Jubileusz 150-lecia odnowienia kultu MBNP: Msza Św. w Bazylice Św. Krzyża

Nie tylko wola papieża, ale pragnienie Maryi spowodowało, iż 150 lat temu rozpoczął się trwający do dziś pochód Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez kościoły, kaplice, domy, mieszkania, a przede wszystkim przez ludzkie serca – stwierdził w kazaniu o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W ramach trwającego jubileuszu 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i powierzenia Jej cudownej ikony Zgromadzeniu Redemptorystów w niedzielę 19 czerwca redemptoryści celebrowali Eucharystię dziękczynną w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Polskie Radio i Radio Maryja. Śpiewy liturgiczne i pieśni maryjne wykonał chór kameralny „Duc in altum” pod dyrekcją o. Przemysława Raczkowskiego CSsR, z parafii redemptorystów pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni.

Kaznodzieja podkreślił, że redemptoryści od początku pragnęli, aby Maryja była im towarzyszką w pracach misyjnych i nieustającą Pomocą tym, którzy słuchali głoszonego słowa. Rzeczywiście Maryja okazywała pomoc i uczyła, jak odpowiadać na Boże wezwanie. Stała się nieustającą Pomocą – Chrystusowi, w poruszaniu ludzkich serca, a także nam, wskazując Jezusa i zachęcając do posłuszeństwa Jego słowom.

Znaczną część kazania o. Paszyński poświęcił ukazaniu rozwoju kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nabożeństwo do Niej znalazło wiele form wyrazu w naszej Ojczyźnie – w ponad 2 tys. kościołów znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i co tydzień odprawiane jest nabożeństwo nowenny nieustannej, kilka wizerunków Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostało ozdobionych koronami papieskimi, Maryja w tytule Nieustającej Pomocy patronuje diecezji toruńskiej, 258 parafiom, a także 7 zgromadzeniom zakonnym, jest patronką Jaworzna i Mielca. Poruszającym świadectwem obecności Maryi wśród swoich przybranych dzieci są księgi próśb i podziękowań składanych na nieustanną nowennę prowadzone w wielu sanktuariach i parafiach. W Muzeum Katyńskim w Warszawie wśród osobistych rzeczy po zamordowanych oficerach, znalezionych w masowych grobach, jest medalik Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Pragniemy dziękować Maryi za Jej obecność w naszym życiu, za Jej nieustającą pomoc, za wielkie dzieła, które Bóg uczynił przez Jej wstawiennictwo. Niech Ona będzie nam przewodniczką w pielgrzymowaniu do domu Ojca w niebie – zakończył swoje kazanie o. Paszyński.

***

Prowincjalna Komisja Jubileuszowa w specjalnym liście zachęciła współbraci do zorganizowania w poszczególnych wspólnotach, parafiach i kościołach, prowadzonych przez redemptorystów, uroczystych celebracji na zakończenie Roku Jubileuszowego  w niedzielę 26 czerwca bądź w poniedziałek 27 czerwca, czyli w samo Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W najbliższych dniach zostaną dostarczone do wspólnot nowe obrazki jubileuszowe z modlitwą św. Jana Pawła II wypowiedzianą podczas Eucharystii sprawowanej w rzymskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w 1991 r.

W ramach kontynuacji obchodów jubileuszowych jesienią br. odbędzie się peregrynacja ikony MBNP pobłogosławionej przez Papieża Franciszka w kościołach i wspólnotach redemptorystów. Natomiast na 9 listopada 2016 zaplanowane jest w Tuchowie sympozjum poświęcone ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

WIĘCEJ: Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy

WIĘCEJ: Materiały liturgiczne, kazania i artykuły o ikonie i kulcie Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Za: www.redemptor.pl

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży