Jasna Góra: Odpust Matki Bożej Różańcowej

Dzień przed wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w niedzielę, 6 października, na Jasnej Górze miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej.

Na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bpa diec. rzeszowskiej Jana Wątroby. On także skierował do obecnych Słowo Boże. Eucharystię koncelebrował m.in.: o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Na placu zgromadzili się licznie pielgrzymi, przede wszystkim członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz pielgrzymi należący do Kół i Róż Różańcowych – w sumie kilka tysięcy osób.

W homilii bp Jan Wątroba przypomniał, że modlitwa różańcowa pochodzi z XIII wieku. „Według utrwalonej tradycji zawdzięczamy ją głównie zakonowi dominikanów, może samemu św. Dominikowi, a dalsze losy Kościoła przyczyniły się do jej rozpowszechnienia i utrwalenia. Momentem istotnym i decydującym tej modlitwy jest bitwa morska pod Lepanto w 1571 roku. Oto sułtan turecki pragnie podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież Pius V wzywa chrześcijan do modlitwy różańcowej, sam ze łzami w oczach powierzając to wszystko, co się dzieje, Matce Najświęstzej przez różanieć. I doznaje wizji, widzi floty przygotowujące się do starcia pod Lepanto, a nad nimi Maryję patrzącą na niebo spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru, silna mgła uniemożliwia manewry muzułmanom. Zwycięstwo floty chrześcijańskiej okazało się ogromne, tak, że udało się powstrzymać inwazję Turków. Świadomy, komu należy zawdzięczać ocalenie Europy, Ojciec Święty Pius V ustanawia na dzień 7 października święto Matki Bożej Zwycięskiej, a jego następca przemianuje je na święto Matki Bożej Różańcowej. Odtąd Różaniec stanie się ulubioną modlitwą milionów katolików” – mówił bp Wątroba.

„O jego skuteczności, o ukrytej w nim mocy, ale i o potrzebie odmawiania różańca świadczą także objawienia maryjne ostatnich dwóch stuleci, w La Salette, Lourdes, Gietrzwałdzie, Fatmie. W tych najbardziej znanych miejscach Matka Boża ukazała się zawsze prostym, niewinnym dzieciom, często z różańcem w ręku, zawsze wzywająca do modlitwy różańcowej – przypomniał kaznodzieja – ‘Odmawiajcie różaniec’ to najczęściej wypowiadane przez Nią słowa. To Jej odpowiedź na pytania stawiane przez dzieci, to Jej sposób ratowania zagrożonego świata, to Jej lekarstwo na dręczące nas choroby. Zatem nasza modlitwa z różańcem w ręku to nic innego, jak pokorna odpowiedź na te prośby naszej Niebieskiej Matki: ‘Odmawiajcie różaniec’”.

Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak: „Kochana Jasnogórska Rodzino Różańcowa, dziś na ołtarzu Jezusa Chrystusa składacie wasze intencje. Oddajecie Bogu przez Maryję wszystkie wasze radości i smutki, całe wasze życie przesuwające się tak, jak paciorki różańca. W Roku Wiary modlicie się o żywą i trwałą wiarę, nadzieję i miłość w rodzinach, zawierzając Maryi nasze wzrastanie w wierze”.

Na zakończenie Mszy św. wszystkim obecnym podziękował o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Mówił „Tegoroczne rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej dobiegają końca. Prze te 3 dni byliśmy rozmodleni na różańcu, ale na samym początku chcę podziękować przed wszystkim Bogu, za piękną, słoneczną pogodę, dzisiaj może tego słoneczka nie ma, ale jest dosyć ciepło. Za to jesteśmy Bogu wdzięczni, że mogliśmy w sposób tak spokojny, z wielkim rozmodleniem, z wielką wiarą przeżyć te święte rekolekcje”.

Dzisiejszą uroczystość poprzedziły trzydniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn, mś 

 


Jasnogórska Rodzina Różańcowa – powstała w okresie odnowy religijnej narodu polskiego w czasie obchodów tysiąclecia Chrztu Państwa Polskiego, staraniem jej założyciela i budowniczego, świętej, nieodżałowanej pamięci OJCA BRONISŁAWA MATYSZCZYKA. Prawnie została zatwierdzona z błogosławieństwem Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała WYSZYŃSKIEGO. Patronem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i jej członkiem jest Jego Świętobliwość JAN PAWEŁ II, który w roku 1997 osobiście podpisał statut JRR, pieczętując dokument Znakiem Piotrowym-Pieczęcią Rybaka.

Dyrektorem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i jej duchowym przewodnikiem jest paulin OJCIEC BOGUMIŁ SCHAB, który objął prowadzenie Rodziny od 10 stycznia 2003 roku. Wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej powstały niemal na całym świecie. Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest obecna z codzienną modlitwą na Różańcu Świętym w obu Amerykach: Północnej i Południowej, w Australii i Europie, gdzie najsilniejsze wspólnoty działają w Szwecji, Niemczech, Austrii, na Ukrainie, Łotwie i Litwie.

Stolicą Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej – największej parafii Matki Bożej Pani Jasnogórskiej na ziemi jest duchowa stolica Polski Szczyt Zwycięstwa Narodu, Centrum Modlitwy Różańcowej – jak to określił Metropolita Częstochowski Arcybiskup Stanisław Nowak – Jasna Góra.

Modlitwa Różańcowa ma charakter medytacyjno-kontemplacyjny, wyrażony w czterech częściach – tajemnicach: RADOSNEJ, ŚWIATŁA, BOLESNEJ i CHWALEBNEJ. Może mieć w zależności od intencji modlącego wymiar błagalny, wstawienniczy i dziękczynny.


Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie