Specjalna konferencja prasowa dla mediów z udziałem o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry, odbyła się w Jasnogórskiej szopce w poniedziałek, 22 grudnia.
Korzystając z okazji o. przeor złożył wszystkim czytelnikom, słuchaczom, telewidzom i internautom serdeczne życzenia świąteczne z Jasnej Góry. Spotkanie poprowadził o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry.
Jasnogórska szopka to przestrzennie jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. m2 ogrodów jasnogórskich. Należy także do tzw. „żywych” szopek.
Hasłem przewodnim są słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” – jest to nawiązanie do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego, rozpoczętego w Kościele 30 listopada 2014 r., w pierwszą niedzielę Adwentu.
Nad budową szopki czuwał tradycyjnie o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru.
Drewniane zabudowania gęsto otoczone choinkami, pośród nich sprzęty rolnicze, wóz zaprzężony w konie sprawiają, że szopka jasnogórska co roku nabiera szczególnego uroku polskiej wsi. W centralnej części stoi szopa, nad którą bije blask świecącej gwiazdy betlejemskiej oraz widoczne są sylwetki dwóch aniołów. We wnętrzu szopki, po prawej stronie, umieszczony jest żłóbek z Dzieciątkiem, obok figury Maryi i św. Józefa oraz pasterzy, aniołów i trzech króli.
Po przeciwnej stronie przygotowano specjalną dekorację zachęcającą do chwili refleksji. Upływający szybko czas symbolizują zegary, a lustra zachęcają do spojrzenia na siebie i odpowiedzi na pytanie, jakim jestem człowiekiem. „Jesteśmy zapędzeni, zapracowani, nigdy nie mamy czasu na refleksje naszego życia, i właśnie ta szopka jest takim miejscem, gdzie powinniśmy się zastanowić nad sobą – wyjaśnił tegoroczny wystrój o. Bronisław Kraszewski
„Zegary przypominają nam o biegnącym czasie, my biegniemy, ale czas również nie zwalnia i warto zastanowić się, dokąd tak naprawdę zmierzamy – wyjaśniał podczas konferencji o. Robert Jasiulewicz
W tym roku jasnogórska szopka zawiera też akcenty związane z tegoroczną kanonizacją św. papieża Jana Pawła II. Na murach prowadzących do jasnogórskiej Szopki zostały umieszczone 22. wielkoformatowe zdjęcia z pobytu św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, autorstwa Zdzisława Sowińskiego, częstochowskiego fotografa.
„Główne przesłanie tej wystawy to: pójdźmy do Betlejem ze św. Janem Pawłem II – wyjaśnia jasnogórski dekorator – Możemy zobaczyć różne momenty z pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasnej Górze, spotkanie z młodzieżą, spotkania z paulinami i z wiernymi”.
W jasnogórskiej Szopce znajdują się zagrody dla zwierząt: Amelki, która w tym roku obchodzi 18-te urodziny, owiec, dwóch kucyków, kóz górskich, trzech lisów białych, alpak, drobiu domowego, pawi, bażantów, gołębi oraz psa – Largo.
Jasnogórska szopka zajmuje ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego, wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Do szopki wchodzi się bramą graniczącą z wałami jasnogórskimi, obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.
Budowa szopki trwała już od października. W sumie prawie przez trzy miesiące powstawał wystrój całej przestrzeni zajmowanej przez Jasnogórską Szopkę. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy. Szopka oficjalnie zostanie otwarta po Pasterce. Czynna będzie od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia.
Podczas spotkania w jasnogórskiej szopce o. Marian Waligóra
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, es, mn