Jasna Góra: „W łodzi Kościoła jest wioseł wiele” – Dzień Życia Konsekrowanego

– Ten dzień uświadamia nam, że na wielkim morzu świata, po którym płynie łódź Kościoła, nie wiosłujemy sami, a tych wioseł jest wiele – mówi o obchodzonym dziś Dniu Życia Konsekrowanego paulin o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Co roku 2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego, to okazja do jeszcze gorliwszej modlitwy za zakonników i zakonnice. Na Jasnej Górze również trwa dziękczynienie za wszystkie osoby konsekrowane, w sposób szczególny za ojców i braci paulinów, kustoszów Sanktuarium.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r. Jego celem jest wyrażenie wdzięczności za tych, którzy całkowicie oddali się modlitwie i za ich codzienną posługę. To święto wszystkich, którzy wybrali radykalną drogę z Chrystusem według rad ewangelicznych: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa.

– Mimo, że różnią nas charyzmaty zakonne, to jednak wiosłujemy w łodzi Kościoła w jednym kierunku i ta Łódź Piotrowa jest jedna i zmierza ku Chrystusowi jako temu jedynemu właściwemu kierunkowi – zauważa o. Bortnik i podkreśla, że Dzień Życia Konsekrowanego jest też piękną okazją, by wyrazić „wdzięczność wszystkim za modlitwę za nas, za wszelkie wsparcie i zapewnić, że tu, za murami klasztorów, nieustannie polecamy Bogu sprawy świata”.

– Mówi się, że śluby zakonne porządkują nasze życie, wskazują, w jakim wymiarze mamy być dla Boga, ale to coś więcej – mówi o życiu radami ewangelicznymi paulin o. Marian Waligóra. Podkreśla, że nie można zapomnieć o najgłębszym wymiarze, który dotyka wnętrza, wymiarze oblubieńczym, że „to jest to moje bycie dla Królestwa Bożego, to uświadomienie sobie mojego życia w wymiarze nadprzyrodzonym, że względu na Chrystusa decyduję się na życie w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie”.

– Kościół to naczynia połączone także w powołaniach, w charyzmatach, my osoby konsekrowane potrzebujemy modlitwy i współdziałania ze świeckimi, tak i osoby świeckie są zaproszone do tego, by wspierać osoby konsekrowane – mówił w jednej z rozmów z @JasnaGóraNews zakonnik palotyn abp Adrian Galbas z Katowic.

Maryja Jasnogórska – opiekunka powołanych do życia konsekrowanego

Jasna Góra – to dla wielu osób konsekrowanych miejsce odnajdywania duchowej drogi i kształtowania powołania, umacniania się w nim.

Jest też miejscem nieustannej modlitwy o nowe powołania zakonne. Tu pielgrzymują całe wspólnoty zakonne np. z racji jubileuszy czy ich związków z Maryją Jasnogórską, np. w grudniu zawierzają swoje zgromadzenie bracia albertyni, odbywają się coroczne pielgrzymki osób konsekrowanych jak np. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, czyli dziewic konsekrowanych, wdów, pustelnic i pustelników.

Modlitwa u Maryi Jasnogórskiej często inspiruje zakonne życie.

Hieronima ze zgromadzenia Córek Bożej Miłości w styczniu obchodziła tutaj złoty jubileusz życia zakonnego. Jak podkreśla, wszędzie, gdzie siostry posługują towarzyszy im Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. – Życie zakonne jest bardzo piękne, bo się jest ciągle, a przynajmniej się stara i walczy o to, by być blisko Boga i żeby wszystkich ludzi obdarzyć tym szczęściem, aby w Bogu Trójjedynym odnaleźli sens swojego życia – mówi zakonnica.

W Polsce żyje około 30 tys. osób konsekrowanych i istnieje ponad 100 zgromadzeń zakonnych o różnych charyzmatach.

W związku z maryjnym świętem Ofiarowania Pańskiego o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej odprawione zostaną nieszpory połączone z Klęczkami. To jedno z najbardziej charakterystycznych dla Jasnej Góry nabożeństw celebrowanych właśnie z racji świąt ku czci Matki Bożej. Paulińskie Klęczki to litania jasnogórska w języku łacińskim, śpiewana na kolanach przed Cudownym Obrazem.

BP @JasnaGóraNews, mir/KAI

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle