Jasna Góra: Wielbienie z Maryją Królową w 100. rocznicę objawień fatimskich

Setna rocznica objawień fatimskich na Jasnej Górze świętowana jest bardzo uroczyście w łączności z papieżem Franciszkiem i jako jedno z kolejnych ważnych wydarzeń jubileuszowego roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

„Wielbienie z Maryją Królową” rozpoczęło się o godz. 14.00. Jego centralnym punktem będzie Msza św. o godz. 15.30. Celebrować ją będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dla Królowej ułożony zostanie z białych róż dywan, symbol naszej miłości, czci i wierności. Już teraz z kwiatami licznie przybywają pielgrzymi. – Przyjechałam z białą różą, by podziękować Maryi za Jej opiekę, za wszystko co mi wyprasza – powiedziała 9-letnia Ania z Trzebowniska.

Dziś w Sanktuarium odbywają się m.in pielgrzymki: Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania, Kierowców, Bankowców i Krótkofalowców. Ich uczestnicy trwają w łączności z papieżem Franciszkiem, który przebywa w Fatimie. – Tak wspaniale się składa, że jesteśmy tutaj w tym wyjątkowym dniu. Pamiętamy o Ojcu Świętym i bardzo modlimy się o pokój na świecie – powiedziała Joanna Zakaszewska z duszpasterstwa bankowców w Lublinie.

W Kaplicy Matki Bożej specjalnie na 100-lecie Objawień w Fatimie po Mszy św. o godz. 9.30 odśpiewane zostały po łacinie Godzinki. Organizatorami tego wydarzenia są: Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej z dyrektorem ks. Grzegorzem Kopytowskim oraz Szkoła św. Benedykta z Poznania oraz Fundacja Świętego Benedykta.

Podczas Mszy św. połączone schole: Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej Arch. Łódzkiej, Zespół Muzyki Dawnej Liquescentes z Poznania oraz uczestnicy kursów chorału gregoriańskiego z Łodzi i Poznania, wykonały chorał gregoriański przeznaczony na wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej.

Bezpośrednio po Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej zostało odśpiewane tzw. Małe Oficjum o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny – pierwowzór Godzinek (po łacinie). – Dlaczego Godzinki? Bo to od średniowiecza najbardziej rozpowszechnione nabożeństwo sławiące Jej Niepokalane Poczęcie – twierdzą organizatorzy i podkreślają, że Godzinki zostały odśpiewane po łacinie, bo oryginał został napisany właśnie po łacinie, w uniwersalnym języku Kościoła. Intencją modlitewną było błaganie za Kościół, o pokój na świecie i o nawrócenie grzeszników. – Matka Boża prosiła o modlitwę w tych intencjach i obiecała, że na końcu zwycięży Jej Niepokalane Serce – podkreśla ks. Grzegorz Kopytowski.

13-ty maja na Jasnej Górze zawsze jest także okazją do modlitwy dziękczynnej za cudowne ocalenie życia Jana Pawła II z zamachu w 1981 r. na Placu św. Piotra. Paulini przypominają, że to w częstochowskim sanktuarium papież z Polski pozostawił przestrzelony pas swojej sutanny ze śladami krwi.
Przekazując dar Ojciec Święty podkreślił, że czuje duchową potrzebę pozostawienia na Jasnej Górze znaku tragicznego wydarzenia, bo przecież tutaj zawierzał siebie, Ojczyznę, Kościół i świat Matce Bożej – mówi o. Józef Płatek, ówczesny generał Zakonu Paulinów, na ręce którego papież przekazał drogocenną relikwię.

Papieskie wotum znajduje się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w specjalnej szklanej szkatule, po lewej stronie ikony.

Apelem Jasnogórskim rozpocznie się specjalny telemost modlitewny Jasnej Góry z Fatimą i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie. – W godzinie Apelu Jasnogórskiego, tak jak zawsze zgromadzimy się w Kaplicy Cudownego Obrazu, aby trwać do godz. 22.40 na modlitewnym czuwaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Modlitwa połączy sanktuaria maryjne: Santa Maria Maggiore – Rzym, Nazaret, Fatimę, Jasną Górę oraz Luja’n w Argentynie. Jako archidiecezja częstochowska z narodowym sanktuarium na Jasnej Górze czujemy się wyróżnieni, ponieważ dzięki telemostowi będziemy czynnie uczestniczyć w modlitwie z papieżem Franciszkiem odmawiając o godz. 22.10 Tajemnicę Różańca Świętego Wniebowstąpienie Pana Jezusa” – napisał w specjalnym zaproszeniu do wiernych abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

it / Jasna Góra

Za: www.episkopat.pl

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP