Rekolekcje wielkopostne dla parlamentarzystów odbędą się w środę i czwartek 25-26 marca, a poprowadzi je o. Piotr Kropisz SJ. Pierwszego dnia jezuita spotka się z posłami i senatorami o godz. 20.00 w kościele św. Aleksandra, mieszczącym się na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, a drugiego dnia w kaplicy sejmowej o godz. 7.15.
Godziny rekolekcji związane są z kalendarzem prac parlamentarnych, dlatego jednego dnia odbędą się wieczorem po obradach, a drugiego przed parlamentarnymi zajęciami w komisjach i na sali plenarnej.
O. Kropisz został poproszony o poprowadzenie rekolekcji przez duszpasterza parlamentarzystów ks. Piotra Burgońskiego. Jest rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym, odpowiedzialnym za dom rekolekcyjny w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy. Wcześniej przez ponad 10 lat był duszpasterzem akademickim w Warszawie i Gdańsku. Jest aktywny w mediach społecznościowych – prowadzi na Facebooku i Youtube videoblogi ewangelizacyjne.
“Chcę trzymać się prostoty przekazu Ewangelii. Jezus łączy, a nie dzieli. Jezus walczy o prawdę, ale to nie walka o teoretyczną ideę, lecz o każdego człowieka. Jezus uczy być w dialogu, przebaczać i prosić o przebaczenie. Dba o tych, którzy są zapomniani” – tłumaczy w rozmowie z KAI rekolekcjonista, pytany o to, jakie zagadnienia duchowe planuje podjąć podczas spotkania z parlamentarzystami.
Zdaniem o. Kropisza, duchowe nauki mogą pomóc posłom i senatorom szerzej spojrzeć na otaczającą ich rzeczywistość niż tylko w kontekście bieżącej debaty publicznej. – Perspektywa celu życia człowieka – a nie bieżącego sporu politycznego – może być pomocna na dalszą aktywność dla parlamentarzystów – uważa jezuita.
Ojciec Kropisz przypomina, że Ewangelia jest skierowana do każdej osoby, także do polityków. Pytany, czy potrafią oni słuchać, zamiast jedynie przemawiać, jezuita odpowiada z optymizmem: “Możemy rozłożyć inaczej akcenty albo podać inne przykłady, ale główny przekaz Jezusa jest podobny dla polityków, kolejarzy, pielęgniarek, prawników i piekarzy. Nie tylko politycy więcej mówią niż słuchają. Uogólnienie, jakoby “w zasadzie tylko przemawiali” wydaje mi się zbytnim uproszczeniem”.
– Mamy trudność, żeby słuchać. My wszyscy. A Bóg jest cierpliwy i komunikuje się z nami, z nadzieją, że jednak się w Niego wsłuchamy. Trzeba więc wracać do prostego przekazu Jezusa, licząc na to, że któreś serca otworzą się na Niego – dodaje duchowny.
Udział w rekolekcjach wynika według niego z osobistej odpowiedzialności parlamentarzystów, ale tę zasadę powinno się przykładać do każdej grupy zawodowej. – Z tego co wiem, niektórzy z polityków – podobnie jak ma się rzecz w innych grupach społecznych – dbają o osobiste rekolekcje. Świetnie, jeśli mają szansę na realne wyciszenie i skupienie tylko na modlitwie – tłumaczy o. Kropisz SJ.
W rekolekcjach wezmą udział – co oczywiste – politycy przyznający się w swoim życiu do wiary w Boga, ale czy takie spotkanie może zainteresować także parlamentarzystów niewierzących?
“Teoretycznie tak. Przekaz Jezusa jest uniwersalny i wielu niewierzących uznaje zasady Ewangelii za punkt odniesienia w swoim życiu. Wszyscy niesiemy krzyże w życiu. Wszyscy doświadczamy krzywdy i możemy trwać w żalu, albo zdecydujemy się na przebaczenie. Wszyscy mamy się lepiej w mniejszych czy większych społecznościach, kiedy “zajmujemy ostatnie miejsca”. Wszyscy możemy pytać o sens naszego życia – wierzący i niewierzący” – wyjaśnia o. Piotr Kropisz SJ.
Duszpasterzem parlamentarzystów jest obecnie ks. Piotr Burgoński. Z jego posługi korzysta ok. 150 osób. Kapelan odprawia Msze św. w kaplicy sejmowej, w których uczestniczą posłowie, senatorowie i pracownicy kancelarii (czytają czytania, prowadzą śpiew). Kaplica jest cały czas otwarta, politycy często odwiedzają ją na chwilę modlitwy przed rozpoczęciem obrad. W kaplicy wystawiany jest do adoracji Najświętszy Sakrament, istnieje także możliwość spowiedzi dla parlamentarzystów. Kapelan organizuje ponadto różne konferencje i sympozja tematyczne, np. „Polityka w nauczaniu Jana Pawła II”, a także 2 lutego coroczną Pielgrzymkę Parlamentarzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje adwentowe i wielkopostne.
Za: www.ekai.pl