Home WiadomościZ kraju Jezuici – Dzień Prowincji: o solidarności z Ukrainą i wsparciu dla uchodźców w czasie wojny

Jezuici – Dzień Prowincji: o solidarności z Ukrainą i wsparciu dla uchodźców w czasie wojny

Redakcja

Doświadczenie wojny w Ukrainie, zaangażowanie w pomoc ofiarom i uchodźcom, wyzwania jakie stają przed nami w misji w Ukrainie to tematy Dnia prowincji, spotkania jezuitów z południowej Polski i z Ukrainy, które odbyło się w Krakowie w sobotę 6 maja br.

Spotkanie rozpoczęło się mszą św. Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, podczas której homilię wygłosił o. Mykhailo Stanchyshyn SJ, na co dzień pracujący we Lwowie. W swoim słowie skupił się na temacie spotkania, które jak podkreślał, jest fundamentem naszej wiary.  „My przeżywamy teraz wojnę, i to co się kryje za tą wojną, to trudność spotkania z narodem rosyjskim. Setki lat doświadczamy pogardy, niezdolności słyszenia naszego języka, niechęci przejęcia naszej kultury, naszej historii, naszego narodu. Doświadczamy trudności spotkania ze słyszeniem. Tak, każda rakieta oznacza niezdolność usłyszenia, niezdolność przyjęcia, niezdolność spotkania” – mówił o Stanchyshyn.

W sesji panelowej na początku głos zabrali jezuici z Ukrainy lub pracujący w ukrainie: o. Oleksii Bredeliev SJ – przełożony misji Towarzystwa Jezusowego w Ukrainie, o. Andriy Zelinskyy SJ – główny kapelan armii Ukraińskiej, o. Mykhailo Stanchyshyn SJ, o. Andrii Syvak SJ – psycholog, na co dzień pracujący w seminariach we Lwowie, o. Vitaliy Osmolovskyy SJ – krakowski szef Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS), o. Bartłomiej Przepeluk SJ – dyrektor domu rekolekcyjnego w Chmielnickim, br. Jerzy Zadwórny SJ – aktywnie zaangażowany w pomoc charytatywną w Ukrainie oraz o. Artur Demkowicz SJ – ekonom prowincji, zaangażowany w koordynację akcji humanitarnych w Krakowie. Podzielili się oni swoimi doświadczeniami z pierwszych dni wojny, swoim zaangażowaniem w służbie ofiarom i uchodźcom, osobistym przeżywaniem tego nieludzko trudnego czasu oraz refleksją teologiczną i antropologiczną sytuacji, w której się znaleźli. – Nie „pomagajcie” Ukrainie, ale służcie Ukraińcom – mówił o. Andrii Syvak SJ podkreślając, że służba jest wyrazem uznania równości, godności i podmiotowości tych którym służymy.

W popołudniowym panelu udział wzięli: p. Natalia Hajdysh i o. Paweł Brożyniak SJ – zaangażowani w Jezuicką Służbę Uchodźcom (JRS) w Nowym Sączu, o. Bogdan Długosz SJ – proboszcz parafii „Kolejowej” w Nowym Sączu, o. Łukasz Dębiński SJ – proboszcz parafii w Gliwicach, o. Krzysztof Nowak SJ – pracujący w parafii w Bytomiu, o. Janusz Śliwa SJ – proboszcz parafii we Wrocławiu, o. Tomasz Homa – rektor Akademii Ignatianum w Krakowie oraz o. Artur Wenner – dyrektor Centrum Duchowości w Częstochowie. Dzielili się oni aktywnym zaangażowaniem na rzecz służbie uchodźcom z Ukrainy w Polsce w placówkach w których pracują.

W podsumowaniu spotkania o. Oleksii Bredeliev SJ wyrażał dużą wdzięczność zarówno za wspólną pracę na rzecz pokoju, za zaangażowanie na rzecz uchodźców, jak i za możliwość tego spotkania, za możliwość opowiedzenia na głos trudnych przeżyć i aktywnego słuchania się nawzajem.

O. prowincjał Jarosław Paszyński, konkludując podkreślał nasze wysiłki w kontynuowanie misji w Ukrainie, szczególnie w Czerniowcach. Jak zapowiedział, powstanie tam centrum dialogu i duchowości „Space of Hope”, którego celem będzie kontynuowanie naszej pracy na rzecz sprawiedliwego pokoju.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda