Jasna Góra w 2023 roku: 3, 6 mln pielgrzymów przybyło do częstochowskiego Sanktuarium

W 2023 r. na Jasną Górę przybyło 3,6 mln pielgrzymów. To o 1,1 mln więcej niż w poprzednim roku. W Zakonie Paulinów był to rok poświęcony o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę jego śmierci. Obchodzony był jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Letnie piesze pielgrzymowanie wciąż postrzegane jest jako fenomen. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei. W drugim roku wojny w Ukrainie nie brakowało modlitwy o pokój i różnego rodzaju form wsparcia dla wschodnich sąsiadów. – Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa – przypomniano. Rozpoczęły się duchowe przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej w 2024-2025 r.

Rok 2023 był też i na Jasnej Górze czasem przygotowania do wrześniowej beatyfikacji Rodziny Ulmów oraz dziękczynienia za wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci ponieśli śmierć za pomoc żydowskim sąsiadom w czasie niemieckiej okupacji. Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem Samarytan z Markowej docierały piesze pielgrzymki, zwłaszcza Przemyska Archidiecezjalna. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny przy relikwiach nowych Błogosławionych podczas wrześniowej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Od Jasnej Góry rozpoczęła się wówczas peregrynacja po Polsce relikwii męczenników. Odbyła się konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów”. Odsłonięto dedykowaną im instalację, w którą wkomponowano cegłę z domu rodzinnego Józefa Ulmy.

W 2023 roku przypadła 70. rocznica rozpoczęcia Apelu Jasnogórskiego. O jego fenomenie, dziedzictwie i duszpasterskich szansach rozmawiano podczas konferencji naukowo-pastoralnej. Podkreślono m.in. wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski Apelu, który jest głęboko zakorzeniony w świadomości polskich katolików. Także w programach pieszych pielgrzymek nie zabrakło rozważań na temat istoty tej wieczornej modlitwy. Szczególny charakter miał Apel Jasnogórski 8 XIII 2023 r., dokładnie w 70. rocznicę jego powstania, który poprowadził Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Kościele i w Ojczyźnie.Uczestniczył w nim Prezydent RP Andrzej Duda. Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Odbył się koncert zrealizowany przez Telewizję Polską: „Modlitwa Pokoleń”.

Rok 2023 to również w Zakonie Paulinów i w jego sercu, na Jasnej Górze, rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu obrońcy przed „szwedzkim potopem” o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę śmierci i 420. jego urodzin. Odbyły się spotkania ukazujące życie i posługę wybitnego paulina oraz dzieje Jasnej Góry, wystawa plenerowa, a nawet pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa, szlakiem miejsc związanych z o. Kordeckim, czyli od Iwanowic, miejsca urodzenia, przez Wieruszów, gdzie mnich zmarł. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem wydała okolicznościowy znaczek. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry odbyły się koncerty, zabrzmiały m.in. „Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski” Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Modlitwę o pokój, nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający latem na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie było w tym roku także wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano pogram roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Piesza pielgrzymka pokazuje jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność – podkreślali ci, którzy doświadczyli tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze. Jak zauważali przewodnicy wielu grup, „pielgrzymki młodnieją”. Np. w jednej z najliczniejszych – pielgrzymce radomskiej, szacowano, że co piąty uczestnik, to dziecko, które nie ukończyło 13-14. roku życia. – Piesze pielgrzymowanie ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem” – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. W 228 grupach przyszło 77,5 tys. pątników. W 200 grupach rowerowych dotarło 8,6 tys. osób, a w 17 pielgrzymkach biegowych 475 osób. Grupom ujętym w statystykach towarzyszyło w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki.
Kolejne setki Polaków, poprzez swą gościnność, włączyły się w pielgrzymowanie.
Jak zauważył rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, pielgrzymowanie na Jasną Górę, zwłaszcza to piesze, przeobraża się. Jednym z doświadczeń okresu pandemii, które zostało przeniesione było pielgrzymowanie przez określony odcinek trasy. Wiele osób wybrało się np. tylko na jeden dzień w drogę, dla niektórych było to pierwsze w życiu doświadczenie pielgrzymki. Ten nowy trend np. w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce nazwano „pielgrzymuj, ile możesz”.

Dla wiernych arch. częstochowskiej rozpoczął się czas bezpośredniego duchowego przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w ich wspólnotach parafialnych i zakonnych. Od lipca trwa tzw. nowenna miesięcy przed peregrynacją. Wpisuje się ona w czuwania wiernych w każdą noc z 11 na 12 dzień miesiąca i jest duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem. Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej potrwa od 6 kwietnia 2024 r. do 3 maja 2025 r.

Jasna Góra i w tym roku była mocno wpisana w modlitwę Kościoła Powszechnego.Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Tego dnia na Jasnej Górze Mszę św. w imieniu Konferencji Episkopatu Polski celebrował abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski. Jasna Góra włączyła się już kolejny raz także w kampanię Red Week organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w tym roku szczególnie w pomoc chrześcijanom w ramach kampanii “S.O.S dla Ziemi Świętej”.Wyrazem tego jest również szopka bożonarodzeniowa przywieziona z Betlejem, wyrzeźbiona w drzewie oliwnym przez tamtejszych chrześcijan. Znajduje się w Bastionie św. Barbary i jest znakiem pamięci o wyznawcach Chrystusa żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. Apelem Jasnogórskim zainaugurowany został i w tym roku Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany w drugą niedzielę Adwentu przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. Jasna Góra jest także miejscem modlitwy i spotkań środowisk misyjnych.

Obok tych tradycyjnych pielgrzymek, na stałe wpisanych w jasnogórski kalendarz, nawet od kilku wieków, wciąż przybywają nowe. W tym roku po raz pierwszy odbyły się pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Z udziałem 1,4 tys. kleryków odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazarus You Heung-sik.

W ramach obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazła się Jakże jasna Góra. To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli – uzasadniano. Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim.

Jubileusz 40-lecia powstania obchodził dwumiesięcznik „Jasna Góra”. Pismo dociera do rzeszy Polaków w kraju i zagranicą.

Muzyka ze zbiorów Jasnej Góry z kompozycjami Marcina Józefa Żebrowskiego otrzymała FRYDERYKA, jedną z ważniejszych polskich nagród muzycznych za Album Roku „Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis” (nieszpory na święto Nawiedzenia NMP) w kategorii Muzyka Dawna.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews


Pełne Sprawozdanie Kustosza z działalności Jasnogórskiego Sanktuarium w Roku Pańskim 2023

Jasną Górę nawiedziło w 2023 roku blisko 3.600.000 pielgrzymów.
Piesze pielgrzymowanie w tym roku nazwać można wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano pogram roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Piesza pielgrzymka pokazuje jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność – podkreślali ci, którzy doświadczyli tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze. Jak zauważali przewodnicy wielu grup, „pielgrzymki młodnieją”. Np. w jednej z najliczniejszych – pielgrzymce radomskiej, szacowano, że co piąty uczestnik, to dziecko, które nie ukończyło 13-14. roku życia. – Piesze pielgrzymowanie ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem” Grupom ujętym w statystykach towarzyszyło w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Kolejne setki Polaków, poprzez swą gościnność, włączyły się w pielgrzymowanie.
Na Jasną Górę w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło w sumie ok. 87 tys. osób:
– 228 pielgrzymek pieszych – a w nich 77 570 osób
– 200 grup rowerowych – 8 677osób
– 17 grup biegowych – 475 osób
– 2 rolkowe – 97 osoby
– 1 konna – 17 osób
Najliczniejsze pielgrzymki to:
41. Pielgrzymka Tarnowska – 5 497 osób,
44. Radomska Pielgrzymka Piesza – 5 tys. 215,
42. Krakowska Pielgrzymka Piesza – 4,5 tys.
i 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 4,3 tys. pątników.

Tajemnicę Najświętszej Eucharystii kapłani sprawowali /50.447/ razy
Rozdzielono Komunii św. /2.900.000/
Sakrament Małżeństwa zawarło – /24/ pary.
Ochrzczono – /31/ dzieci.

Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom /20.522/ godzin służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.
Różne grupy modlitewne odbyły /209/, czuwań nocnych
W Księdze Wotywnej zarejestrowano 815 wot dziękczynno-błagalnych.
W sobotniej nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 460.000 kartki z prośbami i podziękowaniami.

Przy jasnogórskim sanktuarium działają grupy apostolskie:
a/ Jasnogórska Rodzina Różańcowa
b/ Sodalicja Mariańska
c/ Asysta Jasnogórska
d/ Franciszkański Zakon Świeckich
e/ Duszpasterstwo Młodzieżowe
f/ Jasnogórska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Kana”
g/ Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
h/ Chór Jasnogórski
i/ Intradziści i Orkiestra Jasnogórska
j/ Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia
k/ Armia św. Michała Archanioła
l/ Bractwo Eucharystyczne
ł/ Bractwo NMP Królowej Polski
m/ Wspólnota „Z Maryją ratuj człowieka”
n/ Wspólnota bł. Euzebiusza
We wspólnocie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej ponad 2000 osób zobowiązało się do odmawiania różańca w intencjach nawrócenia grzeszników i o pokój na świecie.
W Parafialnych Księgach Pielgrzymów zanotowano 560 wpisów.
W Jasnogórskim Centrum Zawierzenia do księgi oddania Matce Bożej wpisało się /80/ osoby.
We wspólnocie „Z Maryją ratuj człowieka”, pod opieką o. Kazimierza Manieckiego trwa modlitwa za tych, których zbawienie jest zagrożone. Wspólnota liczy 10.035 osób z Polski i z zagranicy. Rozdano blisko /40.000/ obrazków z modlitwą. Foldery z inicjatywą modlitewną „Z Maryją ratuj człowieka” są wydawane nie tylko w języku polskim, ale również w języku angielskim, włoskim, francuskim i ukraińskim, chorwackim i niemieckim. Drogą pocztową wysłano /7000/ listów i paczek z materiałami propagującymi dzieło modlitwy. Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia nawiedziło po różne materiały – obrazki, plakaty bądź na rozmowę duchowa ponad 2.500 osób.
W Jasnogórskiej Księdze Abstynencji podejmując czasową lub całkowitą abstynencję od alkoholu, nikotyny, narkotyków, hazardu, pornografii i uzależnienia od Internetu wpisało się /348/ osób.
Darem modlitwy za młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania i za kleryków podjęły /110/ osoby, 300 osób kontynuuje modlitwę za swoje dzieci i wnuków przez całe życie.
Jasnogórskie Kancelarie o. Przeora, o. Kustosza i inne wysłały ponad 250 000 listów, i ok. 32.000 e-mailów.
W Sanktuarium Jasnogórskim działa Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, które prowadzi 4 wspólnoty:
Wspólnotę Zawierzenia Rodzin, które w każdą 1 sobotę miesiąca prowadzi zawierzenie Niepokalanemu Sercu NMP;
Wspólnotę „Niespokojnych Nadzieją” dla osób w wieku od 25 do 40 lat poszukujących męża i żony,
Wspólnotę osób, którzy oddali się w niewolę miłości na wzór św. Ludwika Grignion de Monforta, akt oddania ma miejsce dwa razy w roku 25 marca i 8 grudnia każdego roku; blisko 20 par zawarło związek małżeński
Wspólnota małżeństw i rodzin, która powstała poprzez zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi ze wspólnoty „Niespokojnych nadzieją”.
Z posługi jasnogórskich egzorcystów w Sanktuarium skorzystało blisko 420 osób, oraz przeprowadzono niezliczoną ilość rozmów telefonicznych.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Kana” pod opieką o. Dariusza Kropacza podczas cotygodniowych spotkań gromadzi wiernych na wspólną modlitwę.
Duszpasterstwo „Na Halach” prowadzone przez o. Savio Folcholc w kaplicy świętego Józefa gromadzi co niedziela uczestników Eucharystii. Przy duszpasterstwie działa także zespół wokalno – instrumentalny liczący 40 osób oraz zespół dziecięcy liczący 30 dzieci.
W kaplicy świętego Józefa na halach odbywały się spotkania różnych grup pielgrzymkowych między innymi wspólnoty Odnowy w Duchu świętym „Kana”, „Sodalicji Mariańskiej” Z Filmu „Cuda i Łaski” skorzystało 2.680 osoby, w tym: Maturzyści, dzieci komunijne, Rodziny i pielgrzymi indywidualni. Ponadto rozszerza się kult św. Józefa. Wpłynęło 2725 próśb i podziękowań do św. Józefa. Odbywa się też peregrynacja 3 figurek św. Józefa na terenie naszej archidiecezji.
W każdą niedzielę, po Mszy św. kolejne rodziny przyjmują figurę wraz z przygotowanym modlitewnikiem na cały tydzień.
Także w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. odbywa się nowenna ku czci św. Józefa.
W Kaplicy Sióstr USJK, 2 razy w miesiącu jest odprawiana Eucharystia w intencjach próśb i podziękowań złożonych przez czcicieli św. Józefa.
W I-sobotę miesiąca, odbywają się spotkania formacyjne grupy „Niespokojni Nadzieją” oraz Zjazdy dla grup pielgrzymkowych, Służby Zdrowia, Maturzystów, Ludzi Bezdomnych, społeczności Romów, Anonimowych Alkoholików.
Czciciele św. Józefa korzystają bardzo często z duchowego wsparcia
i rozmów z posługującą w kaplicy Siostrą
Światła i nadziei na drodze życia poprzez Jasnogórski Telefon Zaufania szukało 1200 osób. Czynny w poniedziałek od godziny 20.00 do 24.00, w której posługują wolontariusze duchowni i świeccy. W tematyce rozmów przeważał temat samotności, cierpienia i lęku.
Do Centralnego Ośrodka Krzewienia Duchowej Adopcji na Jasnej Górze zgłosiło się 300 osób, modlitwę duchowej adopcji podjęło 1200 osób. W Ośrodku prowadzone są zapisy do Armii Michała Archanioła – Wspólnoty, której członkowie otaczają duchową troską Paulinów posługujących na Jasnej Górze. Aktualnie w Armii Michała Archanioła jest 2800 osób.
We wspólnocie Armii św. Michała Archanioła aktualnie jest 2850 osób modlących się za Paulinów posługujących na Jasnej Górze.

Do Księgi Modlitwy Apelowej wpisano /58.000/ próśb.
Do Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego działającego przy ul. Św. Barbary 6 przychodzi tygodniowo ok. 150 osób. Są to przede wszystkim renciści i osoby na świadczeniach przedemerytalnych oraz rodziny z dziećmi. Niektórzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe, a inni wraz ze współmałżonkami, co oznacza, że w skali roku udzielamy realnej pomocy dla ok. 10 000 osób. Placówka finansowana jest głównie z funduszy klasztornych, a także pojawiają się przelewy pieniężne od darczyńców i ofiary indywidualne. Z tych środków zakupujemy przede wszystkim pieczywo, warzywa i żywność z długim terminem do spożycia. Udzielamy także wsparcia finansowego w realizacji recept (175 razy). W mijającym roku współpracując z częstochowskim Bankiem Żywności, podopieczni otrzymywali także owoce i nabiał (około 7 ton). Głównie dzięki wieloletniej współpracy z Radiem Jasna Góra nasz punkt stał się miejscem przyjmowania i dystrybuowania używanej odzieży. W mijającym roku od darczyńców indywidualnych przyjęliśmy i rozdaliśmy ok. 60 ton ubrań. Po raz kolejny zorganizowaliśmy także z innymi organizacjami pomocowymi z Częstochowy 7. Światowy Dzień Ubogich, w którym wzięło udział ok. 100 osób.
W tym roku dzięki programowi „60+” Ministerstwa polityki społecznej i rodziny mogliśmy 20 seniorom wydawać obiady dwa razy w tygodniu przez 6 miesięcy. Z racji świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia przygotowaliśmy ok. 180 paczek żywnościowych. W tym roku dzięki życzliwości jasnogórskich pielgrzymów w paczkach mogły się znaleźć także słodycze. W tego rocznej Wigilii wzięło udział 90 osób.
W Jasnogórskim Punkcie Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy 10.000 osobom. Pogotowie ratunkowe wzywane było 31.
Ponadto Jasna Góra prowadzi działalność apostolską i ewangelizacyjną przez radio „Jasna Góra”, dwumiesięcznik „Jasna Góra” i media społecznościowe
Szeroko rozumianą działalność informacyjną i posługę medialną prowadzi Biuro Prasowe @JasnaGóraNews w stałej współpracy z Radiem Jasna Góra. Obecnie na stronie internetowej Biura Prasowego www.jasnagora.com znajduje się blisko 16 tys. wiadomości, które ilustruje około 400 tys. zdjęć. Stronę odwiedziło 1,7 mln osób i około dwa razy tyle stronę www.jasnagora.pl.

Zespół Biura Prasowego zajmuje się również tworzeniem filmów promujących wydarzenia jasnogórskie oraz prowadzi media społecznościowe: Twitter, Facebook, Instagram – ich zasięgi systematycznie rosną, przybywa też nowych użytkowników. Dla samego tylko Radia Jasna Góra w pierwszym półroczu 2023 r. przygotowano 936 pełnych wydań wiadomości z życia Sanktuarium a od lipca 2023 r., po zmianie formuły współpracy, przygotowano ok. 450 wiadomości dla Radia Jasna Góra i Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Biuro Prasowe stale współpracuje z Katolicką Agencją Informacyjną, Radiem Watykańskim, Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” oraz wspomnianym Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Prowadzi i koordynuje także obsługę medialną dziennikarzy międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych.
Media Jasnogórskie nominowane były w tym roku do nagrody w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka” za zapewnienie bliskości duchowej z Sanktuarium poprzez transmisje oraz prezentowanie Kościoła i Narodu polskiego żyjącego w Ojczyźnie i poza granicami kraju.
Transmisje nabożeństw z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej można oglądać na żywo na kanale YouTube. W 2021 roku łączna liczba oglądających to /22 267 497/ Najwięcej oglądających to mieszkańcy Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch, Białoruś, Francji, Holandii, Austrii, Ukrainy, Szwecji, Litwy, Słowacji, Norwegii, Hiszpanii, Irlandii, Australii, Czech, Belgi.
Warto zauważyć, iż w dziesiątkach milionów należy liczyć udział wiernych łączących się za pośrednictwem TVP1, TV Trwam, TV Antena i TVP VOD, EWTN i TV Republika
Jasnogórską Szopkę Bożonarodzeniową budowaną pod okiem o. Bronisława Kraszewskiego nawiedza co roku ponad 150 000 osób.

W bieżącym roku obserwowaliśmy po raz kolejny tendencję wzrostową liczby osób korzystających z oferty Jasnogórskiego Centrum Informacji w naszym Sanktuarium. Aktualnie zaobserwowaliśmy kolejny skok w statystykach i przy 68 984 oprowadzonych osobach Przewodnicy jasnogórscy oprowadzili grupy z 71 krajów.
W czasie sezonu pielgrzymkowego 2023 trasa zwiedzania Sanktuarium Jasnogórskiego obejmowała Muzeum 600-lecia, Salę Rycerską, Bazylikę i jeden z bastionów (Św. Rocha lub św. Barbary) dla grup polskich oraz Muzeum 600-lecia, Salę Rycerską, Kaplicę Matki Bożej, Bazylikę i Skarbiec dla grup zagranicznych. Różnica ta wynika stąd, że grupom polskim przewodnik bardziej szczegółowo przedstawia wydarzenia z historii naszej ojczyzny i udział w nich klasztoru oraz fortecy jasnogórskiej. Do końca grudnia 2023 roku przewodnicy JCI oprowadzili 134 grupy w różnych językach także po Starej Bibliotece Jasnogórskiej.

W lutym uruchomiona została nowa odsłona strony internetowej Jasnogórskiego Centrum Informacji (www.jci.jasnagora.pl), która służy między innymi jako platforma do rezerwacji oprowadzania. W bieżącym roku 77,0 % wszystkich grup było polsko- i angielskojęzycznych. Poprawiła się nieco sytuacja z przyjazdami pielgrzymów z krajów języków romańskich (francuski, włoski, hiszpański i portugalski). W porównaniu z rokiem 2022 nastąpił wzrost z poziomu 5,5 % na 9,4 % (udział osób), 13,8 % (udział grup) przy udziale około 25,0 % przed rokiem 2020.
Zwiedzanie obiektów klasztornych odbywało się w 10 językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim. Przybywającym do nas polskim i obcojęzycznym pielgrzymom zapewniony był dostęp do folderów informacyjnych w 14 językach: angielskim, czeskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, rosyjskim, słowackim, ukraińskim, węgierskim i włoskim oraz miniprzewodników w 5 wersjach językowych: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, polskim i włoskim.
W roku 2023 dyrektorem Jasnogórskiego Centrum Informacji była s. Małgorzata Kierznowska SJK.
Każdego roku zespół Jasnogórskiego Centrum Informacji dziękuje Panu Bogu za szczęśliwe zakończenie sezonu pielgrzymkowego i turystycznego, za możliwość spotkania ludzi z bliska i z daleka. Jak zawsze staramy się być na wszelki sposób pomocni, dzielić się opowieściami o historii Cudownego Obrazu, Jasnej Góry, Częstochowy i Polski oraz potrzebnymi informacjami. Polecamy Jezusowi i Jego Matce Maryi naszą Ojczyznę i Kościół w obecnych czasach niepewności i cierpienia, które z powodu wojen dotyka wielu ludzi. Prosimy o pokój na świecie, a dla nas o potrzebne łaski, siły, zdrowie i otwarte serce względem bliźnich.

Analiza statystyki

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, w mijającym roku nastąpił wzrost ogólnej liczby osób korzystających z usług przewodnickich na Jasnej Górze z o prawie 15 000 – z 54 030 w 2022 roku do 68 984 (wzrost o 27,6 %) w bieżącym roku oraz liczby grup (2 500 w roku 2022 do 3 442 na koniec 2023 roku – wzrost o 37,6 %). Z wyliczeń wynika, że w kończącym się roku 2023 liczba oprowadzonych osób to 56,0 % względem stanu z roku 2019 (przed wprowadzeniem lockdownów z powodu COVID – 19) i 53,0 % względem średniej wieloletniej. Pod kątem ilości grup wygląda to korzystniej – 67,9 % stanu sprzed czterech lat. Statystycznie grupa polska była większa niż zagraniczne i liczyła przeciętnie 25 osób, natomiast grupy obcojęzyczne były mniejsze i liczyły średnio 17 osób. Porównując te dane z analizą wieloletnią widzimy, że grupy zagraniczne i polskie są wprawdzie mniejsze liczebnie, ale utrzymuje się między nimi stała różnica w liczbie uczestników w grupie na korzyść grup krajowych: „Podsumowując można powiedzieć, że w ciągu 26 lat w okresie od 1994 do 2019 roku, ujmując średnio, grupa z Polski była zazwyczaj o 10 osób większa niż grupa zagraniczna (odpowiednio 36 osób do 26 osób)” Niewątpliwie z powodu zawirowań politycznych i gospodarczych, które dotknęły Europę i świat ostatnich trzech latach, nadal wśród oprowadzanych osób dominowali Polacy (55,4 %) i język polski (48,2 %), chociaż już nie tak mocno jak w latach 2020 – 2022, gdy wartości te sięgały ponad 70,0 %.

W pierwszej piątce oprowadzanych znalazły się następujące kraje:
Polska (1542 grupy i 38 230 osób) (55,4 %) (2022 r. – 71,2 %)
USA (685 grup i 10 856 osób) (15,7 %) (2022 r. – 12,9 %)
Niemcy (232 grupy i 6 144 osób) (8,9 %) (2022 r. – 4,9 %)
Włochy (195 grup i 2 831 osób) (4,1 %) (2022 r. – 1,2 %)
Hiszpania (99 grup i 1 389 osób) (2,0 %) (2022 r. – 0,9 %)

W porównaniu z zeszłym rokiem ilość polskich pielgrzymów oraz grup zorganizowanych (język polski) jest praktycznie taka sama (1 541 grup do 1 542 grup oraz 38 461 osób do 38 230 osób). Widzimy również wyraźnie procentowy wzrost udziału grup z zagranicy w ogólnej liczbie oprowadzanych. Dało się także zaobserwować konsekwentny wzrost liczby oprowadzanych Ukraińców (mieszkających już w Polsce lub przyjezdnych). Ukraina nigdy nie sytuowała się wysoko wśród notowanych krajów a udział jej mieszkańców w ogólnej liczbie pielgrzymów i turystów był znikomy mimo bliskości geograficznej i potencjału ludnościowego tego państwa (2017 r. – 0,18 %, 2018 r. – 0,16 %, 2019 r. – 0,32 %, 2020 r. – 0,04 %, 2021 r. – 0,05 %, 2022 r. – 1,2 %, 2023 r. – 1,9 %).

Pod względem językowym kolejność jest identyczna:
Język polski – 38 743 osoby (56,1 %) (2022 r. – 71,9 %)
Język angielski – 14 423 osoby (20,9 %) (2022 r. – 15,6 %)
Język niemiecki – 7 405 osób (10,7 %) (2022 r. – 5,7 %)
Język włoski – 2 992 osoby (4,3 %) (2022 r. – 1,3 %)
Język hiszpański – 2 423 osoby (3,5 %) (2022 r. – 2,3 %)
Przy analizie statystyk obserwujemy w ciągu ostatnich lat wahania procentowego udziału grup z grona języków romańskich względem ogólnej liczby oprowadzanych. Jako przykład służy okres sześciu sezonów 2018 – 2023 r.:
Rok 2018 – 135 764 (ogółem) w tym 37 067 (jęz. rom.)  27,3 %
Rok 2019 – 123 478 w tym 29 528  23,9 %
Rok 2020 – 11 460 w tym 1 001  8,7 %
Rok 2021 – 28 916 w tym 1 631  5,6 %
Rok 2022 – 54 039 w tym 2 995  5,5 %
Rok 2023 – 68 984 w tym 6 526  9,4 %
Pracownicy etatowi Jasnogórskiego Centrum Informacji oprowadzili w bieżącym roku ponad 2 650 grup, co stanowi prawie 77,0 % wszystkich zrealizowanych rezerwacji (dla porównania w 2022 r. było to 90,5 %).

Ważniejsze wydarzenia w 2023 roku
Rok 2023 był Rokiem o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę jego śmierci. Obchodzony był jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Letnie pielgrzymowanie wciąż postrzegane jest jako fenomen: w grupach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło w sumie ok. 87 tys. osób. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei. W drugim roku wojny w Ukrainie nie brakowało modlitwy o pokój i różnego rodzaju form wsparcia dla wschodnich sąsiadów. – Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa – przypomniano. Rozpoczęły się duchowe przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej w 2024-2025 r. Wśród nich jest tzw. nowenna miesięcy, czyli modlitewne nocne czuwania wiernych z 11 na 12 dzień każdego miesiąca (od lipca 2023 r. do marca 2024 r.).

Samarytanie z Markowej
Rok 2023 był też i na Jasnej Górze czasem przygotowania do wrześniowej beatyfikacji Rodziny Ulmów oraz dziękczynienia za wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci ponieśli śmierć za pomoc żydowskim sąsiadom w czasie niemieckiej okupacji. Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem Samarytan z Markowej docierały piesze pielgrzymki, zwłaszcza lipcowa Przemyska Archidiecezjalna. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny przy relikwiach nowych Błogosławionych podczas wrześniowej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Od Jasnej Góry rozpoczęła się wówczas peregrynacja po Polsce relikwii męczenników. Odbyła się konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów”. Odsłonięto dedykowaną im instalację, w którą wkomponowano cegłę z domu rodzinnego Józefa Ulmy.

70 lat „modlitwy polskich serc”
W 2023 roku przypadła 70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego. O jego fenomenie, dziedzictwie i duszpasterskich szansach rozmawiano podczas kwietniowej konferencji naukowo-pastoralnej. Podkreślono m.in. wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski Apelu, który jest głęboko zakorzeniony w świadomości polskich katolików. Także w programach pieszych pielgrzymek nie zabrakło rozważań na temat istoty tej wieczornej modlitwy. Szczególny charakter miał Apel Jasnogórski 8 XIII 2023 r., dokładnie w 70. rocznicę jego powstania, który poprowadził Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Kościele i w Ojczyźnie. Uczestniczył w nim Prezydent RP Andrzej Duda. Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Odbył się koncert zrealizowany przez Telewizję Polską: „Modlitwa Pokoleń”.

„Defensor Mariae”
Rok 2023 to rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu obrońcy przed „szwedzkim potopem” o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę śmierci i 420. jego urodzin. Odbyły się spotkania ukazujące życie i posługę wybitnego paulina oraz dzieje Jasnej Góry, wystawa plenerowa, a nawet pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa, szlakiem miejsc związanych z o. Kordeckim, czyli od Iwanowic, miejsca urodzenia, przez Wieruszów, gdzie mnich zmarł. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem wydała okolicznościowy znaczek. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry odbyły się koncerty, zabrzmiały m.in. „Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski” Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Inne wydarzenia
Jasna Góra i w tym roku była mocno wpisana w modlitwę Kościoła Powszechnego. Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Tego dnia na Jasnej Górze Mszę św. w imieniu Konferencji Episkopatu Polski celebrował abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski. Jasna Góra włączyła się już kolejny raz także w kampanię Red Week organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w tym roku szczególnie w pomoc chrześcijanom w ramach kampanii “S.O.S dla Ziemi Świętej”. Wyrazem tego jest również szopka bożonarodzeniowa przywieziona z Betlejem, wyrzeźbiona w drzewie oliwnym przez tamtejszych chrześcijan. Znajduje się w Bastionie św. Barbary i jest znakiem pamięci o wyznawcach Chrystusa żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. Apelem Jasnogórskim zainaugurowany został i w tym roku Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany w drugą niedzielę Adwentu przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. Jasna Góra jest także miejscem modlitwy i spotkań środowisk misyjnych.

Obok tych tradycyjnych pielgrzymek, na stałe wpisanych w jasnogórski kalendarz, nawet od kilku wieków, wciąż przybywają nowe. W tym roku po raz pierwszy odbyły się pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Z udziałem 1,4 tys. kleryków odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazarus You Heung-sik.

W ramach obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazła się także Jasna Góra. To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli – uzasadniano. Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim.

Jubileusz 40-lecia powstania obchodził dwumiesięcznik „Jasna Góra”. Dociera do rzeszy Polaków w kraju i zagranicą.

Muzyka ze zbiorów Jasnej Góry z kompozycjami Marcina Józefa Żebrowskiego otrzymała FRYDERYKA, jedną z ważniejszych polskich nagród muzycznych za Album Roku „Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis” (nieszpory na święto Nawiedzenia NMP) w kategorii Muzyka Dawna.

Słowa podziękowania składam wszystkim posługującym na Jasnej Górze siostrom zakonnym, pracownikom świeckim za zaangażowanie i wszelką pomoc we właściwym funkcjonowaniu Domu naszej najlepszej Matki i Królowej.
Niech nasza obecność w tym świętym miejscu przemienia najpierw nas samych jak również, tych których Pan posyła do Duchowej Stolicy Polski.
Wszystkim za wszelkie dobro, życzliwość i serce niech Pan przez ręce Maryi błogosławi. Szczęść Boże !!!

O.Waldemar Pastusiak
Kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego

O. Michał Bortnik
Dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry

S. Małgorzata Kierznowska
Dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży