14 września 2013 roku w Konwencie pw. św. Józefa w Konarach obchodzono uroczyście jubileusz 100-lecia obecności Braci Bonifratrów na tutejszej ziemi. Ten dzień stał się okazją nie tylko do wspomnień czy lepszego poznania historii Konwentu i działalności poszczególnych Dzieł ale także sposobnością do spotkania i integracji w rodzinnym, bonifraterskim gronie.
Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi przedstawiciele władz Zakonu, samorządów, duchowieństwa, Bracia, współpracownicy i wolontariusze z bonifraterskich Konwentów z Polski i Niemiec. Wśród znamienitych gości znaleźli się Br. Rudolf Knopp – I radny Generalny z Rzymu, panie Sonia i Sabina ze Straubinga, Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Anna Tarnawska z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Starosta Krakowski – Józef Krzyworzeka, Wicestarosta Krakowski – Urszula Stochel, Marcin Ślusarski – Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, były dyrektor PFRON – Marek Jędrzejowski, Z-ca Dyrektora PCPR Agnieszka Biela, Katarzyna Wojtanowicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Krzysztof Musiał – Wójt Gminy Mogilany, Tadeusz Pitala – Wójt Gminy Siepraw, Witold Słomka – Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne, Prof. Małgorzata Duda – Dyrektor Instytut Pracy Socjalnej z Uniwersytet Papieski JPII, Tadeusz Skiba – prezes Stowarzyszenia Gaudium et Spes, Dyrektorzy DPS-ów, WTZ-ów i ŚDS-ów z powiatu krakowskiego , członkowie Stowarzyszenia „Zielone Światło dla Wrząsowic”, Jerzy Leszek Batko, przedstawiciele Wydawnictwa WAM, przedstawiciele Konwentów Bonifratrów z całej Polski – Prowincjał brat E. Kret wraz z braćmi prowincji, Przeorzy, Prezesi, Dyrektorzy Dzieł, przedstawiciele Zespołów Opieki Duszpasterskiej i Wolontariusze z dzieł bonifraterskich, pracownicy Kurii Prowincjalnej a także współpracownicy byli pracownicy i sympatycy Dzieł w Konarach.
Obchody Jubileuszu rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kaplicy Konwentu. Głównym celebransem był Ks. Dziekan Piotr Kluska z parafii w Sieprawiu. Msza św. koncelebrowana była przez Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Gracjana Kubicę, o. Teodora Książkiewicza, o. Piotra Telmę, o. Damiana Wasylewicza, o.Alberta Dorociaka, Ks. Stanislawa Więzika, Ks. Jerzego Raszkowskiego, o. Mariana Twardowski ego oraz o. Józef Matogę. Kazanie wygłosił o. Hubert Matusiewicz.
O uroczystą oprawę liturgii zadbali pracownicy Konwentu, w tym członkowie Zespołu Opieki Duszpasterskiej oraz kilkudziesięcioosobowa Schola „Podaruj Radość” z Pcimia.
Po mszy św. odbyła się projekcja przejmującego filmu o Konarach, który nie był jednak zwykłym dokumentem o życiu i funkcjonowaniu ośrodków, a obrazem Konarskiego świata widzianego oczami podopiecznych i pracowników Dzieł. Niezwykły, dotykający najgłębszych emocji , osobisty, pełen pasji dokument przypominający jak niezwykłą osobowość ma każdy z naszych podopiecznych, jak niepowtarzalnym jest człowiekiem i jak ważną, często bardzo bolesną historię niesie na swych ramionach… Był to film o sile, o mądrości i odwadze, o rodzinie, o akceptacji i potrzebie zwycięstwa nad losem. O radości na przekór wszystkiemu… .
Po projekcji goście zaproszeni zostali do ogrodu, gdzie prowadzący uroczystości Jacek Kotarba (wieloletni współpracownik konarskiej rodziny) oficjalnie powitał wszystkich przybyłych a także odczytał listy jakie na okoliczność Jubileuszu przesłał Generał Zakonu Bonifratrów – o. Jesus Etayo, Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Marszałek Województwa małopolskiego – Marek Sowa oraz. Głos zabrał również Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller a także Starosta Powiatu Krakowskiego – Józef Krzyworzeka wraz z Wicestarostą – Urszulą Stochel, a następnie rozpoczęły się występy podopiecznych Dzieł. Jako pierwsi wystąpili z przedstawieniem mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, następnie „Zielona Kapela” z Warsztatu Terapii Zajęciowej a po niej z widowiskiem muzycznym – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy.
Po prezentacjach artystycznych, każdy z przybyłych gości został symbolicznie odznaczony jubileuszowym medalem 100-lecia Konar oraz obdarowany okolicznościowym folderem prezentującym historię i działalność tego miejsca. Ojciec Prowincjał, który w rozwój tego miejsca włożył przez wiele lat serce i wysiłek uhonorowany został statuetką „Krecika BoniFunDo” jako symbolu powstającej w Konarach Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej.
Po obiedzie goście zaproszeni zostali na ujeżdżalnię, na pokaz jazdy konnej prowadzonej przez Zakład Aktywności Zawodowej. Profesjonalny pokaz hipoterapii, kadryla i parajeździectwa cieszył się dużym zainteresowaniem gości. Jednocześnie zwiedzać można było ośrodki prowadzone przez Konwent a także wystawę zaprzyjaźnionego z Konarami artysty – Zdzisława Słoniny, który podczas jubileuszu prezentował malarstwo na szkle oraz rzeźbę.
Do powrotu do ogrodu i amfiteatru zachęcił gości ekspresyjny występ zespołu z Konwentu w Krakowie – zwycięzcy I Przeglądu Piosenki Bonisong, który w krakowskich strojach i w iście krakowskim stylu oraz w towarzystwie Lajkonika zaprezentował pieśni i tańce. Natomast chwilę później w promieniach popołudniowego słońca wystąpiła gwiazda wieczoru – Lidia Jazgar z Zespołem Galicja. która to Wyczarowała tego popołudnia poetycki klimat ale też porwała publiczność do wspólnej zabawy. Zabawom tego dnia zresztą nie było końca, bowiem do późnych godzin wieczornych ogród Konwentu rozbrzmiewał muzyką a goście tańczyli i bawili się aż do ostatnich sił.
Ten dzień z pewnością wspominali będziemy długo, okazja taka zdarza się wszak raz na 100 lat ! Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia byli z nami w Konarach i tym, którzy choć nie mogli być obecni na miejscu to jednak byli z nami duchem. Wszystkim Uczestnikom, Braciom, Pracownikom, Wolontariuszom i Przyjaciołom dziękujemy za to, że byli z nami w tym dniu i że Konary stają się miejscem wyjątkowym.