„Przeżywamy teraz czas reformy oświaty czyli zmian i wiadomą rzeczą jest, że każda zmiana jest niepewnością, nie wiemy, jak się to wszystko sfinalizuje. Ale my bardzo pozytywnie do tego podchodzimy, staramy się do pewnych rzeczy przygotować i m.in. mamy to spotkanie na Jasnej Górze dyrektorów, które w dużej mierze poświęcone jest prawu. Mieliśmy spotkanie dotyczące finansowania szkolnictwa, przedstawiciel z ministerstwa nam pewne rzeczy klarował, a jutro s. Maksymiliana będzie przybliżać zmiany praw w Prawie oświatowym” – mówi ks. Zenon Latawiec
„Oprócz tego, że podczas spotkań poznajemy pewne rzeczy, przyjeżdżamy tu na Jasną Górę przede wszystkim po to, aby spotkać się z naszą Matką, i aby zaczerpnąć ducha – podkreśla ks. Zenon Latawiec – Mieliśmy konferencje formacyjne, ks. dr Wojciech Węgrzyniak przybliżył nam ‘dekalog’, jak należy przeżyć okres Wielkiego Postu. Było też świadectwo dyrektorki, koleżanki i księdza o Helence Kmieć, która zginęła w Boliwii można powiedzieć śmiercią męczeńską”.
W programie zaplanowano wystąpienia gości i omówienie zagadnień m.in.: „Zmiany w sposobie dotowania szkół” – Grzegorz Pochopień, Zastępca Dyrektora Strategii i Współpracy Międzynarodowej w MEN; Świadectwa o śp. Helenie Kmieć, absolwentce szkół katolickich KSW w Libiążu – ks. Paweł Król, dyrektor Anetta Szewczyk i Agnieszka Kopyć; Konferencja wprowadzająca w Wielki Post – ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Zostały także podjęte tematy: „Zagadnienia prawne związane z wdrażaniem reformy oświatowej”; „Wybrane zagadnienia prawa pracy, w tym związane z reformą oświaty” oraz „Odpowiedzialność dyrektora szkoły katolickiej za wychowanie nowych pokoleń dla Boga i Ojczyzny”.
Mszy św. odprawionej w poniedziałek o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię
Bp Marek Mendyk
„Maryjo biegnąca z pomocą do Elżbiety, spójrz na nasze wysiłki, by pomagać dzieciom i młodzieży w odnajdowaniu Twojego Syna. Wypraszaj nam wytrwałość, abyśmy nigdy nie zniechęcali się w obliczu trudności, które spotykamy, abyśmy umieli tak, jak Ty, biec do ludzi oczekujących naszej pomocy. Pomagaj nam nawiązywać szczere i dobre relacje, tak jak szczere i dobre były Twoje relacje z Elżbietą. Matko nawiedzająca i przychodząca z pomocą, prosimy Cię nawiedź wszystkie miejsca, gdzie posługujemy, miejsca, do których jesteśmy posłani” – prosił biskup.
„Maryjo, Matko nasza, Tobie dzisiaj powierzamy katolickie szkoły, Tobie powierzamy nasze polskie rodziny i katechezę w szkole. Bądź naszą Matką i Królową” – zakończył rozważanie bp Marek Mendyk.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn