Nie tylko wola papieża, ale pragnienie Maryi spowodowało, iż 150 lat temu rozpoczął się trwający do dziś pochód Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez kościoły, kaplice, domy, mieszkania, a przede wszystkim przez ludzkie serca – stwierdził w kazaniu o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W ramach trwającego jubileuszu 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i powierzenia Jej cudownej ikony Zgromadzeniu Redemptorystów w niedzielę 19 czerwca redemptoryści celebrowali Eucharystię dziękczynną w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Polskie Radio i Radio Maryja. Śpiewy liturgiczne i pieśni maryjne wykonał chór kameralny „Duc in altum” pod dyrekcją o. Przemysława Raczkowskiego CSsR, z parafii redemptorystów pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni.
Kaznodzieja podkreślił, że redemptoryści od początku pragnęli, aby Maryja była im towarzyszką w pracach misyjnych i nieustającą Pomocą tym, którzy słuchali głoszonego słowa. Rzeczywiście Maryja okazywała pomoc i uczyła, jak odpowiadać na Boże wezwanie. Stała się nieustającą Pomocą – Chrystusowi, w poruszaniu ludzkich serca, a także nam, wskazując Jezusa i zachęcając do posłuszeństwa Jego słowom.
Znaczną część kazania o. Paszyński poświęcił ukazaniu rozwoju kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nabożeństwo do Niej znalazło wiele form wyrazu w naszej Ojczyźnie – w ponad 2 tys. kościołów znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i co tydzień odprawiane jest nabożeństwo nowenny nieustannej, kilka wizerunków Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostało ozdobionych koronami papieskimi, Maryja w tytule Nieustającej Pomocy patronuje diecezji toruńskiej, 258 parafiom, a także 7 zgromadzeniom zakonnym, jest patronką Jaworzna i Mielca. Poruszającym świadectwem obecności Maryi wśród swoich przybranych dzieci są księgi próśb i podziękowań składanych na nieustanną nowennę prowadzone w wielu sanktuariach i parafiach. W Muzeum Katyńskim w Warszawie wśród osobistych rzeczy po zamordowanych oficerach, znalezionych w masowych grobach, jest medalik Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Pragniemy dziękować Maryi za Jej obecność w naszym życiu, za Jej nieustającą pomoc, za wielkie dzieła, które Bóg uczynił przez Jej wstawiennictwo. Niech Ona będzie nam przewodniczką w pielgrzymowaniu do domu Ojca w niebie – zakończył swoje kazanie o. Paszyński.
***
Prowincjalna Komisja Jubileuszowa w specjalnym liście zachęciła współbraci do zorganizowania w poszczególnych wspólnotach, parafiach i kościołach, prowadzonych przez redemptorystów, uroczystych celebracji na zakończenie Roku Jubileuszowego w niedzielę 26 czerwca bądź w poniedziałek 27 czerwca, czyli w samo Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W najbliższych dniach zostaną dostarczone do wspólnot nowe obrazki jubileuszowe z modlitwą św. Jana Pawła II wypowiedzianą podczas Eucharystii sprawowanej w rzymskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w 1991 r.
W ramach kontynuacji obchodów jubileuszowych jesienią br. odbędzie się peregrynacja ikony MBNP pobłogosławionej przez Papieża Franciszka w kościołach i wspólnotach redemptorystów. Natomiast na 9 listopada 2016 zaplanowane jest w Tuchowie sympozjum poświęcone ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
WIĘCEJ: Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy
WIĘCEJ: Materiały liturgiczne, kazania i artykuły o ikonie i kulcie Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Za: www.redemptor.pl