Jasna Góra: Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze. To doroczne spotkanie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Ma charakter merytoryczny, ale jest też zawierzeniem tych placówek i całej polskiej oświaty Matce Bożej. W części formacyjnej stanowi przypomnienie o tożsamości szkoły katolickiej.

Przywoływane są słowa Benedykta XVI, że tożsamość szkoły katolickiej to nie jest pojęcie abstrakcyjne, filozoficzne, o którym można dyskutować, ale jest to wiara, która przejawia się w relacji z Chrystusem w naszej codzienności, wtedy, gdy życie wiarą czuć w powietrzu szkoły katolickiej – zauważyła s. Patrycja Garbacka, przedstawicielka Rady Szkół Katolickich.

Ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, podkreślił z kolei, że misją tego typu placówek jest pokazanie radości życia chrześcijańskiego, co w dzisiejszym świecie choć nie jest łatwe, jest bardzo ważne. – Sekularyzacja i laicyzacja, zwłaszcza młodego pokolenia, jest obecnie bardzo widoczna. Szkoły katolickie powinny pokazywać radość prawdziwego chrześcijaństwa, czyli bycia z Bogiem. Św. Jan Bosko uczył, że chrześcijaństwo to przede wszystkim radość – przypomniał kapłan.

S. Patrycja podkreśliła, że w rozważaniu o tożsamości szkoły katolickiej mieści się też poczucie tożsamości narodowej, miłości, patriotyzmu. – Naszych braci z Ukrainy też dzisiaj otaczamy serdeczną modlitwą, by mogli cieszyć się niepodległością, wolnością, ale też rozwojem swojej wiary, bo mimo trudnych doświadczeń, jest to może też szansa, by w relacji z Bogiem postąpić do przodu – zauważyła przedstawicielka Rady Szkół Katolickich.

W programie konferencji dyrektorów szkół katolickich nie brakuje części poświęconej zagadnieniom prawa pracy i bieżącym informacjom dotyczącym przepisów oświatowych i działań ministerstwa. – Jest dużo zmian, które rodzą troski i obawy, ale jest też w nas wiele nadziei. Szkoła katolicka przygotowuje dzieci i młodzież od strony intelektualnej, ale przede wszystkim kształtuje charakter, wychowuje do życia wartościami – zauważył ks. Latawiec.

W Polsce jest ok. 500 szkół katolickich, różnego szczebla. Kształcą się w nich też dzieci z Ukrainy, choć w większości są wyznania prawosławnego. – Nasze dzieci bardzo dobrze je przyjmują. Niektóre dość płynnie mówią po polsku, ale są i takie, którzy mają problemy ze zrozumieniem naszego języka. Ważne jest, żeby mieć cierpliwość i okazywać chęć pomocy. To jest też wyzwanie dla nas, by służyć i dostrzegać w drugim człowieku wielką wartość – powiedział przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

S. Patrycja dodała, że „szkoła katolicka ma dawać to świadectwo otwarcia się na pomoc dla potrzebujących”. – Dlatego każda ze szkół angażuje się w pomoc, nie tylko przyjmując uczniów, ale też organizując akcje charytatywne i trwając na nieustannej modlitwie.

Uczestnicy wysłuchają konferencji o. Dariusza Kowalczyka, jezuity, wykładowcy Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz wezmą udział w Eucharystii wieńczącej całe spotkanie, której przewodniczyć ma bp Marek Mendyk, asystent RSK.

Rada Szkół Katolickich została powołana w 1994 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza wszystkie szkoły katolickie w Polsce różnego szczebla, prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne. Rada Szkół Katolickich wspiera placówki w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności. Od 2009 r. Patronką Rady Szkół Katolickich jest Matka Boża Częstochowska.

it / Jasna Góra
KAI

Wpisy powiązane

…a zwłaszcza za masonów, Żydów. Czy tak postępuje antysemita?

Wzór prośby do Prezydenta RP

Apel Przewodniczącego KWPZM