Home WiadomościZ kraju Jasna Góra przeżywa Triduum i Święta Wielkanocne w łączności z Ukrainą

Jasna Góra przeżywa Triduum i Święta Wielkanocne w łączności z Ukrainą

Redakcja

Na Jasnej Górze także tegoroczne święta Zmartwychwstania upływają w duchowej łączności z cierpiącą Ukrainą. Z tego powodu liturgia odprawiana jest również w języku ukraińskim. Przeor klasztoru życzy osobistego doświadczenia przejścia ze śmierci do życia, wskazując, że doświadczamy go w sakramentach.

Szczególna modlitwa, by Bóg okazał miłosierdzie i by dobro przemogło ogrom zła na Ukrainie zanoszona była podczas drogi krzyżowej celebrowanej po ukraińsku. Rozważania przygotowały siostry karmelitanki z Charkowa, które również musiały uciekać ze swego klasztoru. Wzięli w niej udział nie tylko Ukraińcy, ale też Białorusini.

„Mam na imię Tereska i przyjechałem z Kijowa. Przyszłam tu pomodlić się z mamą, babcią i siostrzyczką, żeby wojna się zakończyła. Modlę się za swojego tatę, który został na Ukrainie. Chciałyśmy bardzo modlić się za Ukrainę, o to, żeby dobro przemogło zło, żeby Bóg okazał miłosierdzie szczególnie tym, którzy najbardziej cierpią. To jest rzeczywiście dotykanie ran Jezusa na żywo i te rany Jezusa nadają temu sens, bez tych ran zostałaby tylko rozpacz i kompleta otchłań bez sensu”.

Także przybywający na Jasną Górę pielgrzymi pamiętają o naszych braciach i siostrach, którzy również i tegorocznych świąt nie mają spokojnych i radosnych:

„To są nasi bracia i siostry i musimy także pamiętać o bliźnich. Jako Polacy cieszymy się spokojem, oni tego nie mają. Nasze dzieci mają radość z tych świąt, a one tego jednak nie doświadczą, są cały czas w lęku, strachu. To są nasi sąsiedzi, którzy przeżywają tragedię. Żal mi tych ludzi, całym sercem jestem z nimi i pozostaje tylko modlić się za to wszystko, żeby Pan Bóg przyszedł z łaską pokoju na Ukrainie i w całym świecie”.

W tegorocznych życzeniach wielkanocnych przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski zachęca byśmy w sakramentach w Kościele odnajdywali Zmartwychwstałego i osobiście doświadczyli przejścia ze śmierci do życia: „Wdzięczni za Waszą obecność z nami przed obliczem Jasnogórskiej Matki życzymy radosnego, pełnego pokoju przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego i doświadczenia Chrystusa, który żyje oraz pozwala, aby Go spotkać i dotknąć”.

Paulini i pielgrzymi Bożemu Miłosierdziu zawierzają sprawę pokoju na świecie. „Jezu ufam Tobie” – to przesłanie płynące z tegorocznego Grobu Bożego na Jasnej Górze.

Izabela Tyras – Biuro Prasowe Jasna Góra News

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda