Jednym z najważniejszych punktów spotkania będą obrady i wybory nowego zarządu Rady Szkół Katolickich oraz Komisji Rewizyjnej. Wybory odbędą się podczas pierwszego dnia spotkania, a wyniki ogłoszone zostaną w piątek, 1 marca po porannej Mszy św.
Do Zarządu wybierani są dyrektorzy z listy wcześniej zaproponowanych 15 osób: 10 wybranych przez samych dyrektorów i 5 wybranych przez dotychczasowo działający Zarząd. Lista nowo wybranego Zarządu wysyłana jest do Episkopatu ze wskazaniem proponowanego przewodniczącego Rady Szkół Katolickich. Episkopat ma jednak prawo ustanowić przewodniczącym osobę spoza listy. Nowy Zarząd wybierany jest co trzy lata.
„Myślę, że nowy Zarząd tchnie nowych duchem, wejdzie z nowymi inicjatywami, nowymi pomysłami, a to jest bardzo ważne – zauważa ks. Zenon Latawiec
„Dyrektorzy spotykają się nie tylko po to, by wybrać nowy Zarząd, ale jest to spotkanie formacyjne, które przygotuje nas do Wielkiego Postu, ale również będą wykłady związane z tym, co się dzieje w reformie” – podkreśla ks. Latawiec.
W programie dorocznej Konferencji zaplanowano wystąpienia gości i omówienie zagadnień: „ Pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz kształcenie, o którym mowa w art. 127 Prawa oświatowego w katolickich szkołach publicznych i niepublicznych” – Liliana Zientecka; „Mowa nienawiści” – Antoni Buchała KSW; „Konferencja wprowadzająca w Wielki Post” – ks. Wojciech Węgrzyniak; „Podsumowanie okresu 2016-2019 w szkolnictwie katolickim” – ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Zarządu; „Stan szkolnictwa katolickiego przed ostatnim etapem reformy (dane statystyczne)” – ks. Wojciech Węgrzyniak; „Szkoła katolicka w kontekście wojny kulturowej XXI w.” – red. Grzegorz Górny.
A jak szkoły katolickie bronią wychowania dzieci w odpowiednich wartościach? „My na wiele rzeczy nie mamy wpływu, w Polsce są demokratyczne wybory, i później pewne rzeczy ktoś wprowadza – mówi ks. Latawiec – My przestrzegamy przed pewnymi rzeczami, zwracamy uwagę jako Szkoła, mówimy o pewnych rzeczach, ale nikogo nie zmusimy, bo każdy jest człowiekiem wolnym. Mamy takie zapisy, które chronią szkoły katolickie, np. nie jesteśmy zmuszani do przyjmowania do pracy nauczycieli, którzy mają jakieś inne poglądy, są innego wyznania. Tak jak jest np. we Francji, tam szkoła katolicka nie ma wpływu na dobór kadry nauczycielskiej. My jeszcze, dzięki Bogu, mamy i tego pilnujemy. Jeżeli jest kadra nauczycielska dobra, jeżeli kadra nauczycielska ma poczucie pewnej misji, (…) to się nie boimy, bo to oni mają największy wpływ, największe oddziaływanie na młodego człowieka”.
Dwudniowe spotkanie zainaugurowała Msza św. odprawiona w czwartek, w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00. Eucharystii przewodniczył i homilię
„Zawsze, ilekroć przybywamy na Jasną Górę, powierzamy Matce Najświętszej, patronce Szkół Katolickich w Polsce to dzieło szczególne, dzieło wychowania młodego pokolenia Polaków – mówił witając zgromadzonych w Kaplicy bp Marek Mendyk
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, sm