski W koncelebrze uczestniczyli: emerytowany biskup włocławski, były rektor kościoła św. Marcina, Bronisław Dębowski i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Stolarczyk , rektor kościoła .św. Marcina, ks. dr Andrzej Gałka, księża przybyli na uroczystość.
Mszę św. poprzedziły wspólnie odśpiewane nieszpory. Kazanie w czasie mszy św. wygłosił ks. Doroteusz Sawicki z Kościoła prawosławnego. Kaznodzieja wskazał na słabe postępy wzajemnej współpracy na polu ekumenicznym w minionych 50 latach . Dodał jednak, że „siewca często sieje nie dla siebie, kto inny zbierze plony – ale i w jednym snopie są różne kłosy”.
Być może dobre osiągnięcia będą mogły uzyskać dopiero następne pokolenia . Przypomniał również, że być może pełna jedność nie jest możliwa, gdyż jesteśmy tylko ludźmi. Nawet wśród pierwszych chrześcijan były kontrowersje. „ Apostołowie mieli również różne poglądy i koncepcje, zaś wspólnota była możliwa tylko pod wpływem działania Ducha Świętego” stwierdził duchowny.
”Ekumenizm to wciąż zadanie nowych pokoleń – ekumeniczna roślina potrzebuje pracy nas wszystkich” wskazał kaznodzieja i zaprosił wszystkich do współpracy ekumenicznej. Wyraził wiarę, że ekumenizm, jako narzędzie doprowadzi do pełnej wspólnoty w Chrystusie.
Po Eucharystii luterański duchowny ks. Włodzimierz Nast odczytał modlitwę o jedność. Krótkie przemówienia skierowali do zgromadzonych bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, biskup Marek Solarczyk, bp Bronisław Dembowski oraz kard. Kazimierz Nycz.
Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem udzielonym przez biskupów różnych wyznań. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni odśpiewali hymn „Ciebie Boga wysławiamy” .
W uroczystości modliły się oprócz sióstr Franciszkanek licznie przybyłe siostry zakonne z całej Warszawy.
Pierwsze nabożeństwo ekumeniczne miało miejsce 10 stycznia 1962 r. , tj. przed Soborem Watykańskim II. Organizatorami nabożeństwa byli wówczas s. Joanna Lassow i ks. infułat Stanisław Mystkowski, który odprawił mszę św. Homilię wygłosił ks. Aleksander Fedorowicz. Na nabożeństwo przybyli wówczas duchowni różnych wyznań. Rektorem kościoła św. Marcina był bp. Edward Dembowski i on tłumaczył z łaciny treść mszy świętej .
Tegoroczny tydzień modlitw o jedność chrześcijan odbywa się pod hasłem Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa ( 1 Kor 15,51-58).
Decyzją Polskiej Rady Ekumenicznej wszystkie ofiary zbierane w czasie nabożeństw w tygodniu ekumenicznym w całej Polsce są przeznaczone na budowę szkoły dla niewidomych dzieci w Rwandzie, gdzie posługują na misjach siostry Franciszkanki.
Anna Dziemska
Źródła: własne, nagranie dźwiękowe, Fot. Anna Dziemska