1 grudnia 2024 roku minie 25 lat od wpisu kalwaryjskiego sanktuarium na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, którego początki sięgają pierwszej połowy XVII w. Został jednogłośnie przyjęty na listę dóbr kultury ludzkości podczas sesji komisji w Marrakeszu w 1999 roku.
Uroczyste obchody jubileuszowe odbędą się 2 grudnia (poniedziałek) w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
Miejsce: aula im. św. Jana Pawła II
godz. 11:00 – rozpoczęcie
- Tożsamość Kalwaryjskich Dróżek. Refleksja na 25 lecie wpisu na światową listę zabytków UNESCO – prof. dr hab. Zbigniew Mirek
- Troska o duszę. Fragmenty teologii piękna – Ks. prof. dr hab. Robert Woźniak, UPJPII
- Pietyzm, a Kalwaryjskie Dróżki – prof. dr hab. Paweł Skrzydlewski, Akademia Zamojska
- Dyskusja
Patronat honorowy:
- J.E. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski
- o. dr Egidiusz Włodarczyk OFM, Minister Prowincjalny
- Tadeusz Stela, Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej
Kalwaria Zebrzydowska stanowi wyjątkowy pomnik kultury, w którym krajobraz kulturowy posłużył jako rama symbolicznego przedstawienia Pasji Chrystusa w formie kaplic i alej. Jest to więc krajobraz kulturowy o wielkim pięknie i wielkiej wartości duchowej w którym elementy natury i stworzone przez człowieka łączą się harmonijnie. Kontrreformacja w końcu XVI wieku prowadziła do powielania kalwarii w Europie. Kalwaria Zebrzydowska jest wyjątkowym przykładem tego typu krajobrazu w wielkiej skali, który integruje piękno naturalne, cele duchowe i koncepcję ideału parku barokowego.
[Fragment uzasadnienia wpisu Kalwarii na listę dóbr kultury ludzkości]
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium