Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Spotkanie kustoszów polskich sanktuariów

Jasna Góra: Spotkanie kustoszów polskich sanktuariów

Redakcja

Spotkanie kustoszów polskich sanktuariów trwa na Jasnej Górze. Zainaugurowała je Msza św. w Kaplicy Matki Bożej po której odbyło się spotkanie w Kaplicy Różańcowej, na które złożyły się konferencje i wystąpienia nawiązujące do zbliżającego się Jubileuszu Roku 2025. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.

Jak podkreślił bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Zespołu do spraw Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski, dla kustoszy Rok Święty i wszystkie związane z nim wydarzenia stanowią duże wyzwanie. Należy spojrzeć na nie perspektywicznie i zastanowić się jak je przeżywać. – Wiele sanktuariów będzie w randze świątyń jubileuszowych, gdzie można zyskiwać odpusty, a wierni zaproszeni są do pielgrzymowania w ramach diecezji – dodał. Przyznał, że dzisiejsze spotkanie ma stanowić umocnienie i pole do wymiany doświadczeń. Podkreślił, że dzisiejsze spotkanie jest również zawierzeniem tych wszystkich spraw Matce Bożej.

Jednym z prelegentów był o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski, paulin, kierownik katedry eklezjologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który mówił o Kościele w kontekście Roku Jubileuszowego. Zwrócił uwagę na dwa pojęcia misterium i sacramentum, które wzajemnie się uzupełniają i pokazują nam bogactwo rzeczywistości Kościoła. Podkreślił, że Kościół jest wspólnotą Bosko-ludzką, to Trójca Święta i człowiek. Sama Trójca Święta nie jest Kościołem, tak samo jak sam człowiek. Kościół to spotkanie udzielającego się Boga i przyjmującego Go człowieka. Ten udzielający się Bóg ma być przyjmowany i On wtedy nas uzdolni, żebyśmy zmienili nasze życie. I to właśnie dokonuje się w sakramencie miłosierdzia i w sakramencie spowiedzi.

Przytaczając słowa swojego wykładowcy dotyczące komplementarności, czyli uzupełniania się w Kościele, kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak, podkreślił, że na sanktuaria nie należy patrzeć jako na alternatywne miejsca do pielgrzymowania. To miejsca, do których z otwartym sercem, otwartym umysłem, pielgrzymują wierni w pokorze swojego serca. Ludzie ci pragną nawrócenia i doświadczenia łaski.

Ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wyraził radość, że dzisiejsza wymiana doświadczeń przyniesie wspólne dobro. Kustosze mają szansę wymienić doświadczenia, plany i pomysły, dzielić się nimi a nie rywalizować. Wspólne spojrzenie na ten nadchodzący Rok umożliwi wzajemną inspirację, ubogacenie. Pomoże w jeszcze lepszej posłudze wiernym nawiedzającym sanktuaria.

Spotkanie zakończy wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego.

Maria Kopacka-Fornal

Za: www.jasnagora.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda