Home WiadomościZ kraju Jasna Góra o spotkaniu Karola Nawrockiego z kibicami: nie komentujemy tej sprawy

Jasna Góra o spotkaniu Karola Nawrockiego z kibicami: nie komentujemy tej sprawy

Redakcja
Klasztor na Jasnej Górze nie chce komentować sobotniego spotkania kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego z uczestnikami pielgrzymki kibiców. Żadnego komentarza w tej sprawie nie udzielamy – powiedział KAI rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik. Paulin nie odniósł się także do sprzeczności zapisów regulaminu pielgrzymek w sanktuarium do przebiegu kibicowskiego wydarzenia. Na spotkaniu zorganizowanym po Mszy św. w Auli o. Kordeckiego skandowano hasło: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki wziął w sobotę udział w XVII Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze. Po nabożeństwie, w sali ojca Augustyna Kordeckiego, odbyło spotkanie kibiców z kandydatem. Wydarzenie było transmitowane w Telewizji Republika. W pewnym momencie, w obecności Karola Nawrockiego uczestnicy spotkania zaczęli skandować antykomunistyczne hasło „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Prezes IPN nie zareagował na te okrzyki, a pytany później przez dziennikarzy o całą sprawę, odpowiedział, że niektóre media chcą „cenzurować polityków, ludzi, którzy funkcjonują w opinii publicznej i życiu politycznym”. – Chcecie już dzisiaj cenzurować X [dawny Twitter], zamykać telewizje komercyjne i jeszcze zachciało wam się cenzurować hasła na stadionach. To za dużo. Kibice są także obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkałem się z nimi i będę się z nimi spotykać – powiedział kandydat na prezydenta.

Niczego niestosownego w przebiegu spotkania nie widzą także jego organizatorzy. W opublikowanym na pielgrzymkowej stronie podziękowaniu wspominają o wyjątkowości tego wydarzenia i panującej nań „radosnej atmosferze”.

„Wasza obecność stworzyła niezwykłą atmosferę jedności i patriotyzmu, która z pewnością pozostanie w pamięci każdego uczestnika” – czytamy na stronie Pielgrzymki Patriotycznej Kibiców.

Warto przypomnieć, że w 2020 r. jasnogórscy paulini wydali „Regulamin dla organizatorów pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze”. W pkt. 2 podkreślono, że „Organizatorzy pielgrzymek są uprawnieni do zapraszania na Jasną Górę władz państwowych oraz osób publicznych tylko po konsultacjach z Kustoszem”.

Z kolei pkt 3. stanowi, że „Wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych oraz takich przekonań społecznych, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła”.

Punkt 7. mówi o tym, że jasnogórskie sanktuarium jest otwarte na wielość i różnorodność grup, będących przejawem żywotności Kościoła. „Stanowczo zabrania się jednak propagowania na Jasnej Górze niechrześcijańskich postaw i ideologii, a w szczególności podziałów narodowych, wrogości, pogardy, rasizmu, ksenofobii, egoizmów, nacjonalizmów i fundamentalizmów” – czytamy w regulaminie przyjętym przez ojców paulinów.

Fragment ten odwołuje się do obszernego dokumentu polskiego Episkopatu z 2017 r. – apelu „Chrześcijański kształt patriotyzmu”, w którym biskupi wskazali m.in., że „za niedopuszczalne i bałwochwalcze należy uznać wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu czy też szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy”.

KAI zapytała rzecznika Jasnej Góry o. Michała Bortnika o spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami i o wznoszone przez nich okrzyki. – Klasztor nie komentuje – odparł paulin. Pytany o to, czy zapisy jasnogórskiego regulaminu stoją w sprzeczności z zachowaniem uczestników pielgrzymki, dodał: „Żadnego komentarza w tej sprawie nie udzielamy”.

Sobotnie spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami nie był pierwszym razem, gdy wizyta polityków na Jasnej Górze wywołała lawinę komentarzy. Choćby w 2023 r. czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości wzięli tam udział w 32. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie miało miejsce w lipcu, przed zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu mówił wówczas m.in. o planach pozbawienia Polski suwerenności, atakowaniu podstawowych wartości i próbach niszczenia narodu. Jego zdaniem, nadchodzące wybory będą „decydującym momentem” dla Polski.

Do sprawy odniósł się wkrótce potem rzecznik częstochowskiego klasztoru o. Michał Bortnik w oświadczeniu dla portalu Onet. Jak stwierdził, przemówienie „nie odbyło się podczas uroczystości o charakterze liturgicznym”. Przywołał też wspomniany regulamin dla organizatorów pielgrzymek na Jasnej Górze. Wskazał ponadto, że o udzieleniu głosu zaproszonym gościom decydują wyłącznie organizatorzy uroczystości.

Za: ekai.pl
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda