Czuwanie zostało poprzedzone sesją misjologiczną.
W wigilię wspomnienia św. Franciszka Ksawerego, wielkiego patrona misji, 2 grudnia 2017 r. Papieska Unia Misyjna tradycyjnie zgromadziła się na Jasnej Górze na sesji misjologicznej i nocnym czuwaniu u stóp Czarnej Madonny. Celem spotkania było pogłębienie ducha misyjnego i oddanie macierzyńskiej opiece Matki Bożej misyjnego dzieła Kościoła.
Część misjologiczna rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego z diec. radomskiej, który w homilii wskazał na Maryję, jako wzór i model otwarcia na Ducha Świętego, przyjmowania Jego darów i przekazywania ich innym. Na koniec Ksiądz Biskup podziękował Papieskim Dziełom Misyjnym za przypominanie, że być chrześcijaninem to przyjąć i głosić słowo Boże, nie zachowując go dla siebie, a także za wspieranie misyjnego dzieła Kościoła poprzez modlitwę i ofiarę.
Po Mszy św. zebrani wysłuchali referatów o tematyce misjologiczno-mariologicznej. Sesję naukową otworzył dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas. Miała ona na celu ukazanie Maryi jako wzoru oblubienicy Ducha Świętego. Była ona nawiązaniem do hasła rozpoczynającego się właśnie nowego Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce, które brzmi: „Napełnieni Duchem Świętym”.
O Maryi jako wzorze posłuszeństwa mówił ks. prof. UKSW Marek Tatar, który podkreślił, że Maryja mimo że nie otrzymała bezpośrednio nakazu misyjnego Jezusa, to przez posłuszeństwo i otwarcie na dary Ducha Świętego w Wieczerniku staje się podwójnym wzorem ucznia i misjonarza, a w nauczaniu Jana Pawła II została nazwana Gwiazdą Ewangelizacji.
Na temat apostolatu, profetyzmu i macierzyństwa Maryi z perspektywy pierwszych wieków chrześcijaństwa miał wykład o. prof. Leon Nieścior OMI. Zdaniem prelegenta Kościół odkąd rozpoczął ewangelizację ze szczególną intensywnością ukazywał Maryję, odkrywając kolejne prawdy dotyczące Jej życia i posłannictwa, które ostatecznie zostały ogłoszone w formie dogmatów. Wnikliwością w odkrywaniu charyzmatów Maryi odznaczał się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa m.in. Orygenes, wybitny egzegeta Pisma Świętego.
Fakt Zwiastowania, Nawiedzenia Św. Elżbiety, Cudu w Kanie Galilejskiej wykazują charyzmat profetyczny i misyjny Maryi, szczególnie pieśń dziękczynna Magnifikat, w słowach „Odtąd błogosławioną mnie nazywać będą” (Łk 1, 46 – 55) – zaznaczył o. prof. Nieścior.
Fenomen ewangelizacyjny i kulturotwórczy sanktuariów maryjnych w Ameryce Łacińskiej przedstawił o. prof. UKSW Tomasz Szyszka SVD. Pod opieką Maryi zrodziły się wszystkie narodowości i kultury Ameryki Łacińskiej. Dzięki Maryi życie tych wszystkich narodów stało się chrześcijańskie – podsumował swoje wystąpienie ks. Tomasz Szyszka były misjonarz w Boliwii.
Zebrani wysłuchali świadectwa misjonarki z Togo s Aldony Wysockiej SSpS, która stwierdziła, że najważniejszym terenem misyjnym jest ludzkie serce, opowiadając o swojej posłudze wśród Togijczyków.
Odbyła się też projekcja filmu o Papieskiej Unii Misyjnej oraz prezentacja książki włoskiego misjologa Gianniego Colzaniego.
Po Apelu Jasnogórskim rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne, podczas którego polecono opiece Matki Bożej nowo mianowanego przez papieża Franciszka biskupa diec. Bouar w Republice Środkowoafrykańkiej, którym został posługujący tam od 25 lat polski misjonarz ks. Mirosław Gucwa, kapłan diec. tarnowskiej. Modlitwie różańcowej, części radosnej, przewodniczyła grupa kleryków z WSD w diec. pelplińskiej. Natomiast adoracja była prowadzona przez młodzież z duszpasterstwa akademickiego „Piątka” z Łodzi.
Mszy św. o północy przewodniczył delegat ds. nuncjatur Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp Jan Romeo Pawłowski. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podziękował w imieniu papieża Franciszka wszystkim członkom PUM za niestrudzoną i nieocenioną pracę na misyjnej niwie Kościoła w świecie.
Hierarcha to wydarzenie liturgiczne o północy nazwał Pasterską misyjną i zwrócił uwagę na ciągłą aktualność słów pieśni: „Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię”. Podczas Mszy św. z rąk Księdza Arcybiskupa krzyż misyjny otrzymał wolontariusz Przemysław Pałka, który będzie posługiwał w Algierii u ojców białych.
Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo misyjne prowadzone przez grupę misyjną z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która podzieliła się swoim doświadczeniem misyjnym w Etiopii. W tym też czasie do Papieskiej Unii Misyjnej zostało przyjętych 14 nowych osób: siedem sióstr zakonnych i 5 kleryków oraz dwie osoby świeckie.
Czuwanie zakończyło się o godz. 4 rano uroczystym zawierzeniem Pani Jasnogórskiej misyjnych spraw Kościoła w Polsce. W spotkaniu tym wzięli udział członkowie PUM, róże Żywego Różańca, przyjaciele, sympatycy oraz ci, którym sprawy misji są bliskie.
KAI/mp
Za: www.deon.pl