Komisja Maryjna Episkopatu Polski obradowała na Jasnej Górze w sobotę, 6 kwietnia. Spotkanie prowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej. W obradach uczestniczył o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, konsultor Komisji ze strony sanktuarium jasnogórskiego.
Komisja Maryjna obradowała m.in. na temat przygotowań do beatyfikacji kard.Wyszyńskiego i realizacji jego dzieła peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia.
„Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj wyrazić nadzieję całej Komisji Maryjnej Episkopatu co do zbliżającego się daru beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na pewno omadlamy tę sprawę i będziemy czekać na termin. I na pewno z dziedzictwem osoby i posługi kardynała wiąże się dzieło peregrynacji, która w 2025 r. będzie miała zakończenie już drugiego etapu – opowiadał dziennikarzom abp Wacław Depo – Komisja będzie wypracowywała, już się do tego przygotowuje, kolejny etap peregrynacji po całej Polsce, dlatego, że było to wola również zmarłego Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, żeby ta peregrynacja trwała. Dlatego ta maryjność katolicyzmu polskiego jest naszą siłą, dlatego te wypracowania przez różne spotkania sympozjalne czy również mariologiczne i maryjne, czy nabożeństwa – to będą nasze zadania na najbliższy czas. Następną sprawą, którą poruszaliśmy, jest 50-lecie powołaniu Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła. To jest też inicjatywa Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, i dlatego opracowane zostały ‘czytanki majowe’, jak również formacyjne materiały. To wpisuje się również działalność Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i dlatego cieszymy się, że generał Zakonu Paulinów powołał i reaktywował ten Instytut tutaj, na Jasnej Górze. Instytut przygotowuje Wieczory Maryjne, które też mają zadanie formacyjne, a komisja Episkopatu temu patronuje”.
„Zbliża się do końca drugie nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która – przypomnę – peregrynuje od 1957 r., ostatnią diecezją w latach 2024-2025 będzie archidiecezja częstochowska. Dlatego chcemy już rozmawiać na temat trzeciej peregrynacji, trzeciego nawiedzenia, bo Prymas prosił, żeby ta peregrynacja nigdy się nie zakończyła, żeby Matka Boża wciąż nawiedzała parafie, do których Obraz jest przywożony – mówił o tematach spotkania dla Radia Jasna Góra o. Mariusz Tabulski – Następnym tematem jest vademecum dotyczące spraw związanych z duszpasterstwem, nie tylko w sanktuariach, ale maryjne vademecum duszpasterza (…). Kolejnym tematem jest sprawa wskazań liturgicznych dla duszpasterzy, a szczególnie dla duszpasterzy sanktuariów. Jak zwykle wychodzą na takich spotkaniach sprawy bieżące, to znaczy jakieś prośby, wnioski, jakieś sugestie duszpasterzy ośrodków teologicznych i maryjnych”.
„W tym roku polskie Towarzystwo Mariologiczne przeżywa swoje 20-lecie i chcemy dokonać pewnego bilansu osiągnięć, może nie tyle samego Towarzystwa, ile bardziej tego, co dzieje się w przestrzeni mariologii i maryjności w Kościele w Polsce. W związku z tym przygotowujemy ogólnopolską konferencję w dniach 12-13 września w siedzibie Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, które mieści się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie – opowiadał ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski – To dwudniowe sympozjum połączone jest ze spotkaniem kustoszy sanktuariów polskich. Oni już tworzą własne środowisko, któremu przewodniczy bp Henryk Ciereszko, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Mariologicznego”.
Komisja Maryjna obradowała w Domu Pamięci kardynała Wyszyńskiego. Znajduje się tam archiwum Komisji z czasów Prymasa Wyszyńskiego.
Na zakończenie obrad sprawowana była Msza św. o godz. 12.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wszystkich zebranych witał o. Mariusz Tabulski, paulin, definitor generalny Zakonu Paulinów.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
2019-04-06, sobota, godz. 14.30
Komisja Maryjna Episkopatu Polski została powołana podczas obrad Zebrania Plenarnego 13 i 14 marca 2017 r. w Warszawie. Przewodniczącym nowego gremium został metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a w skład Komisji weszli: bp Łukasz Buzun, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż i bp Jan Wątroba. Powołanych zostało także 11 konsultorów reprezentujących różne ośrodki maryjne w Polsce m.in.: Jasną Górę, Niepokalanów, Gietrzwałd, Kalwarię Zebrzydowską czy Licheń. Konsultorem Komisji Maryjnej ze strony sanktuarium jasnogórskiego jest o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów.
Nowa komisja KEP zajmuje się szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynuje działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych. Pierwsze spotkanie utworzonej Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski odbyło się na Jasnej Górze 3 maja 2017 r.