Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Premiera filmu “Credo” z Wojciechem Kilarem

Jasna Góra: Premiera filmu “Credo” z Wojciechem Kilarem

Redakcja

Premiera filmu dokumentalnego „Wojciech Kilar. Credo”w reż. Violetty Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego miała miejsce w środę, 19 czerwca w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. 

Film jest szczerym wyznaniem Wojciecha Kilara, światowej sławy kompozytora. Ukazuje osobowość artysty od lat podążającego indywidualną, niezależną drogą. Mówi o jego życiowych i twórczych wyborach. W filmie zostały wykorzystane unikatowe, nie publikowane dotąd materiały.

W jasnogórskiej premierze uczestniczyli: główny bohater filmu Wojciech Kilar, twórcy – Violetta Rotter-Kozera i Zdzisław Sowiński, marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła wraz z małżonką, ks. Jarosław Paszkot, proboszcz parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie, rodzimej parafii Wojciecha Kilara, ojcowie paulini, ludzie związani ze światem kultury i sztuki oraz dziennikarze.

„W pierwszej chwili, kiedy się spotykaliśmy i rozmawialiśmy, nie bardzo zdawałem sobie sprawę, że powstaje film. Myślę, że dzięki temu ten film jest tak świetnie zrobiony, że nie było to ustawione od razu, tylko to była rzeczywiście moja rozmowa z panią Viollą i ze Zdzisiem. Ja miałem wątpliwości, czy moja osoba się w ogóle nadaje na film” – wspominał po premierze Wojciech Kilar.

Słowo powitania wypowiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Bardzo cieszymy się, że nasz bohater Czcigodny Pan Profesor może dzisiaj swoje ‘credo’ wypowiedzieć przez film wobec nas wszystkich. To jego życiowe ‘credo’, które wypowiadał od dzieciństwa, od młodości, przez lata twórczości, ta jednoznaczna, piękna postawa, w której od pewnego czasu szczególne miejsce zajęła Jasna Góra” – powiedział.

„Nie byłoby tego filmu, gdyby nie było Jasnej Góry – podkreślił Zdzisław Sowiński – To film o wspaniałym człowieku, o moim przyjacielu i przede wszystkim przyjacielu Jasnej Góry i Matki Bożej”. „Twoja obecność nadaje głębie temu spotkaniu, i to nas bardziej ubogaca” – dodał zwracając się do Wojciecha Kilara.

„Współpraca była dla mnie radością, jeżeli praca może być nagrodą, to w tym wypadku tak było, od samego początku i cały czas to trwa, to jest rzeczywiście niebywałe – podkreśliła Violetta Rotter-Kozera – I jeśli Państwo pozwolicie podziękuję Panu Wojciechowi za szczerość, odwagę, za to, że zechciał o sobie tak wiele powiedzieć, bo to jest potrzebne nam wszystkim. Dziękuję Panie Wojciechu”.

Mirosław Sekuła po obejrzeniu filmu powiedział: „Ten film jest taki jak Kilar. Mówi prawdę o człowieku, który staje po stronie dobra, i daje nam wewnętrzny pokój”.

„Pozwoliliście mi Państwo głębiej zrozumieć Jasną Górę – stwierdził o. Jan Golonka, kurator zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, mówiąc do twórców filmu – Jestem zanurzony w wielu okresach historii tego miejsca, w wielu tajemnicach, które kryje Jasna Góra. Istota kryje się w tych świętych oczach Matki Bożej i trzymajcie to święte dziedzictwo Polski, jakie się kryje w oczach Matki Bożej”.

posłuchaj: jasnogórska premiera filmu „Wojciech Kilar. Credo”

Wojciech Kilar urodził 17 lipca 1932 r. we Lwowie. W 1944 r. musiał opuścić swoje rodzinne miasto. Cztery lata później, po krótkim pobycie w Rzeszowie, a następnie w Krakowie, dotarł do Katowic. Z tym właśnie miastem związane są dalsze losy twórcy. Tutaj ukończył studia kompozytorskie, tutaj napisał swoje największe dzieła. Jest pianistą, kompozytorem, dyrygentem, autorem muzyki do ponad 130 filmów polskich i zagranicznych. m.in. do „Ziemi Obiecanej”, „Pana Tadeusza”, „Lalki”, „Pianisty”. Współpracował z Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim. Najsłynniejsze jego dzieła muzyczne to „Krzesany”, „Kościelec 1909”, „Siwa mgła”, „Exodus”, „Angelus”, „Orawa” oraz „Missa pro pace” („Msza o pokój”).

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda