Jasnogórskiej modlitwie przewodziły słowa: „Ruch Szensztacki moją drogą w kościele”.
Tegoroczne czuwanie było duchowym przygotowaniem do jubileuszu 100-lecia założenia Ruchu Szensztackiego, który przypadnie w roku 2014 oraz pogłębieniem odpowiedzialności za Kościół. Modlitwą otoczono również kardynałów przygotowujących się do konklawe.
„Jest za co dziękować i prosić dalej o łaski, dlatego tu jesteśmy u naszej Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski, żeby wszystko zawierzyć i prosić dalej o siłę. Ruch Szensztacki zajmuje się przede wszystkim wychowaniem nowego człowieka, to zdanie określa nasz charyzmat. My zajmujemy się rodzinami, młodzieżą poprzez dni skupienia, rekolekcje, dni medytacyjne” – mówi o. Arkadiusz Sosna, prowincjał Ojców Szensztackich, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego w Polsce.
Gościem szczególnym czuwania był o. Andrew Pastore, który przybliżył zebranym nurty jakimi żyje Ruch Szensztacki w świecie na drogach przygotowania do jubileuszu. Swoje wystąpienie o. Andrew zakończył aktem ofiarowania Królowej Polski znaczka jubileuszowego Ruchu Szensztackiego i wspólną modlitwą jubileuszową. W programie znalazły się także konferencje: „Posłani przez Ojca, by być rodziną” – S. M. Anastazji Komor i „Na drodze do przymierza z Ojcem Założycielem” – o. Romualda Kszuka.
Apel Jasnogórski poprowadził o. Arkadiusz Sosna.
O północy została odprawiona Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Paweł Cieślik, protektor Ruchu Szensztackiego. W homilii biskup zwrócił uwagę na współczesny kryzys fundamentalnych wartości. „Nasza cywilizacja nie tylko odrywa się od chrześcijańskich korzeni, ale zaczyna nimi gardzić, i walczyć z wszystkim, co Bożego w człowieku i w świecie – mówił kaznodzieja – Drogie rodziny szensztackie przeżywamy bardzo trudne chwile, kiedy panoszy się dyktatura relatywizmu, kiedy zacierają się różnice między prawdą i fałszem, między dobrem i złem, kiedy szerzy się hedonizm i promuje się wynaturzenia, niszczy podstawy życia rodzinnego”.
Nad ranem ok. godz. 3.00 rozpoczęła się Godzina spotkania z Ojcem Założycielem, ks. Józefem Kentenichem. Na zakończenie, ok. godz. 4.00 miało miejsce uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie wspólnoty.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn