Dziś kończy się nowenna jasnogórska, która jest corocznym duchowym przygotowaniem do święta Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Przez dziewięć dni uczestniczyli w niej wierni Częstochowy, którzy także odbywali ze swych kościołów pielgrzymki piesze. Nowennę zwieńczy o godz. 17.00 diecezjalna procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę, poprzedzona nieszporami w bazylice archikatedralnej. O 19.00 na szczycie odprawiona zostanie Msza św. już z formularza o święcie Matki Bożej.
Jutro Suma odpustowa celebrowana będzie o godz.11.00 na jasnogórskim szczycie. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wezmą w niej udział, liczniej niż zwykle, polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną na Jasnej Górze 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Z tego względu będzie to dzień zawierzenia Maryi także tego wszystkiego nad czym będą się pochylali biskupi w następnych dniach.
Jak zwykle w święto Matki Bożej Częstochowskiej, która jest patronką arch. częstochowskiej, wieczornej Mszy św. na Szczycie, o godz. 19.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Dwie diecezjalne, dwie paulińskie, Pomocników Matki Kościoła i kilkadziesiąt małych grup, tak dziś wygląda pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze.
Wszystkie pielgrzymki stosują się do sanepidowskich wytycznych, te dalsze najczęściej idą sztafetowo, a więc bez noclegów z codziennym dojazdem ok. stu osób na trasę. Wszystkim towarzyszy dziękczynienie za obecność Chrystusa w Eucharystii, modlitwa za Kościół i Ojczyznę. Pomocnicy Matki Kościoła ruch, którego inicjatorem jest kard. Stefan Wyszyński, szczególnie prosili o jego beatyfikację, rozważając treść Jasnogórskich Ślubów Narodu. Jak podkreślają, „Śluby Jasnogórskie, które Prymas zostawił Polakom jako drogę odnowienia moralnego i duchowego narodu w trudnych czasach są cały czas aktualne i nadal bardzo ważne”.
Pielgrzymka tarnowska i w tym roku jest najliczniejsza. Na trasie znalazło się w sumie ok. 4 tys. osób. Pamiętali nie tylko o misjach, wspierając misjonarzy datkami, ale także o poszkodowanych na skutek czerwcowych powodzi mieszkańcach Podkarpacia.
Diec. sosnowicką reprezentują wraz z biskupem sami kapłani, którzy, jak mówią, na nowo doświadczają trudów pielgrzymowania.
Ci, którzy nie mogli wyruszyć lub szli tylko jeden dzień, pielgrzymkę mogli kontynuować duchowo dzięki mediom społecznościowym, a w przypadku Tarnowa, także dzięki specjalnie stworzonej aplikacji.
Za: www.deon.pl
Program obchodów uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej – 25-26 sierpnia 2020 r.
25 sierpnia, wtorek
17.00 – Nieszpory Maryjne w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Rodziny w Częstochowie
17.40 – Diecezjalna Procesja Maryjna z Archikatedry na Jasną Górę
19.00 – Msza św. na Szczycie jasnogórskim – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski (zakończenie Nowenny Jasnogórskiej)
21.00 – Apel Jasnogórski /Kaplica Matki Bożej/
Czuwanie nocne – Pomocnicy Maryi Matki Kościoła /Kaplica Matki Bożej, do 1.00/
26 sierpnia, środa
5.30 – Godzinki
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
10.00 – Modlitwa 'Wszystko postawiłem na Maryję’ /kard. Stefan Wyszyński/ – o. Nikodem Kilnar, Katolickie LO z Częstochowy, Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani i Jasnogórski Oktet Dęty /Szczyt jasnogórski/
10.45 – Ingres Księży Biskupów
11.00 – SUMA PONTYFIKALNA
przewodniczy – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich
Po Mszy św. – Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
Transmisja TV Trwam
14.00 – Droga Krzyżowa /Wały jasnogórskie/
16.15 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/
18.30 – Procesja Eucharystyczna
19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
21.00 – Apel Jasnogórski
zapraszają Ojcowie Paulini
*
„Święto Matki Bożej Częstochowskiej będzie i w tym roku kolejną okazją do wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej opiekę nad naszym narodem i błaganiem, by wyprosiła nam łaskę ustania epidemii” – mówi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry i zachęca do duchowej łączności wszystkich rodaków, zwłaszcza 26 sierpnia.
O. przeor podkreśla, że przychodzimy do Matki, by dziękować „za to, co już, i prosić o to, co jutro”, o ratunek od nieszczęść i ustrzeżenie wiary: „Wpisujemy się w sztafetę ludzi wierzących, oddanych Maryi i świadomych tego, że tak, jak pomagała naszym ojcom, tak może pomagać nam. Trwamy cały czas w pandemii koronawirusa, żebyśmy potrafili w tej sytuacji przez klucz wiary patrzeć i widzieć, że Pan Bóg zawsze mówi do nas poprzez wydarzenia, i każde wydarzenia, nawet trudne, są znakiem Jego miłości do każdego człowieka”.
Jasnogórski przeor zaprasza na świętowanie ku czci Matki Bożej, które może być wyrażone na różny sposób: „Ani odległość, ani takie czy inne przeszkody formalne nie są wstanie przeszkodzić temu, żeby można było obchodzić uroczystości i trwać w duchowej jedności z wszystkimi, którzy tutaj na Jasnej Górze także fizycznie się zgromadzą”.
Paulini zapewniają, że Jasna Góra jest gotowa na przyjęcie pątników i że czynią wszystko, by było tu bezpiecznie. Przypominają, że w kwestiach bezpieczeństwa wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność.
*
Przed kolejnym szczytem pielgrzymkowym o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników, a paulini czynią wszystko, by było tu bezpiecznie. O. kustosz zaprasza na uroczystości odpustowe 26 sierpnia, które rozpoczną się już w wigilię święta, i przypomina o stosowaniu się do zaleceń.
„Bardzo prosimy korzystać, przed wejściem i wyjściem, ze środków do dezynfekcji rąk” – zachęca o. kustosz. Podkreśla też, że wszystkie miejsca modlitwy są na Jasnej Górze systematycznie dezynfekowane. „Zapewniamy, że bazylika, kaplica są regularnie dezynfekowane. Nakładamy profesjonalne środki, takie, jakie są używane w szpitalach, na salach operacyjnych. I choć nie są to tanie środki, to dają poczucie bezpieczeństwa, a wielu pielgrzymów przychodzi teraz na Jasną Górę i chcemy, by była ona otwarta dla wszystkich i byśmy mogli czuć się tu bezpiecznie” – informuje.
Paulini przypominają, że w kwestiach bezpieczeństwa dotyczących koronawirusa wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność. Komunikaty dotyczące stosowania się do zasad bezpieczeństwa wyznaczonych przez Sanepid odczytywane są na Jasnej Górze na rozpoczęcie i zakończenie Mszy św. Specjalnie przygotowane, przez paulinów i Policję, spoty informacyjne emitowane są, także w wersji wideo, na telebimach znajdujących się na placu przed Szczytem.
it/ Radio Jasna Góra