Jasna Góra: Rodziny Nazaretańskie szukają świętości

15. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 14 kwietnia z udziałem ok. półtora tysiąca osób z Polski, ale także kilka z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Razem z pielgrzymami modlił się delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia. Temat tegorocznej pielgrzymki to: „Święci dla Nowej Ewangelizacji”.

Pielgrzymi zgromadzili się rano przy Katedrze Częstochowskiej. Tam uczestniczyli m.in. w adoracji Najświętszego Sakramentu i wysłuchali konferencji. O godz. 12.30 pątnicy wyruszyli w procesji na Jasną Górę. Tu, o godz. 15.00, uczestniczyli we Mszy św. w bazylice jasnogórskiej. Słowa Ewangelii odczytano po polsku i po ukraińsku.

„Wzorem dla każdej rodziny jest rodzina nazaretańska, te relacje Maryi, Józefa i Jezusa, który wzrastał pod ich czułym spojrzeniem, czułą, troskliwą opieką – mówił witając pielgrzymów o. Stanisław Rudziński, paulin – Bardzo serdecznie witam Międzynarodową Pielgrzymkę Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Tu przybywamy do Maryi, aby uczyć się ciągłego pogłębiania w wierze”.

homilii bp Andrzej Siemieniewski nawiązał do hasła pielgrzymki: Święci dla Nowej Ewangelizacji. „Celem Ruchu Rodzin Nazaretańskich jest piękno świętości, ale piękno gościnne, zapraszające, ciepłe, takie, gdzie pielgrzym życiowy mógłby odnaleźć cel swojej pielgrzymki, wspólnotę żywego Kościoła. Na tym polega nowa ewangelizacja. Niech staranie o świętość, oddalanie się od grzechu, a sięganie po wszelki dobry czyn będzie stwarzaniem gościnnej, zapraszającej przestrzeni dla tych, którzy jeszcze nie znaleźli” – zachęcał kaznodzieja.

Ruch Rodzin Nazaretańskich (RRN) to maryjny ruch w Kościele katolickim, założony w 1985 r. w Warszawie. Obecnie istnieje w ok. 40 krajach świata. Posiada sekcje dla dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych. Działa przy parafiach. Misją Ruchu jest prowadzenie jego członków drogą życia wewnętrznego do świętości oraz aktywny udział w apostolskiej misji Kościoła, podejmując wezwanie do nowej ewangelizacji. Pomoc w dążeniu do świętości skierowana jest do osób wszystkich stanów, a zwłaszcza ku rodzinie.

„Celem ruchu jest prowadzenie jego członków ku świętości, i szukanie sposobów, jak do świętości dojść – tłumaczyks. Ryszard Półtorak z diec. elbląskiej – Wzorem jest dla nas święta Rodzina z Nazaretu. Staramy się, aby centrum naszego życia stanowiła Eucharystia, stąd czerpiemy nasze siły. A to wszystko dokonuje się u boku Maryi – Ruch jest ruchem maryjnym”.

„Do Ruchu może należeć każdy – i dorośli, i dzieci, i młodzież. I nie tylko rodziny – podkreśla ks. Półtorak – Często jest takie pytanie, czy to trzeba, żeby była pełna rodzina, czy małżeństwo, żeby do Ruchu należeć. Początkowo tak właśnie było, że to rodziny tworzyły ten Ruch, ale okazało się, że przesłanie, duchowość Ruchu bardzo mocno dociera do wszystkich – i do samotnych, i do młodych, i do starszych, do kapłanów również. Wiele osób trafia takich, które doświadczyły jakichś trudności w życiu, właśnie z takiego poszukiwania”.

/posłuchaj rozmów z uczestnikami i kapłanami dla Radia Jasna Góra/

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / dr 

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie