Podczas odbywającego się w kościele cysterskim, we wszystkie soboty lipca i sierpnia, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, zostanie przypominane dziedzictwo nauczania i duchowej spuścizny Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, zarówno w muzyce, jak i w prezentacjach aktorskich. Koncerty nawiążą także do jubileuszu 750 lat Jędrzejowa.
Prymas Wyszyński. Będziemy nawiązywać do tych faktów, przypominać wątki z jego życia łączone z pieśniami sakralnymi i patriotycznymi – zapowiada w rozmowie z KAI Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu.
Gwiazdy tegorocznego festiwalu to m.in. min. Maciej Miecznikowski, którego koncert zainauguruje 3 lipca 27. edycję Festiwalu, Olga Bończyk, Bogdan Kierejsza, Alicja Węgorzewska oraz 100 – osobowa Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Sobotnie trwające godzinę koncerty rozpoczynają się o godz. 19.
Festiwal łączy się z autorskim projektem artystycznym Roberta Grudnia pn. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”.
Jak podkreśla pomysłodawca, w latach PRL kard. Stefan Wyszyński był strażnikiem wiary i moralności życia społecznego, zagrożonej przez ideologię komunistyczną, a w tym roku zostanie wyniesiony na ołtarze. – Prymas Tysiąclecia, jego nauka i przesłanie pozostawione kolejnym pokoleniom Polaków to ważne przesłanie, które należy przypominać – mówi Grudzień. – Sięgniemy do Dziedzictwa Prymasa m.in.: Ślubów Jasnogórskich czy „Zapisków Więziennych” – dodaje.
Jędrzejowski festiwal jest od lat zarazem akcją na rzecz odnowy XII-wiecznego klasztoru oo. cystersów, w którym zachowały się unikatowe organy z XVIII w., będące zabytkiem sztuki organowej w skali europejskiej. Wzorowano na ich słynne organy oliwskie.
Organizatorzy festiwalu to: archiopactwo cystersów w Jędrzejowie, Miasto i Gmina Jędrzejów, Starostwo w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia.
W Jędrzejowie – wcześniej Brzeźnicy – został założony klasztor cysterski ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160- 1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Po II wojnie światowej zostało ono odnowione przez mnichów opactwa Szczyrzyc. Obecnie w klasztorze posługuje 20 mnichów, znajduje się przy nim także parafia.
dziar / Jędrzejów
KAI