Uroczystej Eucharystii przewodniczył o godz. 11.00 w bazylice metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. licznie koncelebrowali ojcowie paulini.
Słowa powitania wygłosił przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski
W homilii abp Wacław Depo
„Pan Bóg nie jest konkurentem i granicą dla ludzkiej wolności, gdyż to właśnie ona obok rozumności stanowi o podobieństwie do Boga i ludzkiej godności. To dopiero na drogach wiary dochodzimy do pewności, że nie ma nic większego nad poznanie Boga w Chrystusie. Św. Paweł I Pustelnik jest szczególnym świadkiem i przewodnikiem takiego odkrycia w odosobnieniu i izolacji od świata zewnętrznego, ale jednocześnie o świadectwie o Bogu żywym, który jest i działa, i przekazuje łaskę tym, którym chce” – mówił kaznodzieja.
Abp Wacław Depo odczytał fragment przemówienia Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego z października 1960 r.: „’Wciąż nam mówią: my nie walczymy z Kościołem. Odpowiadamy: wy walczycie z religią, i z każdym przejawem religijności, dlatego usiłujecie przedstawić religię jako zbiór błędów i fikcji wyobrażeniowych tzw. religiologia, którą zajmuje się jedna z sekcji PAN-u i przedmioty wykładane w szkołach warszawskich pod tym tytułem, jest niczym innym, jak wykazywaniem, metodą pseudonaukową bez sensu i nonsensu wszelkiej religijności jako takiej. To jest walka z odczuciem religijnym w duszy człowieka, aż tak daleko sprawy zaszły? Prawdopodobnie będzie się próbować, aby poszły jeszcze dalej. Na tym etapie trzeba być świadomym, najmilsi, o co właściwie chodzi. Jeżeli toczy się walkę z religijnością, z uczuciem i wrażliwością religijną, to trzeba schodzić dzisiaj po prostu do prawd natury ludzkiej. Trzeba wykazywać, że do osobowości człowieka, jako istoty rozumnej i wolnej, należy wrażliwość religijna, a co za tym idzie, biorąc oczywiście rzecz porównawczo, religijność chrześcijańska i katolicka we właściwym tego słowa znaczeniu. Musimy dzisiaj dużo mówić o naturalnej religijności człowieka, człowieka Bożego, wolnego i rozumnego’. Słowa z października 1960 r. jakżeż boleśnie powracają” – stwierdził arcybiskup.
Podczas Mszy św. odśpiewano „Te Deum”
Na zakończenie błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pustelnika udzielił wszystkim zgromadzonym abp Wacław Depo
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn