Jeżeli ktoś odda życie Chrystusowi, to będzie zawsze radosny

7 czerwca 2022 r. w bazylice św. Franciszka z Asyżu wierni zebrali się o godz. 19.00 na uroczyście sprawowanej Mszy Świętej we wspomnienie liturgiczne Męczenników z Pariacoto: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył bp pomocniczy Stanisław Dowlaszewicz OFMConv z diecezji Santa Cruz w Boliwii, a homilię wygłosił o. Zbigniew Świerczek OFMConv, misjonarz pracujący w Limie, stolicy Peru.

Zebranych przywitał o. Piotr Cuber OFMConv, gwardian Klasztoru św. Franciszka z Asyżu w Krakowie i gospodarz miejsca. Współorganizatorem uroczystości było Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto. We Mszy Świętej wzięli także udział o. Mariusz Kozioł, wikariusz Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, o. Mariusz Orczykowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, franciszkanie i misjonarze franciszkańscy, w tym pracujący w Pariacoto o. Bogdan Pławecki, br. Wincenty z Paragwaju, o. Stanisław Wójtowicz, misjonarz z Rosji. We Mszy Świętej licznie uczestniczyli także alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej wraz z ks. Andrzej Tarasiukiem, rektorem oraz ks. Bogusławem Kastelikiem, ojcem duchownym. Obecni byli także diakoni z tego seminarium, których rocznikowym patronem są Męczennicy z Pariacoto. Alumni z WSD Archidiecezji Krakowskiej przygotowali oprawę muzyczną uroczystości, a klerycy WSD Franciszkanów oprawę liturgiczną. We Mszy Świętej wzięli także udział br. Jan Hruszowiec OFMConv, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto wraz z pracownikami Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto w Krakowie.

W czasie homilii o. Zbigniew Świerczek OFMConv, który razem z bł. Zbigniewem Strzałkowskim odbywał nowicjat w Smardzewicach, wspominał czasy wspólnej formacji oraz lat nauki w seminarium krakowskim. Nawiązywał także do zdjęcia uśmiechniętych bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, które stało się pierwowzorem większości wizerunków błogosławionych męczenników z Pariacoto: Obrazki i obrazy – które pewnie już znacie na pamięć – naszych błogosławionych męczenników wzorują się na jednym zdjęciu, bardzo udanym, na którym obaj są bardzo serdecznie, promiennie uśmiechnięci. Słyszałem od wielu osób opinie, że to im się podoba, że ci święci mają taki piękny uśmiech. Bo uśmiech jest odbiciem wewnętrznej radości, uśmiech jest zaproszeniem do przyjaznego spotkania, jest deklaracją życzliwości, komunikatem wysłanym do innych. Dlatego tak przyciąga, powoduje takie pozytywne reakcje. Tutaj możemy sobie zadać takie metodologiczne pytanie powątpiewające: Czy to jest tylko uśmiech do zdjęcia? Czy to jest uśmiech, który rzeczywiście miał miejsce w ich życiu? […] Żeby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba sięgnąć do świadectwa tych, którzy byli naocznymi świadkami, którzy żyli z nimi. Ojciec bp Stanisław miał okazję ich poznać, bo jeszcze się z nimi spotkał w seminarium. Był już na ostatnich kursach, a Zbyszek i Michał dopiero przychodzili. Ja też jestem jednym z tych świadków, bo ze Zbyszkiem byliśmy z jednego nowicjatu. Michał przyszedł rok później. Dlatego mogę zaświadczyć, z ręką na sercu, że byli ludźmi radosnymi. Byli ludźmi, którzy mieli uśmiech na ustach bardzo często, nie tylko na tym zdjęciu.

O. Zbigniew Świerczek OFMConv wspominał czasy wspólnej – z bł. Zbigniewem Strzałkowskim – działalności w Ruchu Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu (REFA), który wtedy dopiero zaczynał się tworzyć. Mówił o radości, jaką dało im wspólne przygotowywanie wystawy w 1983 r. o św. Franciszku z Asyżu, patronie ekologów: Pamiętam radość, jaką przeżywaliśmy z tworzenia, najpierw scenariusza do tej wystawy, potem radość z doboru tekstu i obrazów, korzystaliśmy z pomocy doświadczonych plastyków artystów i naukowców w dziedzinie nauk przyrodniczych. To była niezwykła satysfakcja. Wystawa była radością tworzenia, przygodą intelektualną, ale też radością ze wspólnej pracy fizycznej: skręcania jej elementów, potem radością informowania innych o tej wiedzy, przedstawiania prawdy o relacji ze Stwórcą i stworzeniem i pokazywania charyzmatu franciszkańskiego, dzielenia się tym, co było najbardziej istotne – wspominał o. Zbigniew.

O. Świerczek wspominał też bł. Michała, który w czasie formacji seminarium zajmował się katechezą dzieci z niepełnosprawnościami: Michał miał umiejętność rozwiązywania różnych sytuacji, śpiewem i gestem tworzył więzi wspólnotowe, tak, że tworzyła się jedna wielka rodzina. Na spotkaniach i wyjazdach nie brakowało radości.

O. Świerczek tłumaczył też, dlaczego radość u chrześcijanina jest tak ważna: Podkreślam tę radość, bo ona jest wskaźnikiem, czy jest się chrześcijaninem dojrzałym, a więc chrześcijaninem, który potrafi odkryć piękno bycia uczniem Chrystusa i który cieszy się tym naprawdę głęboko. Ta wdzięczność Bogu za to, że nas powołał do tego, by być częścią Jego Kościoła, aby mieć w tym Kościele jeszcze szczególne powołanie franciszkańskie. To są znaki, że obaj potrafili docenić to dobro Boga, jakie się objawiło w ich życiu, dostrzegli i docenili, wyrażając za to wdzięczność swoim życiu.

Misjonarz zauważył także, że też jesteśmy zapraszani do wdzięczności i radości Bogu. W każdej epoce są nam potrzebni święci, którzy będą światłem wskazującym pełnię radości. Nawiązując do śmierci męczenników z Pariacoto, dodał: Aby dojść do męczeństwa, trzeba najpierw przejść drogę wzrostu wiary, i w tym wzroście niezbędny jest etap radości. Radości wyrażanej na co dzień, radości przeżywanej z głębi wierzącego serca. Niech tak się stanie. Amen.

Na zakończenie liturgii o. Piotr Cuber podziękował wszystkim, którzy w dniu liturgicznego wspomnienia błogosławionych Męczenników z Pariacoto modlili się o ich rychłą kanonizację. Ojciec gwardian zaprosił też wszystkich na Msze Święte przy relikwiach Męczenników z Pariacoto, jakie odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca o godz. 16.30 w kaplicy Męki Pańskiej w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Mówił także o przygotowaniach do zorganizowania muzeum męczenników (więcej informacji pod linkiem: MUZEUM MĘCZENNIKÓW Z PARIACOTO – KRAKÓW), jakie mają miejsce przy bazylice pod nadzorem br. Jana Hruszowca OFMConv, Promotora Kultu Męczenników z Pariacoto.

Przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa także bp Stanisław nawiązał do swoich wspomnień z czasów życia błogosławionych Michała i Zbigniewa: Nigdy nie myślałem w 1988 r., że przyjdzie mi, sprawując Mszę Świętą w bazylice św. Franciszka, dziękować za dar naszych męczenników. Dlaczego w 1988 r.? Dlatego, że wtedy przebywałem chwilowo w Peru, pomagając jednemu z księży Polaków, i właśnie przyjechali do Limy bł. Zbigniew i o. Jarosław, aby rozpocząć swoją obecność w Peru. I specjalnie przedłużyłem swój pobyt, aby Boże Narodzenie spędzić razem z nimi. W drugi dzień po Nowym Roku, już w 1989 r., razem z bpem Bambarenem, pojechaliśmy po raz pierwszy do Pariacoto, aby oni zobaczyli to miejsce. Widziałem wtedy, jako już dwuletni misjonarz, z jakim zapałem i radością nowi misjonarze patrzyli. Bł. Zbigniew mówił – to trzeba będzie poprawić, tamto…. Ta radość była, że to będzie nasz przyszły dom. Bp Stanisław wspominał także swoje kontakty z rodziną bł. Michała, gdy w czasie pracy w klasztorze franciszkanów w Rychwałdzie chodził na kwaśne mleko do mamy bł. Michała.

Biskup pomocniczy Santa Cruz odczytał przesłanie Męczenników z Pariacoto dla każdego z nas: Oni nam mówią – nie bójmy się postawić wszystkiego na Chrystusa, nie bójmy się budować naszego życia i szczęścia na Chrystusie. Jeżeli ktoś odda życie Chrystusowi, będzie zawsze radosnym, nawet jeśli przyjdzie wylać krew za Niego i dla Niego.

Zebrani na Mszy Świętej otrzymali na pamiątkę tej uroczystości obrazki z wizerunkiem Męczenników z Pariacoto oraz modlitwą o uproszenie łask za ich wstawiennictwem. Alumni WSD AK wykonali na zakończenie hymn beatyfikacyjny Męczenników z Pariacoto pt. „Świadkowie nadziei”.

Cieszymy się, że tego dnia byliśmy razem zebrani wokół ołtarza i Chrystusa Eucharystycznego, mogąc dziękować i cieszyć się z daru błogosławionych Michała i Zbigniewa, że – nawiązując do słów hymnu beatyfikacyjnego – „Oni tutaj są, są nadziei promiennym znakiem”.


Liturgiczne wspomnienie męczenników z Pariacoto – Kraków – Bazylika św. Franciszka – 07.06.2022 r.

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie