Na Jasnej Górze trwają bezpośrednie przygotowania do uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Każdego dnia na szczycie odprawiana jest wieczorna Msza św. ze specjalnym kazaniem ku czci Matki Bożej. Tegoroczna uroczystość obchodzona będzie w łączności z Kościołem prześladowanym na Bliskim Wschodzie. Nowenna wpisuje się już w przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Pamięć o prześladowanych chrześcijanach jest wypełnieniem Milenijnego Aktu Oddania naszej Ojczyzny Matce Bożej, którego autorem jest kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia – przypomniał o. Stanisław Przepierski OP. Tegoroczny kaznodzieja nowennowy zauważył, że w tekście Aktu są słowa: za wolność Kościoła w Polsce i w świecie.
„Nasza Ojczyzna oddana Matce Najświętszej musi zdawać sobie sprawę jak wielka odpowiedzialność ciąży na niej za to, by Ewangelia mogła bezpiecznie się rozwijać w świecie. A zwłaszcza w czasach, gdy chrześcijanie są tak bardzo prześladowani, my Polacy nie możemy przysnąć. Ta nasza odpowiedzialność musi być żywa, płynąca z miłości do Chrystusa, do ludzi i do Maryi” – mówił o. Przepierski.
Dominikanin zachęca, by ci, którzy w czasie Nowenny nie mogą przybywać na Jasną Górę, o 21-szej, a więc w godzinie Apelu, zapalali świece i duchowo łączyli się z Maryją odmawiając chociaż jeden dziesiątek różańca w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła prześladowanego. Zgodnie z apelem Episkopatu Polski uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, 26 sierpnia, będzie Dniem Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.
Tradycyjnie na Mszę św. nowennową przybywają pieszo wierni częstochowskich parafii. Każdego dnia docierają także mniejsze grupy odprawiających rekolekcje w drodze głównie z metropolii łódzkiej i częstochowskiej. Tuż przed świętem stawi się kolejnych kilkadziesiąt kompanii, w tym jedna z największych, piesza pielgrzymka tarnowska.
I. Tyras, Częstochowa