Jasna Góra: pierwsi uchodźcy z Ukrainy zamieszkali w Domu Pielgrzyma

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy zamieszkali w jasnogórskim Domu Pielgrzyma. Paulini od samego początku wojny zadeklarowali przyjęcie szukających schronienia i pomocy.

Jako pierwsza przybyła mieszkanka Wołodymyra z zachodniej części Ukrainy, z 6-letnią córką i 11-letnim bratem. By dotrzeć do Częstochowy rodzina pokonała długą i uciążliwą drogę.

– Nie chcieliśmy przyjeżdżać do Polski, ale kiedy zaczęły się bombardowania wywiozłam moją rodzinę. Dotarliśmy do granicy, gdzie odebrał nas mój mąż, który pracował w Polsce. Tu otrzymaliśmy pomoc i wsparcie – powiedziała Ukrainka.

Jej mąż wrócił do ojczyzny, by tam walczyć w jej obronie.

Kobieta wyraziła wdzięczność za pomoc. Jak podkreśla, tu czują się bezpiecznie, zwłaszcza dzieci: „tu nie czujemy tej trwogi kiedy musieliśmy biegać do piwnicy, by schronić się przed wybuchami, dzieciom jest tu lepiej”.

Dom Pielgrzyma przygotowany jest na razie na przyjęcie ok. 50 osób.

Szykowane są także kolejne miejsca dla wojennych uchodźców.

Na Jasnej Górze trwa nieustanna modlitwa o pokój w Ukrainie, zanoszona także przed wystawionym, w ramach 40-godzinnnego nabożeństwa, Najświętszym Sakramentem.

Jutro w tej intencji na Wałach o godz. 16.45 odprawiona zostanie „Droga krzyżowa z bł. Prymasem Wyszyńskim”. Rozważania poprowadzi częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. Oparte będą na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” Prymasa Tysiąclecia. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia i posługi prymasowski testament na XXI wiek. Krucjatę Stefan kard. Wyszyński ogłosił w 1967 r. w liście pasterskim na Wielki Post.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie