Tego roku Szarytki polskie wszystkich trzech prowincji uroczyście obchodzą jubileusz 300 lecia erygowania Polskiej Prowincji swego zgromadzenia – Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.
Prowincja Warszawska Szarytek uroczyście obchodzi jubileusz w dniach 16 -21 czerwca 2012 r.
Na uroczystości przybyły do Warszawy: przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – S. Evelyne FRANC, S. Radna Zofia DANISCAKOVA, S. Wizytatorka Prowincji Krakowskiej Anna BRZĘK wraz z Delegatkami, S. Wizytatorka Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej Hanna CYBULA z Delegatkami, S. Wizytatorka Prowincji Słowackiej Alzbeta VOLOSINOVA z Delegatkami, S. Ljubica JOZIĆ i S. Davorina GREGORC – Delegatki z Prowincji Słoweńskiej oraz S. Tonja TUSHI Odpowiedzialna za Region Albanii.
Trwają modlitwy, sesje i spotkania w warszawskim Domu Prowincjalnym Sióstr Miłosierdzia na ul. Tamka 35 i poza siedzibą Sióstr Szarytek.
17 czerwca, niedziela był „Świętem Dziękczynienia”. Tego dnia o godz.9.00 uroczystej Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio w Bazylice św. Krzyża; przewodniczył i homilie wygłosił ks. abp Tadeusz Gocłowski.
18.06.2012 poniedziałek w „ Dzień Dziękczynienia i Refleksji „ miała miejsce Sesja Jubileuszowa, w czasie której wygłosili wykłady: Matka Evelyne Franc, Przełożona Generalna – „Wymiar misyjny Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia na przestrzeni dziejów” oraz ks. dr Stanisław Rospond CM – „Początki działalności Sióstr Miłosierdzia w Polsce (1652-1712)”.
19.06.2012 wtorek był to kolejny „ Dzień Dziękczynienia i Refleksji”. W tym dniu wykłady wygłosili: – ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina „Nowa Ewangelizacja zadaniem Kościoła jutra”, ks. Stanisław Zontak CM „Nowa ewangelizacja a życie konsekrowane”, ks. Kazimierz Małżeński CM „Radość Jubileuszu – o charyzmacie między historią a proroctwem – aktualne wyzwania na drogach misji i miłosierdzia”
Wieczorem o godz 19.30 w Bazylice Św. Krzyża Matka Generalna z Francji s. Evelyne Franc wraz z Przełożoną Prowincjalną Warszawskiej Prowincji Szarytek – s. Marią Leszczyńską oraz kilkudziesięcioma siostrami modliły się w podziemiach kościoła – w krypcie Sióstr Szarytek.
Matka Evelyne Franc powiedziała, że jest szczęśliwa, że może być i modlić się w tym miejscu.
Po modlitwie w podziemiach Siostry Szarytki wysłuchały koncertu muzyki organowej , kończącego „wieczór zadumy i pamięci”.
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (Szarytki, Wincentynki – fr. Filles de la Charité – Siostry Miłosierdzia) – zostalo założone , założone przez św. Wincentego à Paulo i św. Ludwikę de Marillac we Francji w 1633 r., zatwierdzone przez Papieża w 1668 r. .
Celem zgromadzenia jest pomaganie ubogim, chorym, słabym i potrzebującym m.in. przez prowadzenie szpitali, pielęgnowanie chorych w ich domach oraz działalność charytatywną, pracę w zakładach opiekuńczych i wychowawczych domach opieki, więzieniach i szkołach.
Do Polski Zgromadzenie zostało przeszczepione na prośbę królowej Polski Marii Ludwiki Gonzagi żony króla Jana Kazimierza.
W 1651 roku św. Wincenty posłał do Polski Księży z założonego przez siebie Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W następnym roku Siostry Miłosierdzia przybyły do Warszawy 8 grudnia 1652 roku.
Pierwszy w Polsce dom Sióstr Szarytek powstał w Warszawie przy ul. Tamka 35 w 1659 r
W 1712 r. utworzono Polska Prowincję Sióstr Miłosierdzia z Domem Centralnym w Warszawie.
Obecnie Siostry Szarytki tworzą najliczniejsze zgromadzenie na świecie – 18.832 sióstr w 91 państwach (dane na dzień: 1 stycznia 2010).
Nazwa „szarytki” nie pochodzi od szarego koloru habitów, jak wiele osób sądzi, lecz od francuskiego słowa Charité – miłosierdzie. Tą Miłosierną miłość, służąc Chrystusowi, niosą Siostry Szarytki każdego dnia do dzieci i młodzieży, do ubogich i chorych, do głodnych i więźniów.
Szczegółowy program, trwających jeszcze uroczystości w Polskiej Prowincji Sióstr Szarytek można znaleźć w internecie na www.szarytki.waw.pl.
Anna Dziemska
Źródła: własne, Wikipedia, http://www.szarytki.waw.pl.